Fika med små sötingar

     2009-10-27 - 20:33:38


När jag och Ludde precis hade kommit hem från vår promenad blev vi medbjudna på fika. Vem tackar nej till fika? Gruppen med de allra minsta på öppna förskolan fikade på stan. Jag och Ludde promenerade dit och träffade alla små små bebisar med mammor.

Lisa lärde mig konsten att åka rulltrappa med barnvagn (fast jag vågade bara åka uppför ;)). Jag brukar alltid ta hissen och om det inte finns någon hiss brukar jag strunta i att gå in i den affären. Första gången Rickard skulle åka med barnvagnen tappade han nästan balansen. Efter den upplevelsen har jag inte vågat testa det igen. NU kan jag åka uppför. Lektionen hur man åker ned får vi ta en annan gång. Det kan ju vara bra att komma ut ur affären också ;)

Kommentarer
Postat av: Anna och Melinne

Ville bara tacka för inspirationen till att skriva blogg :)
Jag påbörjade en direkt när jag kom hem. Mycket kvar att fixa och trixa på designen på den innan den är lika fin som din dock.
Att det är kul har jag dock redan insett.
Mvh Anna och Melinne

2009-10-27 @ 21:17:06
URL: http://meochhunden.blogg.se/
Postat av: Elin - Ett hus till oss

Anna: Förlåt! (jag var nog lite förvirrad) Nu är söta Melinnes namn rätt :)

2009-10-27 @ 21:47:43
URL: http://etthustilloss.blogg.se/
Postat av: Anette

Tycker också det verkar läskigt med vagn i rulltrappa...

2009-10-27 @ 21:59:31
URL: http://nettansliv.blogg.se/
Postat av: mamma millan

hallojs!!! Mysig höstrpromenix ni vart på nedan!!

Efter 4 kids tycker jag fortfarande att det är läskigt att åka rulltrappa med vagn...överlåter det åt maken när han är med:))

Kram Millan & Benji

2009-10-28 @ 00:01:12
URL: http://mammamillan4.blogspot.com
Postat av: [ lilla fru werner ]

Ja det där med att åka rulltrappa med barnvagn är en konst... Jag vågade aldrig det när Edwin hade liggvagnen, men nu när han åker i paraplysulkyn är det mycken enklare!!

Vet inte om jag har sagt det tidigare, men va snygg din blogg har blivit. Den var snygg innan också, men du fattar vad jag menar..... ;)

Kramis

2009-10-28 @ 00:27:29
URL: http://lisawerner.blogg.se/
Postat av: Fru Evelina

hihi du får träna :-) har själv kört med rullstol och en vuxen kvinna i, där snackar vi att man måste ha tungan rätt i mun! men tur det finns hiss!

kramar

2009-10-28 @ 08:06:24
URL: http://happilyeverafter.se
Postat av: annas Perssonliga

Det är läskigt att åka rulltrappa med vagn. Jag tycker det är ok när jag har någon med mej men är jag själv tar jag hissen.
Trevligt med fika,det tackar tyvärr jag aldrig nej till..

Kram

2009-10-28 @ 10:22:19
URL: http://annasperssonliga.blogg.se/

    Kommentera Här..
Namn:
Kom ihåg mig?

E-postadress: (publiceras ej)

URL/Bloggadress:

Kommentar:

Trackback


RSS 2.0