Äntligen fredag!

Här vaknade världens bästa vid kvart över sju (somnade halv tio) och var så glad så glad. Han är en riktig solstråle på morgonen och blir överlycklig när lampan tänds och han inser att vi ska gå upp. Haha, hur sött som helst!

En annan sak som han tycker är roligt är när mamma och pappa sjunger för honom. Igår sjöng jag för fullt för honom och han flinade och pratade hur mycket som helst under tiden. Vackert sjunger jag inte så jag förstår i och för sig att han tyckte det lät kul ;-). Bä, bä vita lamm (sjöng "...två par strumpor åt lille Elion hehe) och Broder Jakob var roligast. Måste skaffa en cd med barnsånger!

Vad härligt att det är ljust redan vid åtta nu!!



Kommentarer
Sofie skrev:

Godmorgon, vad mysigt att ha något att se fram emot att se på morgonen redan när man somnar på kvällen =)
Aa, det börjar gå mot ljusare tider nu. Skönt! Snart kommer våren förhoppningsvis =P

Datum: 2010-01-29 Tid: 08:32:29
URL: http://anniesofie.blogg.se/
♥ Anna Söderberg skrev:

Här vaknade vi 7.30 och även Nicole är en litens olstråle på mornarna :) Underbart!

Ha en bra helg!

Kram

Datum: 2010-01-29 Tid: 08:41:58
URL: http://ansobloggar.blogg.se/
Linda - ndaiL skrev:

Härligt med fredag!

fast jag har inte så mycket fredagkänsla, ska jobba fredag-söndag :S

Datum: 2010-01-29 Tid: 08:42:06
URL: http://ndail.blogg.se/
Sofie skrev:

Här vaknade prinsen 05.03, lite i det tidigaste laget, men han går och lägger sig 18.00 varje kväll. Går inte att hålla honom vaken längre :) Så då förstår man att han känner sig utvilad tidigt på morgonen.
Jag använder mig av spotify när vi lyssnar på barnsånger, finns hur mkt som helst. Så har ni det, rekommenderar jag varmt det.
Ha en skön fredag

Datum: 2010-01-29 Tid: 09:04:38
URL: http://joakimochsofie.blogspot.com
Marie skrev:

Ja de små är underbara =)
Hoppas ni får en bra fredag!

Kram /Marie

Datum: 2010-01-29 Tid: 09:05:07
URL: http://mariehenriksson.blogg.se/
Emma Andersson skrev:

Va mysigt det låter :)

Datum: 2010-01-29 Tid: 09:09:08
URL: http://emmaandersson.se
therese skrev:

Godmorgon, här började dagen 07.45 =) Är så skönt att slippa vakna till "jag är akut hungrig" skriket utan kan ligga kvar i sängen en stund och busa :D

Han var 49 lång (kort) och 3785 vägde han..
Så en ganska stor bebis =) fast iof kort för den vikten..
Kram

Datum: 2010-01-29 Tid: 09:16:08
URL: http://oscarochtherese.blogg.se/
Monica skrev:

Hej! Håller med dej om att det e skönt att solen lyser så tidigt på morgonen =) Dock blev jag deprimerad igår när jag såg en fullmåne kl 17.30 utanför vårt fönster.. Hade varit roligt med lite ljusare kvällar oxå =)

Datum: 2010-01-29 Tid: 09:36:06
URL: http://theobeosmamma.blogg.se/
Nightingale skrev:

Det finns såna paket med "Nu ska vi sjunga" med både sångboken och en CD med några av de populäraste sångerna. Det var min favorit när jag var liten (minus Cd:n då).
Ett litet tips bara.

Datum: 2010-01-29 Tid: 09:38:01
URL: http://nightingale.blogg.se/
J o s e f i n e - mamma till Filippa skrev:

Filippa har också världens bästa morgonhumör. Sjöng också en massa igår och brukar med göra om dom till Filippas låtar. Kan tipsa om barnkammarböckerna. Hur bra och roliga som helst och där finns massa barnlåtar som man glömt av + cd och sedan massa rim och ramsor.

kram

Datum: 2010-01-29 Tid: 09:52:55
URL: http://kwamrak.blogg.se/
cecilia skrev:

ja, äntligen så är det Fredag!!! Jag tycker veckan har gått väldigt fort.

Ett tips på en kul cd (kanske när lillen blivit lite större) är Gullan Bornemark och hennes program Tut-i-rutan. De lyssnade min 12år yngre syster på.

Du har en Award att hämta hos mig.
kram

Datum: 2010-01-29 Tid: 10:07:57
URL: http://cettcilias.blogg.se/
Jokkmokk skrev:

Gud, vad sött ;)
kram

Datum: 2010-01-29 Tid: 10:36:41
URL: http://chilax.blogg.se/
Petra skrev:

Tack för kommentaren! Blir alldeles varm av alla snälla kommentarer nu när man ligger och bara har ont. Grattis till sonen! Hur gammal är han?

Datum: 2010-01-29 Tid: 10:58:51
URL: http://superpetrah.blogg.se/
Cissi skrev:

Kan rekommendera Barnkammarböckerna, får man en jättefin bok att bläddra i samt en cd-skiva. Otroligt populär här hemma. :) Hoppas att ni får en mysig fredag. Kramar Cissi

Datum: 2010-01-29 Tid: 11:12:28
URL: http://cissistankar.blogg.se/

Kommentera inlägget här:

Namn:
Kom ihåg mig?

E-postadress: (publiceras ej)

URL/Bloggadress:

Kommentar:

  • Blogg listad på Bloggtoppen.se
    Trackback