Dags att fräscha till håret!
När man känner sig risig hela dagarna och inte orkar fixa sig särskilt mycket skulle det i alla fall vara skönt att få känna sig fin i håret! Mitt hår är i stort behov av en klippning, helst igår. Och så vill jag som sagt ha de där slingorna...
Jag slingade för en vecka sen och är höggravid och det är ingen fara. Det man ska undvika är permanent. SÅ unna du dig en tid hos frissan! Kram
Slinga håret är absolut ingen fara enligt min bm jag hade och andra jag pratade med, det sätts ju inte helt i hårbotten. Däremot kan resultatet ibland bli lite fel, särskilt under amning sedan. Jag skulle blondera min utväxt när jag hade börjat amma för det var verkligen krisläge och ja där gick man ut med orange hår det har ALDRIG blivit orange förut. Hett hett hett;) Så jag har inte färgat håret på 6 månader och nu har jag snart ammat klart min 9 månaders så då ska jag äntligen gå till frisören, haft taskigt med pengar med så lika bra det:)
va kul med bebis! :D
grattis!
Hej sötis!
Färga på så mycket du vill! Det är absolut ingen fara! Jag har pratat med 2 banmorskor om detta, nemas problemas!
Passa på nu, inan de riktiga hormonerna börjar dra igång (kan ju bli konstig färg), nu är det så pass tidigt, så du behöver inte oroa dig! :D
Själv ska jag färga håret snart med
unna dig!
ha en trevlig helg!
Kram
Det är ingen fara att slinga håret när du är gravid. Allt beror på hur du mår. Jag ska själv göra slingor. Är så trött på min utväxt som jag har nu.
Kram
De flesta verkar hålla med mig i resonemanget om slingor!!
Hoppas du mår bra och ha en skön fredagskväll!
Kram
rusikigt fin hårfärg, tycker absolut att du ska satsa på den :) hihi kram
Du är verkligen jättefin i den färgen, med slingorna. Men du passar även väldigt bra i det mörka tycker jag (om du vill ha min åsikt) ;-)
Sv: Ja, det har du verkligen rätt i, att maten gör sitt till :-) fick för mig att det var något med att tarmarna svullnade lite extra då, men det kan ju vara individuellt :-)
Jag måste nog säga att vi är lite bebissugna, och vi pratar ju om att vi självklart ska ha barn i framtiden. Jag tror nog att vi känner att det blir lite jobb till (då jag precis börjat jobba efter utbildn), men inte alltför mkt... :-) Jag ser mig som en ganska ung mamma, och tror J är med mig på tåget där. Ännu är Novia vår lilla "bebis" som behöver massa fokus :-)
Massa kramar!
Hej igen, förlåt glömde svara på din fråga!
Jo, jag ska vara mammaledig sammanlagt 1 år hade jag tänkt. Ska vara hemma i sträck iallafall i ca7--8-9 månader, sen ska min sambo ta över lite några dar i veckan medan ja jobbar några samtidigt som jag är hemma o tar ut FP, gör det för att dryga ut på mammapenningen så att jag kan vara hemma en längre period efter att hon fyllt 1 år så hon slipper gå på dagis så tidigt :)
Vilken himla fin färg! :)
Du är så himla söt Evelina,
hoppas din kväll blir bra
kraaam
Jag tror att du kan färga håret som du vill, men det är inte säkert att det blir så bra eftersom hormoneran är som dom är...
Hej! ja vi ska flytta från Kalmar till Uppsala :) Jag tar examen i juni och det verkar vara en jättemysig stad.
Ha det fint!
Jag har färgat håret med både Nemi och nu, men där i mot har jag hört att man inte ska bleka håret.
Tänkte på det oxå du som har katt. Nu är det bara som jag har hört från kompisar som har katt (har inte katt själv), men är man gravid så ska man inte tömma katt lådan. Är nått i katternas kiss. Jag vet inte, men hör med barnmorskan.
Kram
Det är ingen fara att färga håret under graviditeten, det enda som kan hända är att det kan bli en liten annan nyans. (pga hormonerna) Men det brukar heller inte hända. (Om du ska bleka alltså) Kan inte bli nån fara med barnet för om det vore så skulle alla gravida frisörer vara i fara som färgar o donar hela dagen...så det är bara att färga på =)
Det är ingen fara att färg eller slinga håret. Det har ingen påverkan på barnet i magen. Det som kan hända är att färgen blir konstig p.g.a alla hormoner man har. Men som sagt det händer sällan.
jättefin färg! :)
Åh den där färgen passade du jättebra i tycker jag :)
hihi, ja, det var ju lite lustigt att det var så mycket likheter! våran dotter heter ju Mio, ett rätt ovanligt namn.(iallfall på tjejer) vad har ni tänkt för några namn? eller e det hemligt? brukar vara så ;)
känner igen det där med att läsa gravid-tidningar, aldrig läst så mycket i hela mitt liv som under graviditeten, man kan ju inte få nog :)
ha´det så bra med magen! jättefin liten mage :) kram*
Skoj att du lagt in en mag bild.. =) Tycker att du är fin i håret alltid, även när du tyckte att det var lite orange.. Här är det ingen snö så istället för att gå i ide så får du komma till Helsingborg.. =)
Jag tänkte bara tipsa om att jag såg att tidningen "mama" hade kommit ut med en nytt nummer som hette "gravidbibeln" :)
många kramar!
Säger som de flesta andra slinga på du:-)ingen fara kram
Du ÄR bara så vacker lilla prinsessa mi ;D
KRAMISAR
Jag har slingat och fixat med mitt hår under hela graviditeten så ingen fara...
jag gick till frisören och färga håret när jag var gravid. Det som är kruxet är att kvaliten på håret kan ändras när man är gravid så färgen kanske inte sätter sig lika bra och så
Tror inte det är farligt med färg o slingor vid graviditet, tycker mest det snacket är larvigt. Min frissa var ju precis gravid och hon skulle ju inte få jobba med det om det var farligt... Jaja, man får ju göra det man känner är bäst för en själv men jag skulle inte oroa mig.
Tycker du passar alldeles förträffligt i den där hårfägen :D


