Nyfiken liten kille!

Vi bytte när han lärt sig sitta och vägrade att ligga, runt 7-8 månader.
Vänta bara tills han vägrar sitta i vagnen, då blir det inte så roligt med promenader =)
Trevlig helg!
Tror Alvin var runt 5 månader, han ville sitta ganska tidigt om jag kommer ihåg rätt.. Han gillade inte alls liggdelen på slutet! Söt Elion är!
Byter man inte till sittvagn när barnet börjar bli sådant att han stretar emot om man lägger honom för att han vill sitta? Med andra ord efter ett tag då bebisen sitter mycket och ofta kanske?!
Vi bytte till sittvagn då Eddie va 5 månader om jag minns rätt.
Då kunde han inte längre ligga i liggdelen då han va så lång.
Trevlig Helg kram
vi har en bugga cam precis som ni o jag bytte inte till sittdelen förrän astrid var åtta månader tror jag..
men hon tyckte om att ligga o titta o sova mycket då så jag kände inte någon stress med att byta. men många barn gör ju "sittups" när de hellre vill sitta istället för att ligga. då när barnen gör så har mina vänner bytt.
sedan är ju astrid en liten tjej som inte var sådär sugen på att rulla hit eller dit, hade hon varit större o rullat hade jag nog bytt tidigare så att man kunde ha selen.
Det tycker jag verkligen att du ska!! Alldeles för få som går iväg och testar sig!! Jag sköt upp mitt besök för länge så jag fick operera bort nästan allt i livmodern.. dom sa att jag aldrig skulle få barn igen... men nu har vi lilla Alvin ♥ Så nu hoppas jag att dessa prov visar bra så jag inte behöver ta bort resten!! Ha en mysig fredagskväll!!
Så oerhört söt unge!! :) Förresten hur gammal är du? Kul blogg! Läs gärna min med om du får lite tid över! Puss o kram
Hmm tror Chloe var nästan 6månader när vi bytte. Då var det precis att hon fick plats i liggdelen så tyckte det var lika bra att byta. Plus att hon inte längre sov när vi var ute och promenerade och vart nyfiken på vad som hände runt omkring :).
Åh, sötElion! Vad fredagsfin han var i sin fluga:)
Jag har också funderat lite på när det är dags att byta till sittdelen, det blir väl kanske lagom till sommaren för oss.. Känns så avlägset, tänk vad stor Ella kommer att vara i sommar!
Ja det är ju så himla olika. I mina ögon är hon redan jättestor, haha. Tror hon kommer att bli en kompakt liten dam;) Hon har riktiga tjockisgener då både jag och J var riktigt runda som bebisar.. Elion ser väldigt långsmal ut. Hur lång är han?
Trevlig helg! Kram!
vibytte ca 5 mån, men hade ju inte sitsen rak liksom.. utan så den lutade så hon fick se mer!
Bryss ju lite på hur pass han får plats i liggdelen. Sen kanske du kan fälla upp liggdelen lite så han typ "halvsitter", det kunde vi med vår. Men ha inte för bråttom med att byta, tänk på hans rygg!!
Vi bullade upp med kuddar redan när Alex var 3 manader, och sittvagn när han var 4, och oj vad han älskade det :)
Amanda var 5månader. Fick bulla upp lite med kuddar åt henne. Men eftersom hon vägrade att ligga ner i liggdelen så var det de enda vi kunde göra :)
Bytte redan då Amanda var 5-6månader!!
Vi har också en bugga och bytte till sittvagn när Max var 3,5 månader. Låter säkert jättetidigt men vi hade den på "mellanhacket" och han njöt av allt han såg och en månad senare satt han upp själv och stod upp när han var 5,5 månader.
Många höjde ögonbrynen när liggdelen byttes ut, men vi följde våra instinkter, vi hade/har honom fortfarande vänd mot oss, Max ville inte ligga ner och var inte nöjd i liggkorgen, istället för att kämpa emot så följde vi honom i hans utveckling och det är jag jätteglad för idag :)
Så mitt råd är: Byt när DU känner att det behövs, just buggan är ju ergonomisk och har så bra sitt och ligglägen och är ombonad så jag tror att det är enklare att byta tidigt än om man har en stor emmaljunga med stor sittdel.
Kram från oss :)
Åh vilken sötnos! :)
han har verkligen blivit en stor-liten kille! Det syns så väl på bilden=) Fin! hihi, vilket miniplutt på din profilbild han var. Tiden går verkligen fort! kram
hehe va söt han är i sin lilla fluga :)
ja, jag känner att jag måste göra det nu efter en incident. Sen är det ju jätteroligt att veta vilka som läser. 2 av mina vänner har drabbats utav personer som snott bilder på deras barn (fast de hade vattenstämpel) och sen gjort om den i photodhop antar jag och lagt ut dem och påstått att det är deras barn, helt sjukt, och jag vill inte råka ut för det!
Kram
Molly var nästan 6 månader när vi bytte till sittdelen. Det var ungefär då som hon inte längre gillade att ligga ner i vagnen, utan ville sitta upp för att kunna se så mycket som möjligt.
Som någon annan hade skrivit så ska man nog gå på känsla. Oavsett vilka råd ni får är det ju ni själva som känner er son bäst! :)
Kram
sööta (:
Min dotter blir 5 månader om 10 dagar och vi bytte till sittdelen igår. Enda anledningen till att vi gjorde det så tidigt är att hon verkligen inte tycker om att ligga ner i vagnen, direkt hon vaknade blev det vilda protester. Vi har en kronan och den går (som alla andra vagnar antar jag) att fälla ner till fullt liggläge och den kan fästas både mot oss och ut mot världen. Men hon får allt sitta vänd mot oss länge till.
Lik dig!! Likadana ögon och munparti. Näsan kanske är lik din mans :)
Hej fina!
Jag bytte till sittdelen när Mathias var 4 månader då han vägrade ligga i vagnen längre.. Han var mycket gladare när han fick sitta upp och "vara med". Jag la en bebiskudde i "vinkeln" så att han inte skulle sitta för rakt och det blev perfekt för oss! Men precis som någon skrivit, så byt när det passar dej och Elion och inte efter hur andra gjort.. För vissa barn vill ju ligga ner o andra inte!
Önskar er en riktigt trevlig helg!
Kramar från oss
Hej Evelina!
Jag fick också barn den 6/11, en liten Ester. Tycker därför det är extra roligt att följa din blogg men har inte kommit mig för att kommentera förrän nu.
Min lilla tjej är även hon inne i en period då hon äter dåligt. De senaste dagarna har hon börjat slänga med huvudet efter bara ett par drag på flaskan. Aptiten har tidigare alltid varit på topp men nu är det bara själva nattmålet som slinker ner ordentligt. Vid resterande matningar är intaget verkligen halvdant. I övrigt är hon en liten solstråle och jag är så glad att hon är här och att hon är vår.
Har faktiskt en fråga. Undrar hur mycket och ofta Elion äter? Har sedan en vecka tillbaka helt och hållet gått över till att ge ersättning därav min nyfikenhet.
Tack för en mysig blogg! Tycker ni verkar vara en fin liten familj!
Tack för att ni delar med er av egna erfarenheter!!
KRAMAR till er!
Sandra - GRATTIS till en så bra födelsedag för lilla Ester haha ;-)...
Låter ju onekligen som Elion, han slår med handen och viftar på huvudet när han ska äta, samtidigt som han gnyr och gnäller men emellanåt börjar han flina och nästan skratta... Han känns väldigt okoncentrerad när han äter! Men 2 mål av 5 har han varit som vanligt idag och däremellan är han go och glad, men vill ha lite mer närhet än vanligt!
Han får alltså 5 mål mat:
Kring 7-8 äter han 200 ml
Kring 12 äter han 165 ml
Kring 15 äter han 165 ml
Kring 18 äter han 165 ml
Kring 21 äter han 200 ml.
Därefter somnar han och sover till morgonmålet!
Tack snälla för din kommentar!
Kramar
Jag bytte buggan till sittdel när Elwira var 5 månader, för hon vände sig och låg på mage i vagnen och tittade upp :-) folk började titta lite lustigt när jag gick med vagnen och hon låg så, hihi så jag bytte ganska direkt när hon började hålla på så :-D
hej ! jätte fin blogg med jättesött tema och underhållade text ! (: du får gärna kika in på min blogg , helt otroligt bra .. ps . tycker kanske att din ansiktsform skulle passa lite bättre med grönt som tröja . ha en fin fin dag ! ds
Så stilig, med fluga och allt. Jätte gullig!
Jag väntade länge med sittvagnen, Clara var nog nära 6 månader. Vi provade med sittvagnen vi 4 månader men hon var verkligen inte redo för det då. Hon blev ledsen när vi skulle gå ut och hon älskar verkligen vagnen i vanliga fall. Nu fungerar det jättebra och hon är lika nöjd nu i sittvagnen som innan i liggdelen.
Kram!
Vincent var väldigt tidigt ointresserad av att ligga ner och ville helst stå eller sitta (som Elion också verkar vilja). Han ville alltid vara "med". Så jag hade en tjockare kudde i vagnen så att han halvsatt vid 3½ månad. Sedan vid 4 mån så tog jag bort liggdelen och han fick sitta med sele och en filt bakom och som täckte sidorna så det vart lite stadigare. Man märker när de blir frustrerade och inte längre vill ligga ner, busisarna <3
Strax under 5 månader var Alexander. Dock fungerade det inte med halvliggande, han ville sitta helt på en gång :) Det gick absolut inte att ha honom liggande längre.
Världens sötaste lilla kille ju,. smälter varje gång jag ser honom. sååååå sweet
Vi bytte efter rekommendationerna som är 6 månader, då ska ryggen vara redo för det enligt butiken där jag köpte bugaboon :)
Sv: Jaha, de sa det inget om. Men det kanske var för att jag gjorde kejsarsnitt som de kunde göra det samtidigt.
hehe sötnosen.. sitta upp har min benjamin med velat göra nu, han tycker med de är spännande att kolla på allt som rör sig.. fast han får inte sitta lika länge som din pojk eftersom de inte är bra för hans rygg ju:) hur gammalär Elion nu:)?
Elion är alltid så söt på bilderna, och jätte fina kläder.. har du några favorit affärer som du köper kläder åt Elion i?
Du får ha en underbar helg. kram
vi bytte när han var mellan 4-5 månader då ville han att det skulle hända lite mer saker. han satt helt själv utan stöd vid 5 månader så då var det absolut inte kul att ligga haha., :D
Vad snällt att du svarade - tack!
Ester äter inte alls lika mycket åt gången men oftare. Hon vill ha mat tätare och äter säkert 8-9 mål om dagen med allt från 90-120 ml per tillfälle. Amningen funkade bra i kombo med ersättning fram till förra veckan då hon började vägra bröstet. Har försökt kämpa vidare men nu är det så tydligt att hon bara vill ha flaska så då får det bli så. Ett nöjt barn betyder nöjd mamma. :)
Härligt att lillkillen redan sover hela nätter! Och jag som var nöjd med ett min tjej "bara" vaknar var 4e timme, hihi! Men alla barn är unika så man ska egentligen inte jämföra.
Önskar dig och dina kära en mysig helg!
Du har fått en award av mig. :-)
Vi bytte till sittdel när Tigra va lite mer än 4 månader (vi har också bugaboo) men det va för att hon inte ville ligga ner. Hon blev tokarg när hon inte fick se något...
Det verkar helt enkelt som att jag kommer märka när han inte vill ligga ner :-)! TACK ännu en gång för att ni delar med er!
Sandra - Bebisar är ju smarta och upptäcker att flaskan är mycket lättare än bröstet hihi... Helt rätt tänk att det viktigaste är att hon är nöjd! Och som rådet jag fick - bara man ger barnet mat med kärlek och det får dom ju även om man ger på flaska!
Jag läste att det räknas som att bebisen sover hela nätter om den sover mer än 6 timmar i sträck varje natt så ni är ju inte långt ifrån ;-). Men det är nog inte många 2-3 månaders som gör det. På ett sätt saknar jag de där nattpassen för man får ju lite mystid mitt i natten, men det är ganska skönt att få sova också haha..
Kram!
Godmorgon! Hörde att ni hade haft upp mot 28minus inatt. Brr, vintern här i skåne är inte så kall men vi hade dock -12 i morse! Men nu får gärna solen&våren komma. kraaam
OJ!40 kommentarer det har respekt med sig..:D
JAg ville bara säga att det e en super fin bild på er två!!
Du e lika vacker som en sommardag o din lille prins är ju hur fin o vacker som helst..:D
Ha en bra dag!
Kram kram
vi bytte till sittdelen när Milton var lite över 6mån. Det är rekomenderat att de har liggdel tills de är 6mån, för deras små ryggar. Vi lät Milton sitta upp i liggdelen med en kudde bakom som vi hade med oss i varukorgen jämt. Då satt han jätte bra + att han fick ligga platt när han blev trött, vilket de blir väldigt fort. Lycka till!!
Till Alfons bytte vi till sittvagnen redan när han var 3 månader eftersom han avskydde att ligga ner, men vi bullade upp med kudde osv för att skona ryggen och hade på nästlägsta läget på ryggstödet. Meja kommer nog kunna vänta ett bra tag för hon älskar att ligga i sin vagn. :)
MÄRKLIGT att du tar upp det ;) Vi bytade till sittdelen igår.. Eftersom Ned "vill upp" i liggdelen.. MEN nu går ju vår sittdel att fälla så pass att Ned KAN ligga nästan helt ifall han vill.. Han trivs i alla fall kanonbra i sittdelen än så länge.. Kram!
Håller med, bebisar är verkligen smarta. Varför anstränga sig mer än man måste? Att sen mamma gillar amningsmyset är uppenbarligen helt sekundärt. :D
Sedan har du helt rätt i att vi med våra 4 timmar faktiskt inte är så långt ifrån de där 6 timmarna som en hel natts sömn innebär. Du fick mig se på det hela från en annan vinkel. Glaset är halvfullt och inte halvtomt liksom. Tack!
Kram tillbaka!
Alfon, som varit tidig med allt det fysiska, vägrade att ligga ner när han var 3 månader redan. Så mellan 3 och 4 månader var det en kamp på barnvagnsturerna. Han var inte nöjd att ligga ner men jag tyckte SÅKLART satt han var alldeles för liten för att kunna "halvsitta" också.. Så när han var 4 månader fick han komma upp och se lite och jag hade då ryggstödet på "halvliggande" (vi har aldrig haft någon "liggdel" till våran vagn utan bara haft en mjuklift i sittdelen). Då var han nöjd! :) Han satt ju själv utan stöd när han var 5 månader. Helt sjukt vad snabb han var när jag nu tänker tillbaka! De flesta sitter själv utan stöd när dom är 7 månader! :O
Nämen se på lilla Evelina jr med fluga & allt, Så UNDERBART!!
Stor Kram till er finaste vänner
Vi bytte när Estridh var 3 månader, just för att hon var så otroligt nyfiken och vägrade ligga på rygg och stirra :)
Naaaw vilken fin bild på er! :)


