Här firas det!

Jag fattar fortfarande inte att det är över, denna väntan och undran över framtiden... Så skönt att kunna ta tag i lägenhetsletande ordentlgt och snart börja förbereda för flytt. Det blir verkligen ett projekt att flytta, såklart lite krångligare än att flytta inom samma stad. Men vi har båda gjort det förr - jag flyttade 20 mil norrut för mer än 3 år sen nu, och Fredrik flyttade 110 mil söderut ett år innan dess... Det ska bli skönt den dagen vi slår oss till ro på riktigt - i hus och på ett ställe där vi vill bo för en lång, lång tid. Kanske är det eksjö, kanske inte. Det lite jobbigt att dras åt så olika delar av sverige, allt skulle varit lättare om vi hade kommit från samma del av detta avlånga land. Men då hade jag ju aldrig fått den ständiga frågan - "jaha, men hur träffades niii??"... Det är alltid lika kul att få berätta om och minnas den underbara tiden som nyförälskad lite extra ♥. Du är den finaste som finns Fredrik, vad vore jag utan dig?
aaw mysigt!
Härligt. Hoppas ni har det riktigt trevligt ikväll :)
åhh vad mysigt ni har det =)
vi har faktiskt inte planerat in ännu. blir troligen middag med några vänner =) mysigt!
Du har fått en award i min blogg!
http://palmquiist.blogg.se/2008/november/award.html
Kraaam
svar; aaw, tack så mycket ;* det värmer. <3
svar; aaw, tack så mycket ;* det värmer. <3
Åh GrattisGrattisGrattis!!!!
Jösses, vad det verkar ordna sig för oss samtidigt hihi =)
Jag börjar på tisdag!
Ska bli så jäkla kul! Jag bara kände vilken pina det var att jobba på Konsum ikväll...blää
Och det var obeskrivligt skönt att säga till chefen att inte sätta några jultider på mig.
Att jag först och främst jobbar på nya stället, och att dom bara får ringa in mig om nån blir sjuk eller så.
Då säger hon "jaha jag som hade satt in dig på julafton" Va fan! Hon har inte ens frågat om jag vill/kan jobba då!
Jag ska ju inte ens vara här du utan i Huskvarna liksom...subba...
Synd att ni inte fick radhuset..men det finns en mening med allt du vet =)
Kanske dyker upp värsta fina villan till er snart =)
Vad mysigt! Men is i skumpan? Det var nå nytt :)
Hoppas ni har det riktigt mys nu tillsammans! ;)
Och STORT GRATTIS till Fredrik och jobbet!!! Skönt att säkert veta vart ni ska ta vägen, bara tråkigt att priset på bostaden drog iväg så mkt. Men det kommer fler chanser, kan kanske vara bra att bo i hyresrätt ett tag och "känna in" staden lite mer först?!
Lite shopping i London blev det, ganska lite faktiskt. Men jag är nöjd med det jag köpte, tex choklad som jag älskar, en mysig kofta från ett amerikanskt märke (visar snart på bloggen) och Body Shop produkter (de är billigare i GB och på Stansted har de även taxfree priser, me like a lot!).
Julen firar vi i Vimmerby. Så har det varit sen min pappa dog, har ju i princip bara min mamma och hon kommer alltid ner nu och firar med Ms stora släkt. Mina släktingar på Gotland träffar jag bara på somrarna... Så det är skönt och enkelt att veta att vi alltid åker till Vby över julen :)
Nu är det mer än sovdags, är så väldigt trött nu förtiden...
KRAM, Anette
Grattis =) Vad kul och skönt för er!
Bara att fortsätta det roliga letandet efter bostad, jag hänger på hemnet fasten jag inte ens ska flytta haha!
Ha en mysig helg. Kram
vad fint och mysigt det ser ut:)
Det kan vara klurigt att lista ut vart man ska bo när man har olika "ursprung" ja. Min pojkvän är urstockholmare och jag värmlänning men jag fick med mig honom hem till Karlstad men man vet ju aldrig vad som händer i framtiden. Men det är ju lite spännande också. =)
fin blogg!
Vad roligt att det går så bra för er! Hoppas ni får tag i en lägenhet eller ett litet hus snart. All lycka till er :)
hej.. har läst ikapp ett par dagar nu.. va mer kan ja skriva än STORT GRATTIS till din man och dig.. va skönt och va roligt.. =)
kram ha en bra helg!!
va mysigt ni har !!!
hoppas att ni snart hittar eran villa ...
Oh jag vet exakt hur det är det med att flytta till olika delar, jag hamndade själv i Schweiz :) Hade varit bra mycket lättare att stanna i Sverige, men vad gör man inte för kärleken :))
Ni är helt klart värd all skumpa! :) Jag är så glad för er skull! :)
KUL! Hoppas att ni fick en trevlig fredag.
Kram
hur träffades ni? :)
stort grattis till er! vad skönt att äntligen få ett besked! =) vad mysigt....synd att ni inte fick radhuset...men d var nog inte menat för er... det kommer att kännas när ni hittar d rätta!
kram


