Bloglovin
bloglovin
Översätt bloggen
Arkiv
Kategorier
Medlem i
Blogg listad på Bloggtoppen.se Bloggurat

Tjohoo!
Jag och Ellis har varit ute på prommis och handlat hem lite ting vi behövde och nu ska jag laga lunch. Blossaglöggen säljs väl i vanliga matbutiker i Sverige? Måste köpa! Men den norska glöggen får duga för i eftermiddag är det glöggdags och jag ska även inhandla saffran och baka lussebullar en dag / kväll snart. Julen knackar på närsomhelst nu, ett fåtal julklappar är fixade men så kommer vi inte att byta med alla som vi brukar i år heller då vi lagt alla pengar på att få ett nytt hem. Jag är ju dessutom Mammaledig och ja pengarna rullar iväg om man inte ska göra allt själv vid en flytt. Vi tycker det var värt pengarna att barnen skulle slippa stressen som en flytt kan innebära om man ska köra emellan, bära och hålla på i dagar så vi köpte bärhjälp och målare som målade härhemma.

Jo, jag måste ju berätta att Elian fått plats i Eivinds gamla dagis from IMORGON! Så på onsdag ska vi dit på besök och fredag blir Elians sista dag på hans dagis… Det blir så BRA!

Det finns 6 Kommentarer till inlägget “DAGIS”

  • Marie skriver:

    Grattis till att ni fick plats på dagiset ni ville ha.. måste kännsa som en enorm lättnad att inte behöva känna sig stressad och oroa sig över det :) Ha en fin dag..P.s. Blossa glöggen säjs i vanliga butiker i Sverige.. tror alla butiker har den;)

  • Mattias skriver:

    Hej Josefine! Vill återingen tacka för bordet, det kändes så härligt direkt när jag fick se det. Var bara så stressad till jobbet.. Men nu har det fått komma till ro i ett nytt hem. Det är så fint och det har gjort mitt kök ännu mer hemtrevligt, alldeles lagom till jul (eller första advent som det var igår). Jag har en överaskning till dig :) B.. L.. O.. SS.. A. B.. L.. O.. SS.. A.
    glöggen heter blossa.. Jag har testat många av de norska till min stora besvikelse, vår svenska blossa är helt outstanding.
    Så är det något jag kan göra för att visa min uppskattning så är det väl det minsta jag kan göra.

  • Vad skönt att allt äntligen verkar lösa sig till det bästa! Nu får vi bara hoppas att även nätterna börjar innehålla sömn :) … Förstår att ni väljer att köpa så mycket tjänster som ni kan i samband med flytten – det hade jag också gjort om jag skulle flytta och om ekonomin tillät. Varför slita mer än man måste? Nej, det är RÄTT att be om hjälp. Och bra att skapa arbetstillfällen för andra!

    Hoppas att ni kommer stortrivas i det nya huset, utsikten verkar vara fantastisk och det jag sett av huset är jättefint. Grattis till ert nya hem!

    Kramar, Karin

  • Marit skriver:

    Gratulerer med barnehageplass; så ufattelig kjekt :) Og masse lykke til med resten av innflyttingen (vi er nå på 3.uken i vårt nye rekkehus; og visst er det mye styr med flytting, men ufattelig kjekt å komme inn i nytt hus til jul :) )

  • [...] bloggar ofta om svensk mat/godis som hon köper hem när hon har varit i Sverige. Nu är det Blossaglögg som står näst på tur att inhandlas. Med anledning av det så undrar jag: Vad finns det som är [...]

  • kristina skriver:

    Grattis till dagisplatsen, tryggt att börja på samma förskola som E gått på.

    Gillar också Blossa ibland den starkare varianten. Såg ovan att Mattias hade Blossa till dig. Jag har lärt honom att man ska dela med sig…haha.
    Ska nog vänta med mitt bullbak till lucia. Tyckte ni gjorde rätt som tog hjälp med flytt och målning. Sparade er energi och gav jobb till andra.

    Kram Kristina

Här kan du lämna din kommentar!

Annonser