Höst?
Godmorgon!
Idag på min och Alex dagliga morgonpromenad så slog det mig att nu kan jag nog ge upp hoppet om att den riktiga sommaren kommer. För även om solen lyste och det var klart på himmlen så var det ändå den där ruggiga kalla känslan i luften (som för övrigt är rätt upppiggande i och för sig), sen såg jag alla barnen cykla till skolan och så kom jag på att nu denna vecka så går vi in i september! Hej då "sommaren" 07, välkommen hösten!
Vi har visserligen haft några soliga varma och sköna sommardagar även om dem varit lätträknade detta året!
Jag vill minnas att solen nog lyste som allra starkast söndagen den 10 juni, då var det med helt molnfritt och fåglarna kvittrade lite extra den dagen, det var den söndagen då min alldeles egna solstråle valde att komma ut till oss, den finaste dagen någonsin för mig och Micke!
Sen så tror jag faktiskt att solen sparar lite på sina krafter för att ta fram dem där speciellt starka strålarna till en speciell lördag i mitten på oktober;)
Nej nu blir det frukost. Mamma ringde och sa att hon skulle gå hit om en stund så vi ska ut igen i en timme för att gå och möta henne! Trevlig måndag till er.


