Klick Klick



Dessa klickade jag hem till Elion nyss, från name it.






Jag har ett par gånger fått frågan om hur mycket kläder vi köpte i förväg till Elion. Vi gjorde "misstaget" att köpa ganska många byxor när det i själva verket är BODYS och nästan bara bodys som behövs! Byxorna blir inte alls skitiga på samma vis, speciellt inte då man tar av dom vid blöjbyte. Vi köpte kanske 5 bodysar i storlek 56 men det behövs fler, tycker jag. I alla fall om man får en bebis som spyr lite då och då, men sånt kan man ju såklart inte veta i förväg. Däremot kan man vara ganska säker på att man FÅR ett par bodys också, så man ska absolut inte köpa på sig för många i förväg heller :-)... Kort och gott - mitt tips är att köpa på sig ett par bodys och nån byxa. Så man inte behöver gå och shoppa direkt när man åker hem från bb (det har man INTE lust med) men ändå klarar sig ett litet tag. Just det, vi köpte nån body i storlek 50 men i efterhand känner jag att 56 hade räckt. Nu var ju Elion ganska stor redan från början (54 cm lång) men så länge man inte får en jätteliten bebis gör det kanske inget om det sitter lite pösigt i början heller? Elion är kanske 58-59 (?) cm lång nu och kan ha storlek 62. Det blir lite pösigt - men man kan å andra sidan använda dom plaggen lite längre då!




Kommentarer
Camilla skrev:

I vilken vecka var du när ni började köpa saker/kläder till bebisen?

Datum: 2009-12-07 Tid: 14:25:50
Therese skrev:

Bra med lite tips på vad som behövs, har funderat mycket på vad man egentligen behöver. Har köpt fyra, fem bodys och två, tre par byxor i den minsta storleken. Nu kommer väl vår kille vara ganska liten så 50 kanske räcker ett tag. Hoppas på att man får en del i rätt storlek också :) Alla säger ju att man inte ska köpa på sig för mycket, är lite onödigt. kram

Datum: 2009-12-07 Tid: 14:26:53
URL: http://tezzas.blogg.se/
Kattis skrev:

Håller helt med, byxorna byts mest för att matcha den nya body´n ;-) inte för att dom e smutsiga så fler body´s e ett bra tips för de som går i vntans tider,, många ombyten:-) o gärna lite pösigt för de minsta bli för smått på en gång..

Datum: 2009-12-07 Tid: 14:27:05
URL: http://alskadedu.blogg.se/
Sanna skrev:

Vilka söta =)

Datum: 2009-12-07 Tid: 14:27:27
URL: http://saniiee.blogg.se/
Miss Diana skrev:

Oj men shit, nu vart jag fundersam. Hur många bodys ska man köpa då?? Har nog 4-5 hemma. Behöver man fler tro? Alla är i storlek 56.

Datum: 2009-12-07 Tid: 14:35:54
URL: http://missdq.blogg.se/
Emma Sofie skrev:

Jag var in och tittade på såna där bodys. Det fanns ju hur mycket som helst, till vettiga priser!! Det börjar närma sig till att köpa några stycken känner jag, det är ju faktiskt inte långt kvar.
Ha en bra måndagkväll!
kram

Datum: 2009-12-07 Tid: 14:47:50
URL: http://flickanmedguldpennan.blogg.se/
EmelieCatrine skrev:

SNYGGT MED ROSA! :) Det blir häftigt!

Kramar!

Datum: 2009-12-07 Tid: 14:51:35
URL: http://emeliecatrine.blogg.se/
Saannis Fru & Blivande Mamma skrev:

Vi har valt att inte köpa så mycket byxor för det är så mycket mer praktiskt med bodys just för blöjbytens skull. Så bodys är något vi har handlat lite mer utav än det andra. :)

Datum: 2009-12-07 Tid: 15:05:57
URL: http://www.metrobloggen.se/saanniscarlos3
Mallamousan skrev:

:)

Vilka sötisar!!!

http://mallamousan.blogg.se

http://mallamousan.blogg.se

http://mallamousan.blogg.se

http://mallamousan.blogg.se

HA EN BRA DAG!!!

Datum: 2009-12-07 Tid: 15:06:36
URL: http://mallamousan.blogg.se/
Evamy - Livet med Alva och hockeyspelarn skrev:

alva var 49 lång och hom drunknade i alla 50 kläder vi hade! så vi fick köpa lite i stl 44 för att det skulle se någorlunda ut ;)

Datum: 2009-12-07 Tid: 15:14:53
URL: http://evamys.blogg.se/
Ka skrev:

Fin blogg :)

Datum: 2009-12-07 Tid: 15:19:23
URL: http://priiinah.blogg.se/
Zanna - med en liten i magen skrev:

Tack, jätte snällt med lite köp tips.

Du får gärna komma med lite mer tips, uppskattas !!!

KRAM

Datum: 2009-12-07 Tid: 16:05:40
URL: http://bebisenvaran.blogg.se/
Adam Steen skrev:

Måste bara säga att du har en grymt bra blogg!

Datum: 2009-12-07 Tid: 16:15:38
URL: http://www.adamsteen.se/
Ida skrev:

Bra val av märke =) en stor favorit hos mig! Ha det så gott! Kram

Datum: 2009-12-07 Tid: 17:15:15
URL: http://fiisan.blogg.se/
carolina skrev:

kan du inte ha frågestund snart, vore superskoj :)

Datum: 2009-12-07 Tid: 17:16:09
URL: http://acarolinas.blogg.se/
alexandra skrev:

Fina bodys! =)
Var in på den hemsidan och den verkar kanon! Billigt var det också ;-) kram!

Datum: 2009-12-07 Tid: 17:18:20
URL: http://alexjo.blogg.se/
Therese skrev:

Så var det för oss också mer bodys än byxor sen är det skönt med Bodysuits med finns jättefina från Småfolk. Hoppas ni får en fin vecka kramar från Florida

Datum: 2009-12-07 Tid: 17:35:14
URL: http://theperfectwife.blogg.se/
skrev:

Ett tips som jag gjorde är att jag skippade en hel storlek. Jag hoppade t ex över stl 68 helt. Hade stl 62 tills det inte gick längre och körde därefter på stl 74.
När du sen kommer till stl 74/80 kommer du märka att han kan ha de länge, vilket är bra!

Datum: 2009-12-07 Tid: 17:43:46
URL: http://embra.blogg.se/
Kim skrev:

Min syster har nyss börjat jobba på name it. ;) Hon är kock så hon ska laga mat åt personalen där.

Datum: 2009-12-07 Tid: 19:59:38
URL: http://kimlundin.blogg.se/
Sandra skrev:

Fina bodysar du beställt!

När man väntar barn ne 2 behöver man ju egentligen inte köpa något. Det är tråkigt. Jag köper lite ändå, han kan ju inte bara ha ärvda kläder, lillebror.

Jag lämnade Alvin med pappa Johan på BB två dagar efter förlossningen (dagen vi sedan for hem) och tog mig en tur på stan. Tyckte det var härligt!

Kram

Datum: 2009-12-07 Tid: 20:03:13
URL: http://perfectbynature.blogg.se/
J o s e f i n e - mamma till Filippa skrev:

Ja det var ju ett mysterium vad man skulle köpa :) Hade mest i strl 56 men det var på tok för stort. Till och med 50 var för stort och det
är först nu - nästan sex veckor senare som storlek 56 sitter någorlunda bra :)

kram

Datum: 2009-12-08 Tid: 16:10:53
URL: http://kwamrak.blogg.se/

Kommentera inlägget här:

Namn:
Kom ihåg mig?

E-postadress: (publiceras ej)

URL/Bloggadress:

Kommentar:

  • Blogg listad på Bloggtoppen.se
    Trackback