Artikel

Namn – hur vĂ€ljer man?

Lin Àr inte med pÄ topplistan Hur ska man kunna vÀlja endast ett tilltalsnamn bland alla tusentals namn? Vanligt ger namnsdag i kalendern, ovanligt kÀnns speciellt och utvalt. Tur att det finns andranamn som man kan fira med blommor och sÄng! SÄ hÀr kan det gÄ till nÀr man vÀljer namn.

Vi var sex vĂ€nner – tre familjer –  som vĂ€ntade barn samtidigt.
Kasper, Jesper och Jonathan skulle vÄra barn heta. FrÄn början var det en slump, sedan blev det ett skÀmt men ocksÄ ett tecken pÄ gemenskap. Vi vÀntade barn samtidigt och namnen var ett sÀtt att knyta banden Ànnu starkare.

Fast tÀnk om nÄgon av oss skulle fÄ en flicka, eller kanske tvillingar?  Jespa skulle vara ett fint flicknamn tÀnkte jag. Det tyckte inte min man. Veckorna blev till mÄnader och Elena började kÀnnas mer rÀtt Àn Jespa. Internationellt gÄngbart, men ÀndÄ annorlunda hÀr i Sverige.

Varför inte byta de svenska kunganamnen mot ett spanskt? Att bÄde jag och min man gÀrna semestrar vid Medelhavet spelade sÀkert in.

Sommaren var lÄng och varm. Mannen tillbringade en vecka bland BohuslÀns klippor pÄ skrivarkurs. Inte vet jag om det var solnedgÄngarna eller kobbarna, men en kvÀll ringde han hem:
– Kan hon inte heta Elea istĂ€llet?
– Elea, visst men varför?
– För att det Ă€r vackert.

Ingen av oss funderade nÀrmare pÄ om namnet betydde nÄgot speciellt, eller varifrÄn det kom. Min svÀrfar tog strax reda pÄ att Elea under antiken var en stad i Italien som gav namn till en filosofiskola. Eleaterna ansÄg att matematiken och dess formella kriterier var det enda sÀttet att urskilja sanningen.

1-0 till mannen som Àr civilingenjör. VÄr dotter var det första barnet i Sverige som fick Elea som tilltalsnamn med Kristina som andranamn.

Fyra Är senare var det dags igen. Den hÀr gÄngen valde vi Ina som flicknamn och Linus för en pojke. Det kÀndes som om flicknamnet behövde matcha Elea. Att vÀlja ett ovanligt namn till första barnet och sedan ta ett tio i topp till nÀsta kÀndes orÀttvist. SÄ var det bara nÄgra dagar kvar till dagen F:
– Älskling, tycker du inte att Ina kĂ€nns lite kort och hĂ„rt? Vad sĂ€gs om Lin med Kristin som andranamn, frĂ„gade jag.
– Det blir jĂ€ttebra, svarade maken.

MÄnga undrar om de heter Helena och  Linn, och jag svarar att nej de heter Elea och Lin. Lin som i linblom. Maken ler i smyg. Lin Àr de tre sista bokstÀverna i Malin.
2007-06-07 | Text: Malin Juell
Dela med andra
Tipsa dina vänner på Facebook    Tipsa andra om sidan på del.icio.us    Tipsa andra om sidan på Digg    Tipsa andra om sidan på Myspace    Tipsa andra om sidan på Pusha    Tipsa andra om sidan på StumbleUpon
logga in eller registrera dig för att kommentera
Inlagd av eiraisolde sön, 2009-08-02 00:08
 

jÀttevackra namn era döttrar har fÄtt

kram


Inlagd av little_unborn mÄn, 2008-08-04 23:01
 

Lin var et vackert namn!



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 15:32.


© 2009 Svenska Allt för Föräldrar AB. All Rights Reserved.

Kom igång på AFF

Genvägar på AFF

Om AFF