Nu kickar vi igång en härlig tävling i samarbete med Barnlycka som nu har 50% på ALL TROLLull!
Ni tävlar om 700 kr att handla just ull för hos Barnlycka! Den som vinner kan med andra ord shoppa loss
För att vinna lämnar du en kommentar med vad du skulle ha köpt!
En bonustävling för er som har en blogg:
Skriv vilken som är din favoritprodukt hos barnlycka.se på din blogg. Inlägget skall innehålla ordet *barnartiklar* ( och ordet *barnartiklar* skall vara klickbart och leda till barnlycka.se).”
om du gör detta så är du med och tävlar om din favoritprodukt! Kom ihåg att lämna en kommentar här med länk till ditt inlägg. Två av er som gjort detta kommer *få sin favoritprodukt* ni bloggat om!
LYCKA TILL♥
Vinnarna dras på fredag.
Godmorgon TISDAG!
Vi har två barn som somnar i tid och vaknar tidigt nu men det är ju precis som det ska vara på vardagarna. Att Elian sen kommer in vid tolv är faktiskt otroligt mysigt, det är inte förrän vid 5 då vi ligger alla fyra som jag ångrar att jag inte varit sträng. Jo förresten, det var jag ju men då började han gråta och så grät Ella av att han grät. Så jag gav upp. Men det är himla mysigt och mycket enklare då jag inte ligger och ammar samtidigt. Snart är han stor och vill inte gosa och det är bäst att ta vara på stunderna!
Nu dags för latte och att vinka hejdå till killarna.
Någon älskar sin Gudmor very much! Ella har tur som har TVÅ fantastiska Gudmödrar och idag fick hon äran att leka med Petronella.
Ella hade på sig body POP, leggings och klänning LiandLo och tofflor Bellio.
Goda vänner berikar ens liv! TACK för idag finaste ni.
Ella gillar att toka sig och en av favoriterna är att se ut så här!
Sådan Mor sådan dotter? Jag är inte precis lugn och tyst tjej…
NU ska jag hoppa ned i sängen – jag LÄNGTAR!
GodnattKRAMAR till just DIG.
Ps. Ni är många som undrat om min tröja. Antingen gillar man den eller så känns den lite som en clowntopp tycker jag. Den kommer ifrån Gina Tricot och finns i butik nu.
Då Ellis sov i vagnen idag köpte jag bullar och några blader. Jag bläddrade inte i Bröllopstidningen men den ska tydligen sammanfatta allt för er som ska gifta er i Oslo/Akershus. Jag hade önskat en romantisk framsida men visst känns den lite lyxig då den är tjock. 149 nok kostar den.
Jag tycker absolut svenska MAMA slår den norska med hästlängder men nu var ju Sanna på omslaget så jag ska kolla om denna är ok. Jag är faktiskt med på ett litet hörn i nästa MAMA.
ELLE i Sverige har redan haft vår Prinsessa på omslaget men jag blev glad att finna den norska i butik. Denna måste man ju bara ha. Visst är vår Prinsessa Madeleine fin? Det råder ju bröllopsfeber i landet jag kommer ifrån just nu och så även hos oss. Våra underbara vänner Petronella & Stefan ska ju bli Fru & Man i sommar. Vi GLÄDJER OSS!
De var ju på fikabesök hos mig och Ella idag och det var självklart mycket bröllopsprat kring fikabordet. I LOVE IT♥
Ps. De supersnygga inbjudningskorten kommer ifrån Calligraphen, där beställde även vi våra kort och allt tillbehör.
Nu är vi hemma efter en skön promenad och jag hann handla frukt och mjölk också. Ellis sover ute och jag hoppas att hon vaknar hungrig. Det är nämligen endast vindruvor och ost som ska ätas om dagen, annars kniper hon hårt igen. Dock var de hjärtformade HIPPmåltiderna vi fått hem ganska okej. Ska försöka med en sån då hon vaknar. Ljuvligt sött med hjärteformade förpackningar. Varför inte förgylla vardagen? Bra tänkt!
Nu hade jag och Ella en stund över och vi tänkte visa er vår nya fantastiska syskonvagn! Visst kunde jag skriva så oavsett men nu har jag ändå testat den största konkurrenten UrbanJungle en period och vi har även haft en begagnad Carena ( som inte var kul att köra så ofta som vi behöver den, inget svängbart framhjul fram var en av de största missarna).
Vi är så positivt överraskade och imponerade över alla finesser och den bekvämlighet som EasyWalkerDuo bjuder på. Så nu på begäran kommer här en liten miniguide som jag upplever den
Den kommer IN och UT genom standarddörrar vilket är VIKTIGT om man ska ha med sig barnen i butiken, på bussen, t-banan och in i hallen. Något man kanske inte tänker på i förhand och upptäcker då man inte kommer in.
Som ni ser så vill Ella sitta i den typ hela tiden och det måste ju vara ett gott tecken?
Dragkedja med fack på baksidan av sittdelen = perfekt att lägga in småting i.
Flera ställbara lägen på liggläget med både klämmor och två dragkedjor.
Ställbart handtag, bra i backar och för en kort Pappa eller extra lång Mamma
Jag kan vara så pass ärlig att jag inte saknade dessa finesser då jag hade den andra syskonvagnen men nu då jag har dem förstår jag inte hur vi kunde köpa en så dyr vagn utan dem…
Varsin suflett! Elian vill sällan använda sin oavsett väder medans Ella ofta sover och behöver lite mer skydd. Det var ett problem med förra vagnen då det blåste och jag ville skydda Elian, då blev Ella i bagen helt täckt av sufletten som inte heller skyddade hälften så bra som denna som även har solskydd.
Lucka att kika ned på barnen eftersom de sitter andra vägen.
Mjuk skön sele.
Bygel och bra fotplatta som även Elians fötter får plats på!

Smart varukorg som kan utvidgas med dragkedja så att även dagissäcken får plats på vägen hem.
Säkerhetssnöre och bra fjädring i vagnen!
I hallen.
Som ni märker är jag kär i vagnen och den finns även i andra häftiga färger. Vi valde svart för att man då kan piffa den med roliga åkpåsar istället
Om man vill köpa den på nätet ( jag fick hem den i Posten – perfekt) så finns den hos Dillashop.
TACK snälla EasyWalker för den fina vagnen som en del i vårt samarbete. Det är en GLÄDJE att köra den!
Hello new week!
Dagen startade tidigt hos oss så E tog barnen och jag låg och försökte sova lite. Men nu är Elian på väg ut och Ellis äter lite druvor efter grötfrukost. Vi ska softa idag och promenera. Kanske får vi lite besök av Stefan & Petronella också, trevligt! Jag har drömt om deras bröllop inatt passande nog
Vi har fått inbjudningarna, ska visa er sen för de är så FINA!
GLAD måndag.
Spännande att se på Pappa spela fotboll igår. De var på CageBall i Nydalen.















































