Vad finns i vårat hemma-apotek?

Sedan apoteks-monopolet avskaffades för några veckor sedan ägs numera "vårat" apotek av Medstop.
På begäran av en läsare ska jag berätta för er vad jag alltid har i mitt hemma-apotek för barnen, men eftersom att vi har ett apotek inom krypavstånd hemifrån litar jag på att kunna springa ner dit om jag behöver fylla på med någonting. Här är i alla fall en lista på vad som finns hemma:
Alvedon-supp: Alltid bra att ha hemma vid tillfällig värk och feber.
Kyl-, och värmekudde: Skönt att ha vid värk.
Febertermometer: Vi har en sån där gammeldags som man stoppar in i ändtarmen eller under armen, men de allra bästa är egentligen en såna där manicker som man mäter febern med genom örat på bara några sekunder. Har inte införskaffat mig den modernare varianten ännu på grund av att mina barn väldigt sällan har feber så jag har inte känt ett större behov av det.
Elektrisk luskam: Nästan varenda barn får löss, och så fort det börjar klia i håret är det bra att ha något hemma för att undvika att sprida lössen vidare och lindra klådan. Lusschampoo är både dyrt och lössen kan bli resistenta mot den, och att enbart luskamma är inte särskilt effektivt. Denna luskammen finns i olika prisklasser mellan 199-599 kr och fungerar som så att när man drar kammen genom håret, precis som när man luskammar, och kammen upptäcker både gnetterna och lössen. Då ger den av sig en elektrisk stöt som är svag nog att inte skada människan eller håret, men stark nog att döda både löss och ägg.
Avmaskningstabletter: Nästan varenda barn får springmask någon gång också. Det är viktigt att behandla fort, så att det inte smittar vidare och efter en tidigare incident har jag några tabletter liggandes kvar hemma.
Vätskeersättning: Den varianten jag har hemma är i brustablett-form som löses upp i vatten. Egentligen funkar det nästan lika bra att göra en egen salt-, och sockerlösning hemma. Bra att ge teskedsvis vid uttorkning efter te.x kräkningar.
Salvor och krämer: Idomin, Initioyl, Natusan zinksalva, Vaseline... och massa mer. Det är alltid bra att ha ett lager hemma när man behöver behandla torr och irriterad hud. Jag har både olje-, och vattenbaserade krämer hemma beroende på vad som behövs.
Solskyddskräm: Ett måste att ha varje vår och sommar för att skydda barnens hud från solens farliga strålar!
Plåster och första-hjälpen-kit: Plåster behövs alltid! Det är också riktigt bra om man har en första-hjälpen-kit om det skulle ske värre skador än bara små vanliga skrubbsår. Ha alltid koll på att väskan är uppdaterad med olika sorters bandage, gasbindor, tejp, sax, plåster m.m.!
Den bästa febertermometern är den man använder i ändtarmen. Visst det går fort och är smidigt med örontempen. Men det är extremt svårt att mäta helt korrekt med den och det gör att det är sällan man får rätt temp. Så vill man ha den mest riktiga och exakta kroppstemperaturen så ska man anv den för ändtarmen !
Sågsist när jag var på sjukhuset med Milton att örontermometern inte är att lita på. Dom kan visa en grad upp eller ner fel. Den bästa är den man tar i rumpan :P
Vi ha själv en örontermometer och man märker att den kan variera väldigt i temp, även om man väntar 10 minuter imellan. Men jag är för lat för att ta med den andra så jag kör på denna ändå. Oftast känner man ju om dom är varm iaf.
Smart det där med elektisk luskam :)
Förstår att det är mycket lättare att ha en örontermometer, men jag kan lova, den gammla hederliga som man tar tempen med i antingen ändtarmen eller underarmen, visar i en studie vara bättre än örontermotern, dvs visa ett mer exakt resultat:)
Hoppas du har det bra!
Kramar
Rektal tempen är den bästa, örontempen ska man inte lita på! Aloe Vera kyl creme är bra mot brännskador! Min dotter klev på en varm plattång hemma hos farmor en dag, fort på med det och det blev inte ens ett rött märke!
Vi har örontempen. Men den är ju inte att lita på, kan skifta nån grad.. Ska istället satsa på en muntemp. Vet att jag själv hatade rumptempen när jag var liten.. ;-)

