Är detta början till slutet?


Äntligen någon som fattat.

Det ringer på mobilen. Jag står och väntar på bussen till SÖS för att spela in en liten film. En liten film om cancer förstås. Det är kirurgen Bengan i andra änden. Jag hade inte förväntat mig detta samtal i detta nu. Jag måste tänka några sekunder på vem han är när han presenterar sig.

Hej Lotta, Det här är Bengt xxxxxx. Det är ju så att den där röntgen du gjorde, den visar faktiskt på en förändring i lungan.

Det finns tre möjligheter nu, säger han medan jag tappar Aftonbladet och min buss stannar utan att jag kliver på. Jag anstränger mig till max för att höra vad han säger.

"Antingen är det en propp, eller lunginflammation eller metastaser. Jag har nu skrivit ut pencillin till dig. Efter den kuren gör vi en ny röntgen för att se om förändringen är kvar.

Jag är helt tom när jag lägger på. Helt tömd på känslor. Jag känner ingenting. Jo, en besvikelse men också en liten "Vad-var-det-jag-sa känsla.  I maj var mina lungor fina och friska. Nu, fem månader senare finns där en förändring. Som KAN vara en lunginflammation men som också kan vara början till slutet. Någon på  bloggen kallade mig hypokondriker (hur man nu kan kalla en cancerpatient för det) men jag är glad att jag tog den här hostan på allvar.

Jag som trodde jag skulle få vila en stund nu. Ett halvårs respit till nästa röntgen. Om några veckor väntar ett nytt besked, kanske det viktigaste av alla. För om det spridits till lungorna antar jag att det är rätt kört. Jag ringer Threst. Han svär som en borsbindare i luren. Vi är tillbaka på ruta noll igen. Kunde jag, vi, inte bara fått ha det bra nu? Slutat gråta i tid och otid. Kunnat stryka Lennox över håret och bara få tänka,"vad fin han är" utan att tänka, "jag måste känna på det här håret nu extra mycket". Fått skratta från insidan och inte bara från munnen. Var jag inte cancerfri nyss? Hur är det möjligt att något kan vara så överjävligt vidrigt och hemskt? Och vad är haken? VAD ÄR DET JAG SKA LÄRA MIG? Jag fattar inte. Räcker det inte nu?

Jag går på vimmel. Jag tänker ge det här cancerhelvetet på käften en gång för alla!!!






Kommentarer
Postat av: Hellan

Saknar ord! Håller alla tummar jag kan att det bara är lunginflammation. Även om positivt tänkande inte kan bota cancer, tror jag definitivt att det kan förlänga livet! Styrekramar!

2009-10-20 @ 07:24:31
Postat av: Anne-Marie

Livet är orättvist,,, Jag tänker på dig iallfall och ta väl hand om dig.
Bamsekramar

2009-10-20 @ 07:24:46
Postat av: Märta

Lotta,jag kan inte sätta mig in i din situation alls.Jag kan bara försöka föreställa mig det helvete du måste genomlida.Hoppas ändå på det allra bästa, en inflammation.Jag hoppas och ber allt vad jag kan...tänker på dig ofta.Du är procenten som klarar dig,vi får inte tro annat,det är bara en jäkla resa under tiden.All kraft och styrka från mig!Du finns ofta i tankarna,Kram!

2009-10-20 @ 07:31:28
Postat av: Anna

Livet är inte rättvist! Det vet ju du. Ge skitsjukdomen en ny omgång nu. Det är bra att bli arg! Lev nu och fortsätt att tjata. Det är det som får dig att överleva just nu!

Kram

2009-10-20 @ 07:36:55
Postat av: Ann

Min mamma fick metastaser i lungorna efter sin tjocktarmscancer. Han har nyligen opererats och enligt hennes läkare så var det iaf positivt att det var metastaser och inte någon helt ny tumör.

I ditt fall hoppas jag innerligt att det är en lunginflammation. Håller alla tummar jag kan!

2009-10-20 @ 07:45:42
URL: http://annsann.wordpress.com
Postat av: camilla

2009-10-20 @ 07:45:45
Postat av: camilla

Det knöt sej i bröstet på mej när ja läste....håller tummarna!

2009-10-20 @ 07:47:16
Postat av: sanna

fan... jävla skitsjukdom!!
hoppas hoppas hoppas det är en lunginflammation ändå.
kram!

2009-10-20 @ 07:47:30
URL: http://sannamama.blogg.se/
Postat av: MiaD

Vem kallar en cancersjuk för hypokondriker? Är man helt riktig i huvudet då?

Kram Lotta! Det här var ju så jävla skittrist! Jag håller på en lunginflammation och tänker på dig hela tiden.

2009-10-20 @ 07:50:38
Postat av: christine

All positiv kraft till dig!! Detta får bara inte vara något allvarligt, du måste överleva detta Lotta och du klarar det, ännu en gång. Jag tror stenhårt på att det inte är en metastas. Känner på mig att du kommer slå den här skitsjukdomen!

2009-10-20 @ 07:55:00
URL: http://christines.blogg.se/
Postat av: Tina

Läser din blogg dagligen och har följt dig ett tag nu genom både glädje och sorg.
Ville bara säga att jag tänker på dig och skickar en styrkekram.
Hälsningar från Tina

2009-10-20 @ 07:55:21
Postat av: Lina

Saknar ord. Skickar världens största kram med kärlek istället. Tänker på dig.

2009-10-20 @ 07:55:32
Postat av: Linda

Håller tummarna att det är lunginflammation!
Tänker på dig!
Stor kram

2009-10-20 @ 07:59:38
URL: http://autumnleaf.blogg.se/
Postat av: Malin

Du MÅSTE ta allt på allvar!
En släkting till mig hade en strupcancer för flera år sen och blev så strålad att han fick brännskador på ryggen. Matstrupen måste han vidga med jämna mellanrum. I vintras fick han slemmig hosta men trodde det var p g a brännskadorna (han hostar nästan jämt). Han blev sämre och sämre och till slut, efter att alla skällt på honom, så kom han iväg till sjukhuset. Hade då var i hela lungorna, ett CRP på 400 och läkarna sa att han var dagar från att inte klarat sig. Nu har han bara 50 %-ig lungkapacitet kvar. Så det är bra att vara "hypokondriker" som cancerpatient och inte leka stålmannen! Jag röstar på att du har lunginflammation, håller alla tummar på det och tänker på dig. Kram!!!

2009-10-20 @ 08:02:56
Postat av: Helena

Läser din blogg varje dag och tänker på dig ofta! Hur du och dina nära och kära kämpar och sliter. Det är fantastiskt! Att någon har mage att kalla dig hypokondriker gör mig riktigt jävla arg! Har man dom åsikterna kan man väl läsa en annan blogg. Eller bara hålla käften!! Man kan aldrig förstå vad det innebär att leva med en dödlig sjukdom flåsande i nacken. Hur det känns att gång på gång ta emot dessa fruktansvärda besked. Jag har själv två barn och bara jag nuddar vid tanken på vad du och din familj går igenom så känns det som att hela min kropp skall gå sönder.
Du finns i mina tankar och mitt hjärta.
Kram Helena

2009-10-20 @ 08:06:14
Postat av: Tina

Näe! Blir alldeles tom, ledsen och skakis när jag läser vad som hänt. Tårarna kommer i mina ögon men sen när jag ser bilden av dig där du ger skitsjukdomen ett finger så börjar jag skratta. Härligt att du har sån inställning. Jag hoppas jag kan ha det om det ngn gång händer mig eller min familj ngt sånt här hemskt. Jag tänker på dig och håller tummarna. Varma hälsningar, Tina

2009-10-20 @ 08:06:16
Postat av: Catharina

Håller tummar för lunginflammation och att du ska kunna leva livet fullt ut och njuta av din son och man. Varma kramar,

Catharina

2009-10-20 @ 08:07:58
Postat av: Tess

Fyfan vad jag hatar cancer, det är inte ofta man önskar att någon hade lunginflammation. Men jag hoppas verkligen att så är fallet.

Massa kramar till dig och din familj!

2009-10-20 @ 08:08:23
Postat av: Malin

Fy vad livet är orättvist!
Önskar dig all lycka!
Kram!

2009-10-20 @ 08:09:05
Postat av: Marie

Hur kan man kalla dig för hypokondriker? Hur kan man ha en aning om hur detta är när man inte själv är där? Följer dig och tycker du är en kämpe!

2009-10-20 @ 08:09:19
Postat av: Carina

Jag håller på att det är lunginflammation. Jag håller tummarna H Å R T för det. Massor av läkande tankar och kramar till dig och familjen. //C

2009-10-20 @ 08:12:25
Postat av: KG

Hej
Kan du inte kolla upp direkt om det är Luginflammation?
Har en kollega som hostat och hostat och som besökte sin läkare och fick svar ganska omgående att hon hade luginflammation. Känns grymt att låta dig vänta. antar att man kollar sådant ganska enkelt.

2009-10-20 @ 08:15:30
Postat av: Mimmi

KRAM!!!!!
O sen svär jag inombords!! När ska denna jävla sjukdom besegras??
Men jag kommer hålla alla mina tummar för att det en en "liten enkel" förkylning som satt sina spår.
Du är med mej i mina tankar.

2009-10-20 @ 08:15:31
Postat av: Maria (Mizen_m_IoT på AFF)

Nej, vilket eländigt besked!!! :(
Ok, en förändring på lungorna kan vara olika saker, men jag kan lätt förstå din oro med tanke på vad du redan har gått igenom.....

Nu hoppas jag och vill inte tro något annat än att du har fått en lunginflammation. Det är ju en rimlig teori, med tanke på att du antagligen är infektionskänslig och har småbarn på dagis... Håller tummarna för att det "bara" är lunginflammation!!!
styrkekramar

2009-10-20 @ 08:21:01
Postat av: Elli

Tappade liksom andan när jag läste ditt inlägg.. Nu ska vi tro att det är en lunginflamation såklart, men jag tar tillfället i akt (som så ofta) och förbannar denna jävla hatiska skitsjukdom kallad cancer!! Skall det vara så jävla svårt att finna bot på detta? Mängder av pengar går till forskning ( och mer behövs) ändå finns det inget garanterat bot för cancern såsom samlingsnamn! Fan folk gick på månen för evig tid sedan, men cancern får vi ha med oss?????? Jag vill bara skrika!
Cancern tog min mamma bara för några månader sedan. Den har tagit så mycket den kan, nu får det vara stilla!

Det är inte din tur nu, Lotta!

Stor Kram

2009-10-20 @ 08:21:16
Postat av: Sussie

Håller bägge tummarna att det är lunginflammation! Och är det inte det så klarar du detta.
Tänker på dig och kramar om dig i tanken...

2009-10-20 @ 08:24:21
URL: http://blogg.passagen.se/sussiek
Postat av: Anna

Vilken tråkig nyhet, blev tårögd när jag läste ditt inlägg. Håller alla tummar jag har för att det är något ofarligt. Kram!

2009-10-20 @ 08:25:33
URL: http://leosmammas.blogg.se/
Postat av: Cecilia/Busluren

Jag håller alla tummar och tår för att det inte är metastaser!

Jag kan inte skicka nog kramar!

2009-10-20 @ 08:31:51
URL: http://busluren.blogspot.com
Postat av: Maria

Ojoj vad du får gå igenom. Har läst din blogg ett tag och kan inte annat än beundra hela dig. Att på ett så öppet och ärligt sätt dela med dig av din resa.... ja det har gett mig mycket att tänka på. Och så nu det här. Jag skickar så oändligt många positiva tankar till dig och din familj, och alla andra som drabbas av sjukdom och svårigheter.

2009-10-20 @ 08:32:32
URL: http://www.bilderavmaria.blogspot.com
Postat av: sussie

Nu jäklar, känner mig lika arg som du är på kortet.. Att du aldrig kan få lugn och ro!!! Jag hoopas för kung och fosterland att det är en lunginflammation...

Många kramar Sussie

2009-10-20 @ 08:34:28
URL: http://mammasuss.blogg.se/
Postat av: Janina

Nej, nej, nej!!! Allt skulle ju bli bra. Du skulle ju slippa vara orolig och gå och tänka på detta. kan man inte snabba på det hela lite. Måste du vänta ut penicillinkuren? jag tänker på dig, på Threst och framför allt på din son.

Ta hand om varandra riktigt rejält.
Kram Janina

2009-10-20 @ 08:35:19
Postat av: Yvonne

Nej Lotta! Det får INTE vara början till slutet. Håller alla tummar för att det är lunginflammation och INTE skitsjukdomen. Kramar genom cyberrymden från en som beundrar din styrka och ditt mod.

2009-10-20 @ 08:35:20
Postat av: Cissi

Kram

2009-10-20 @ 08:35:23
Postat av: Fillis

Fy #¤%&#¤%#¤% jag vill också bara kläcka ur mig en massa fula ord. Konstigt att önska att du har lunginflammation (men det är väl det minst allvarliga av de tre valen) suck!!!

2009-10-20 @ 08:36:26
Postat av: MisaLisa

kramar Tänker på dig och din familj. Tycker att du är underbar som orkar dela med dig. Stå på dig! Hoppas att det bara är lunginflammation! <3

2009-10-20 @ 08:39:33
Postat av: Åsa

Lotta!
Mina tankar är hos dig ofta. Kom i håg att du också behöver vila, du verkar köra på i 180 hela tiden.
Du vinner det här!!

kram Åsa L (SMK11 -99)

2009-10-20 @ 08:43:17
Postat av: Anna

Var stark gumman! Jag hoppas att det visar sig att det inte har något alls med cancern att göra. Massor med styrkekramar till dig!

2009-10-20 @ 08:43:49
Postat av: CL

Det måste vara något annat, det kan inte vara möjligt att ditt liv ska få vara så orättvist!!! Du kämpar, kämpar och kämpar, nu måste det få vända för DIG och din fina familj. Ni måste få lugn och ro och kärlek utan att ha detta i bakhuvudet hela tiden. Jag håller tummarna hela tiden för dig nu, STOR Kram!

2009-10-20 @ 08:44:03
Postat av: Therese

Lotta!!! Alla styrkekramar jag har går till dig. Lunginflammation står på min önskelista till dig. Håll ut och ge den där skitsjukdomen en rejäl käftsmäll....
Kramar

2009-10-20 @ 08:44:55
Postat av: Maria S

WRF!?WTF!!!vaddå peniccillin?????ska du ha propplösrae sen då? å SIST ev behandl mot skiten?

rita gissa spring?

2009-10-20 @ 08:48:04
Postat av: Anne Jansson

Hej Lotta!Har aldrig skrivit till dig förut men läser alltid.Om det är en propp måste du väl äta blodförtunnande läkemedel? Ring till din läkare och kolla upp det! Kram

2009-10-20 @ 08:48:16
Postat av: Karin

Lotta!
Vi är många läsare som håller tummarna för dig nu. Hoppas du känner stödet, du är bäst!

Kram!

2009-10-20 @ 08:48:18
Postat av: Mymlan

Hej Lotta !

Jag lovar , om det är en spridning till lungan så är det absolut inte kört !
Jag fick en metastas i lungan som opererades bort i augusti.
Men å andra sidan så behöver det inte vara en spridning , en lunginflammation kan också ge förändringar på lungröntgen, håller tummarna för det !
Kram Mymlan

2009-10-20 @ 08:50:37
Postat av: tvillingmamman

jag tänker på dig (inte för att de hjälper kanske) men du vet åtminstonde att du inte är ensam..
Jga hoppas på det bästa för din och din familjs skull.

2009-10-20 @ 08:51:03
URL: http://towebomaan.blogg.se/
Postat av: Anna

Vet inte riktigt vad jag ska skriva... men har läst din blogg ett par veckor nu utan att skriva och just det här inlägget kände jag att jag måste kommentera. Pojkvännen har precis oxå gjort lungröntgen och vi väntar på svar...
Håller tummarna hårt hårt att du "bara" har lunginflammation!!! Och i vilket fall som... KRAM!

2009-10-20 @ 08:51:48
URL: http://subclip.blogg.se/
Postat av: Pernilla Eklund

Stackars dig vad du får gå igenom. Måste vara fruktansvärt med alla dessa undersökningar och leva fram till dess besked. Spontant tänker jag direkt lunginflammation som ju kan visa förändringar, håller tummarna för det och tänker på dig mycket trots man inte känner dig men eftersom du delar med dig så mycket och uttrycker dig så väl så känns du som en vän. Känner med dig oerhört mycket och beundrar dig enormt. Massor av Kramar till dig från mig Pernilla i Täby

2009-10-20 @ 08:52:41
Postat av: Anna Hammar

Lotta Gray! Jag citerar Christofer " Du får massor med kraft från mig" Finns det ingen ände på detta, varför denna baksmälla???!!!!! All kärlek från Skåne...

2009-10-20 @ 08:53:48
Postat av: Lisa

Alla mina tankar är hos dig och din käre Threst och Lennox.
Kramar, Lisa

2009-10-20 @ 08:54:53
Postat av: Lisen

Neeej det är inte början till slutet. Så får det inte vara. Kan inte ens föreställa mig det helvete som du går igenom. Vilket vidrigt besed att få per telefon. Vet i och försig inte om beskedet hade varit bättre att få på ngt annat sätt heller :-S Jag vet att du inte känner dig stark men som utomstående betraktarare är du den starkaste människan jag "känner". Fortsätt så! Du finns i mina tankar och jag håller på dig!

2009-10-20 @ 08:56:08
Postat av: Helen

Lotta, jag finner inga ord. Förstår hur du mår och vad du o din familj går igenom.....Livet är inte rättvist....jag vet...hatar order cancer...Men du jag håller mina tummar för dej...klart att det är lunginflammation....Kram från Palmernasstad i Söder

2009-10-20 @ 08:56:09
Postat av: NinaKatarina

Inte mer cancer.........

2009-10-20 @ 08:56:32
Postat av: Marie

Vännen, vi måste tro att det "bara" är en lunginflammation.. Jag tror dessutom visst på positivt tänkande..Fortsätt tänk positivt, så ofta du kan och orkar.

Massor av kramar

2009-10-20 @ 08:58:26
Postat av: Cajsa

Hej, läser din blogg varje dag och jag blir så ledsen. Jag hoppas så innerligt att det inte är någon fara den här gången. Jag har själv opererat bort en tumör i magen (den vägde ca 1,5 kg när de opererade ut den). Jag har ett nästan exakt likadant ärr på magen som du. Jag har haft tur och min tumör var ofarlig, men tiden innan och efter operationen har varit fruktansvärd, fattar jag nu i efterhand. Jag försöker alltid vara stark och inte tänka så mycket på det och jag inser vilken tur jag haft och hoppas att den aldrig kommer tillbaka... Jag har två små tjejer 5 & 2 år gamla och bara tanken på att jag skulle dö ifrån dem gör mig galen. Jag kan förså dig, nästan... Kramar från Cajsa.

2009-10-20 @ 08:59:06
URL: http://wiselquist-nylund.blogspot.com
Postat av: Malin

Livet är så jävla orättvist! Hoppas du vet att vi är många som tänker på dig och håller alla tummar vi har!

Kram!

2009-10-20 @ 08:59:38
Postat av: elin

Jag fick en klump i magen då jag läste, hoppas det inte är någon fara. Ge inte upp!! kram

2009-10-20 @ 09:00:47
Postat av: Therese

Hej Lotta,
Jag blir alldeles kall och jag vill bara krama om dig ! Jag vet vad du går igenom då jag själv lever med den här skitsjukdomen. Just nu är jag faktiskt frisk, vågar nästan inte skriva det, men hoppet är det sista som överger en.
Jag fick min sjukdom för 6 år sedan i benet, har opererats några gånger pga återfall och senast nu i början på 2009 för metastaser i lungorna, båda. Det var tre stycken väldigt små som de har fått bort helt och det finns inga nya tecken på metastaser nu efter ett halvår. Om det nu skulle vara så att det är metastaser, vilket jag inte tror att det är, så går det faktiskt att få bort även det. Jag hade små små och inga symptom. Jag tror att du har en envis förkylning och att det kommer att gå bort med medicin.
Jag håller tummarna för dig mycket mycket hårt !!!! Du är tuff och du klarar det här. Jag vet vilken ångest du känner, jag har själv två barn och det gör så in i helvete ont !
Stor Kram Lotta !

2009-10-20 @ 09:01:25
Postat av: mammaveronica

Oj, jag kan ju inte säga att jag tror att det är det ena eller det andra, men jag hoppas på lunginflammation... Går det inte att kolla? Fast det är klart, förändring som förändring, svårt kanske... Tycker det känns jäkligt att du ska behöva undra en hel penicillinkur och sen lite till.. Kraaam..!

2009-10-20 @ 09:02:13
URL: http://mammaveronica.babyblogg.se
Postat av: Theolina

Kämpa, det är inte rättvist, det finns inte mycket att lära sig mer än det du redan vet - att livet är det värdefullaste vi har. Du fixar detta.

Kram från en trogen bloggläsare

2009-10-20 @ 09:02:48
Postat av: Anna H

Hej Lotta,
Har ofta tänkt att jag ska skriva en rad i din blogg. Tanken har inte blivit handling förrän nu. Jag har läst din blogg i några månader. Du skriver så bra. Nu hoppas hoppas jag att det "bara" är lunginflammation. Du är så positiv och glad, du fixar detta.
Fick tårar i ögonen när jag läste detta.
Stor KRAM

2009-10-20 @ 09:03:03
Postat av: Stina

Ja, ge det på käften! Du vinner!

2009-10-20 @ 09:03:05
URL: http://centralt.blogspot.com
Postat av: Charlotte

Sänder dig och din familj MASSOR med styrkekramar!
Blev så upprörd över att någon kallat dig för hypokondriker! Har man en gång haft cancer eller någon
annan sjukdom som gör att allt kastas omkull så blir man oerhört lyhörd på kroppens signaler.
Det är verkligen INTE konstigt! Man tycker att man ska bli så "härdad" av allt jobbigt man går igenom och det blir man väl på ett sätt men samtidigt blir man räddare,oroligare än innan då man var frisk och
hade tankarna på lite annat fokus. Allt gott önskar jag dig! Kram från en annan Lotta

2009-10-20 @ 09:04:00
Postat av: Lena

Man hör ganska ofta att det är viktigt att tänka positiva tankar för att klara en cancersjukdom. Vi kanske skulle vara lite mer försiktiga med att "kräva" det av en drabbad. Jag tänker på dem som inte klarar sig, berodde det på att de inte tänkte tillräckligt positivt? Måste vara hemskt för dem och anhöriga att känna så. Allmäntillståndet blir säkert bättre med positiva tankar och visst, då kanske man klarar behandlingen bättre men i slutändan tror jag att tumörerna lever sitt eget jävla liv vad vi än tänker. Jag är mest förbannad på att det ska ta sån tid att få fram botemedel. Fram till dess se till att kolla tarmen på befolkningen med röntgen eller ev blod i avföringen så att en ev tumör kan hittas i ett tidigt stadium. Vet inte om det skulle bli så mycket dyrare med tanke på vad alla med framskriden skitsjukdom idag kostar om man helt krasst ser till pengar som vården gör. Om man ser till mänskligt lidande skulle screening av befolkningen vara infört för länge sedan....
Tycker att du är helskön med ditt finger i luften. Jag sträcker upp ett också i sympati för dig och hat till cancersjukdomar.

2009-10-20 @ 09:05:37
Postat av: Sara

Håller tummarna för att det är lunginflammation!!!!

2009-10-20 @ 09:05:47
Postat av: Anna

Åh nej så får det inte vara. Livet är verkligen inte rättvist.
Och jag tror visst att positivt tänkande åtmintone kan förlänga livet.

Gick in här idag efter att jag äntligen hittat färdig pepparkaksdeg i affären. Vill minnas att vi delade den lasten :-)
Men det känns ju futtigt nu.

Många många kramar till dig och din familj

2009-10-20 @ 09:07:29
Postat av: Heidi

Hej Lotta, har följt din blogg länge men aldrig skrivit till dig. Jag hoppas innerligt att du "bara" har en lunginflammation och inget mer.
Jag har jobbat hos antroprosoferna i 2½ års tid och har lite erfarenhet utav tumörsjukdomar och hur "vi" behandlar med alternativ medicin.
Har själv varit med om när tumörer gett vika hos våra boende, eller att de hålls i shack.
Ett tips är bla. att tumörer inte gillar när kroppen har en högre temperatur, tex. lite fejkad feber. Du som har bastu hemma basta ofta och länge så att kroppen höjer sin temp! Ta kontakt med vidarkliniken i Järna och hör med dem, finns ett preparat som heter Iscador som många cancerpatienter får i sprutform eller som oral vätska, den höjer bla. värmen i kroppen.
Hoppas du inte tycker att det är alltförmycket hum bug bakom mitt inlägg, Jag är inte själv antroposof men har sett mycket med mina ögon och fått en annan syn på det alternativa. Kramar Heidi

2009-10-20 @ 09:08:50
Postat av: Karolina

Hej! Naturligtvis hoppas jag också att du fått en relativt snäll lunginflammation. Men om man misstänker propp, ska man inte ta blodprov då? Jag hade blodproppar i lungan i januari och fick omedelbart blodförtunnande. Och smäll till cancerskrället riktigt ordentligt från oss alla!!! Kramar!

2009-10-20 @ 09:09:00
Postat av: Maria

Saknar ord, blir iskall i hela kroppen när jag läser. Skickar massor med styrketankar, om du bara visste hur du inspirerat mig att ta tag i mitt liv. Håller alla tummar jag har.
Kram M.

2009-10-20 @ 09:09:28
Postat av: tantans

Det var skittråkigt att läsa att du fick det flummiga beskedet...även om dom ser att det är metastaser så är det iaf bättre ...då kan man påbörja en behandling snabbt...men först äta en pencilinkur kanske i tio dagar det drar ju ut på tiden...jag hoppas verkligen att det hjälper med pencilin ...så det är lungiflammation som gäller den här gången det är inte kul det heller ..vet eftersom jag hade det själv för 3 veckor sedan ...tänker på dig...

2009-10-20 @ 09:10:22
URL: http://tantans.blogg.se/
Postat av: Malin

Åhhh! Kära du! Skickar oändligt många kramar till dig och din familj.
Kram Malin

2009-10-20 @ 09:11:06
Postat av: Mia

Vilket s**t... Håller tummarna för att det är en förkylning du har som försvinner med penicillinet. Snälla håll tummarna för min pojkvän som ska röntga halsen idag... Han är tidigare opererad för en tumör. Kram

2009-10-20 @ 09:16:02
Postat av: Annica

Hej Lotta!
Har läst din blogg efter ditt reportage i MAMA-tidningen.
Sänder världens största kramar till er.. så många ggr jag tappat tårar när jag läst här, ni är så fina allihopa!
Förändring i lungan är väldigt ofta också bara lungiflammationer... , vi hoppas på det!!
Många kramar från Åland!

2009-10-20 @ 09:19:05
URL: http://fameliasson.blogg.se/
Postat av: maria

Hej Lotta, vi hoppas det är en lunginflammation, lilla gumman!Var rädd om dig och försök att inte vara rädd! Kram

2009-10-20 @ 09:19:39
Postat av: Monica

Jäkla skitcancer som måste finnas. Jag pekar också med fingret åt cancer i alla former.

KRAM KRAM KRAM

2009-10-20 @ 09:21:31
URL: http://barbamamma.bloggagratis.se/
Postat av: tiptip

stackars dig. jag blev helt kall när jag läste det där. jag noterade också att någon kallade dig hypokondriker på bloggen men det var nog bara ett helt vanligt pucko som inte förstår att cancer inte är som andra sjukdomar. det var ju inte ett benbrott du blivit frisk ifrån. nu hoppas vi alla på en lunginflammation eller något annat botbart. jag har en nära släkting som fick förändringar på lungorna, svåra sådana, och alla trodde han skulle dö men de står helt still tre år efter upptäcken. han märker inte av de.

2009-10-20 @ 09:23:23
Postat av: Emelie

Jag håller tummar och tår för att du får bästa möjliga positiva besked när det är dax.
Många Kramar!!!

2009-10-20 @ 09:25:35
URL: http://mrsojvindsson.blogg.se/
Postat av: Emelie

Hej Lotta!

Jag blev väldigt ledsen när jag läste inlägget. Men jag hoppas och tror på dig! Ge ALDRIG upp bara. Du är starkare än cancern.

Många kramar från Emelie i skåne!

2009-10-20 @ 09:29:36
Postat av: Ulrika

Det är inget du "ska lära dig". Det finns inget rättvist eller lärorikt, ingen mening. Det är bara en sjuk, jävla slump. Hoppas, hoppas att penicillinet kan bota just detta. All styrka, all kärlek åt dig!

2009-10-20 @ 09:29:44
Postat av: Katrin

Åh, blev helt stum när jag läste inlägget... Tur att du stod på dig ang röntgen! Men, det är förjävligt att man skall behöva "tjata" till sig något sådant! I sjukvården verkar det som om man "skall vara frisk för att orka vara sjuk".
Tack för en personlig, utlämnande och gripande blogg!
Kämpa på!!! Kram K

2009-10-20 @ 09:33:18
Postat av: Mia S

jag har länge läst din blogg och jag beundrar dig för din otroliga styrka!! Hoppas verkligen att det är lunginflammation och ingen jävla cancerskit!!! Mina tankar finns hos dig och din fina familj...

2009-10-20 @ 09:33:35
Postat av: mallanw

Hoppas att det "bara" är en lunginflammation nu och att den där förändringen försvinner snarast!! jag ska hålla alla tummar för dig nu. Ge inte upp!!! Kämpa kämpa kämpa hårdare för du kommer vinna det här det känner jag på mig!! KRAMAR Malin

2009-10-20 @ 09:34:54
URL: http://mamaajang.blogspot.com
Postat av: Ann.B

Hej gumman!
Kan inte låta bli att gråta när jag läser detta,mest av ilska.
Känner med dig och din familj!
Jag hoppas och tror att det är lunginflammation,du har ju haft hosta mm.
Positivt tänkande är aldrig fel!!!
Massa styrke kramar till er!!!

2009-10-20 @ 09:34:54
Postat av: Stina

Fy farao! Jag hoppas verkligen att det bara är lunginflammation (vilket är skit det med), så att du och familjen kan få de där sex månadernas vila och återhämtning innan nästa undersökning.
Jag struntar i om positivt tänkande inte botar och skickar en varm helande tanke ändå!
Kram

2009-10-20 @ 09:35:51
Postat av: Intressesemurfen

Lotta, skulle kika in för att tacka för helgtipset med väsenvandringen på Tyresö slott. (Vi var där Lillprinsen och jag. Tack!)Men istället läser jag och det knyter sig i magen. Jag vet inte vad jag ska säga. Men skickar massor av styrkekramar till dig och familjen. Kram, kram!!!

2009-10-20 @ 09:38:09
URL: http://blogg.passagen.se/lilla-l/
Postat av: Johanna

Jag blir alldeles kall när jag läser det du skriver...
Jag är helt mållös men sänder dig en massa styrkekramar och en drös med hjärtan.

2009-10-20 @ 09:39:54
URL: http://greendove.blogg.se/
Postat av: Linda

Hej Lotta,
Läser din fantastiskt fina och levande blogg varje dag. Många gånger förundras jag över din styrka och ditt sätt att tackla livets svårigheter. Du ger många därute kraft genom ditt sätt att skriva. Tänker på dig och hoppas innerligt att det "bara" är lunginflamation. Många tusen kramar, Linda

2009-10-20 @ 09:40:36
Postat av: Sune...the girl

Hoppas innerligt att det är lunginflammation du har. Varma kramar och jag håller tummarna.

2009-10-20 @ 09:41:15
URL: http://tillganglig.blogg.se/
Postat av: Erica

NEEEEJ så skulle det ju inte bli. Håller tummarna för lunginflammation. Själv väntar jag ju svar på analysen av lungförändringen (mest troligt en metastas) som togs bort för en vecka sedan (EN ensam liten prick på 8mm, borttagen med god marginal)

KRAM!

2009-10-20 @ 09:41:17
Postat av:

2009-10-20 @ 09:44:49
Postat av: Kia

Hej Lotta!

Jag läser din blogg varje dag i Finland. Jag har aldrig förr följt med en enda blogg, men har blivit totalt fast i din för du skriver så otroligt fint och öppet om ditt liv. Det att du ännu har en så underbart varm familj och ser så vacker ut gör ju bloggen bara ännu mer attraktiv. Och Lennox, man kan ju bara inte bli sötare. Jag blev så jätte ledsen när jag läste din blogg idag, men DU bara måst kämpa på nu mer än någonsin. Du kommer att klara detta galant. Vi kämppar med dig här hemma med min 3-åriga dotter. Kramar, Kia och Ella

2009-10-20 @ 09:45:40
Postat av: Maria

Jag håller både tummar och tår för att det är en lunginflammation du fått, och inga dumma och elaka metastaser, så får det bara inte vara.
Många och STORA kramar

2009-10-20 @ 09:45:53
URL: http://minaordminabilder.wordpress.com
Postat av: Lotta

Hej Lotta!
Jag arbetar på Lungmedicin och något som talar för dig är ju att du haft hosta och inte mått så bra= tecken på lunginflammation! Samt så är ju ditt immunförsvar nerkört efter alla tuffa behandlingarm, vilket ytterligare stärker den tesen. Oxå har ju du Lennox som säkert drar hem baselusker som nu har gett dig en lunginflammation-Så MÅSTE det vara.

2009-10-20 @ 09:48:04
Postat av: Maria

Lotta,

det knöt sig i magen när jag läste ditt inlägg. Precis som alla andra så hoppas jag på att det bara är en lunginflammation.

Tänker på dig och skickar positiva tankar.

Kram

2009-10-20 @ 09:48:42
Postat av: Cissi

Det högg till i bröstet när jag läste vad doktorn sagt. Det är inte varje dag man går och önskar folk lunginflammation men idag hoppas jag verkligen att det är det du har! :)

2009-10-20 @ 09:48:54
Postat av: Annica m. Ella, Theo & Meja från AFF

Ohhh Lotta!!! Vad jobbigt!! SÅ obeskrivligt på något sätt!!!

Jag hade lunginflammation men de visste inte om det var det eller en propp. De sa att man kunde göra en sorst röntgen för att se det. Minns inte om det var skift röntgen eller vad det var. Kan du inte be om en sådan?!

STORA KRAMAR

2009-10-20 @ 09:48:56
Postat av: Petra

Jag hoppas innerligt att det är lunginflammation!

2009-10-20 @ 09:51:32
URL: http://jotjena.blogspot.com
Postat av: Milla

Hej du vackra kvinna. Det är inte måttligt hur du och dina nära & kära prövas, det måste vara fruktansvärt att pendla så här mellan hopp och förtvivlan. Du verkar stark och kommer att klara det här också.
Jag brukar läsa din blogg regelbundet men vet inte hur det kommer sig. Kan det vara så att det är jag som har nåt att lära...

2009-10-20 @ 09:51:34
Postat av: eva

jag tänker på dig, varma kramar.

2009-10-20 @ 09:57:55
Postat av: Ansan m A&T

Jag hoppas verkligen att det bara är en liten lunginflammation!!! Inte för att det behöver vara så bara, men jämfört med metastaser i lungorna så är det verkligen "bara".

kram

2009-10-20 @ 09:58:16
Postat av: Lena

Vi bestämmer att det är lunginflammation!! PUNKT.
Du är stark modig o vacker o du skriver så ärligt. Kramar i massor/Lena

2009-10-20 @ 09:59:02
Postat av: S

Har följt din blogg en längre tid men aldrig skrivit ngn kommentar... När jag läste ditt inlägg idag så fick jag en klump i halsen o det knöt sig i bröstet. Hoppas verkligen att det hela är ofarligt!!!! Du berör verkligen med din styrka!! Fortsätt kämpa o ge skitsjukdomen vad den tål!!
Håller alla mina tummar att det går bra!
Massa styrkekramar!
//S

2009-10-20 @ 09:59:34
Postat av: Maria

Jag lider med dig, förstår att det är mycket ångest nu. Men det här fixar du! Kramar om!

2009-10-20 @ 09:59:56
Postat av: Åsa

Vill bara skicka en kram...

2009-10-20 @ 10:03:19
Postat av: ida

ush jag har nygligen börjat läsa din blogg , o livet är verkligen inte rättvisst, fy , vilket helvete du måste ha , hoppas verkligen nu att detta "bara" är lunginflamation

2009-10-20 @ 10:04:22
URL: http://idacharlottepettersen.blogg.se/
Postat av: benita i Finland

Usch den där sjukvården. Min svärfar fick lunginflammation och hamnade på sjukhus.De "hittade" cancer också.Nu har ett par år gått, han har inte heller någon cancer. Gubben hur frisk som helst. Tänk att ge ett sånt besked åt en människa förrän man är hundraprocentigt säker.Vilka kval han och hans barn led förrän vi fick veta att att han inte har cancer heller. Tycks vara svårt att undersöka lungorna eller vad det beror på.Att också säga att någon har en propp, det måste man ju åtgärda. Är inget att leka med. Du Lotta som är van att kämpa som ett lejon, låt inte dej nöjas med det här beskedet nu..grrr Nu får du ju leva med gissningar igen. Kram till dej Lotta kämpen!

2009-10-20 @ 10:09:36
Postat av: Cissi

Läer ofta din blogg, jag tror ingen kan förstå den ångest du måste ha av allt det här, vilka toppar och dalar hela tiden... FY.... att livet skall vara så här. Håller alla fingrar och tår för att det är lunginflamation du har nu. kram

2009-10-20 @ 10:09:55
Postat av: Cissi

Läer ofta din blogg, jag tror ingen kan förstå den ångest du måste ha av allt det här, vilka toppar och dalar hela tiden... FY.... att livet skall vara så här. Håller alla fingrar och tår för att det är lunginflamation du har nu. kram

2009-10-20 @ 10:10:40
Postat av: Anette

Jag håller mina tummar,hårt,hårt,för dig.Önskar dig lycka till.Kram

2009-10-20 @ 10:15:45
Postat av: Marie

Usch vad jag blir ledsen när jag läser denna uppdateringen.
Jag hoppades så innerligt att du skulle vara cancerfri länge, länge nu.
Nu håller vi alla tummar som finns för att det "bara" är en lunginflammation och INTE några metastaser! Det SKA inte vara metastaser!
Kram från en okänd bloggläsare

2009-10-20 @ 10:16:07
Postat av: Catha

Hej Lotta!
Nu blir jag innerligt förbannad! Dels för att du fått detta besked och dels för att det är urdåligt av "Bengan" att inte ta reda på om vad förändringarna på lungorna består av. Jag arbetar inom akutsjukvården och jag kan lova dig att man inte "chansar" på att det inte är en propp eller metastaser och låter det bero en hel antibiotikakur. Nä, kräv ytterligare röntgenundersökning NU. En propp är inte att leka med, och cancerpatienter har lättare att utveckla blodproppar än andra.
Stå på dig!
Tänker på dig
Kram Catha

2009-10-20 @ 10:17:16
Postat av: miia

Tack för att du skriver. För alla inlägg och alla tankar.

Jag hoppas på det bästa såklart. När jag är som mest besviken på livet brukar jag tänka "life is a bitch and then u die" bara för att det av ngt konstigt skäl får mig att le lite, känna jävlaramanna och att nu får det vara nog... vad vet jag, blir man frisk av det - förmodligen inte...

2009-10-20 @ 10:17:21
Postat av: Annelie evertsson

Namen vad FAN ska du aldrig få lite lugn och ro, suck, Jag sänder stora styrkekramar och ska tänka många fula tankar om att M ska hålla sig borta från dig.
KRAM K>RAM

2009-10-20 @ 10:19:14
Postat av: Elin B

Nä fy fan kan det inte vara nog nu! :-( Stackare, när ska du och din familj få ro? Jag hoppas innerligt att det bara är lunginflammation, det bara måste vara så!!! Tusen kramar /Elin

2009-10-20 @ 10:21:19
Postat av: Linnéa B

Men hjälp....jag blir alldeles kall...kan inte ens tänka mig hur du känner nu.
Självklart hoppas jag på det bästa! Det är faktiskt inte helt konstigt om det skulle vara en lunginflammation, kom ihåg det.
kramar

2009-10-20 @ 10:22:03
Postat av: Abbes pappa

Lunginflamation! Det är lunginflamation. Visst är det det? Lunginflamation. Jag är säker på att det är lunginflamation. Absolut inget annat. Det har jag bestämt.

En lång varm kram från Göteborg. Och en klapp på kinden.

Lunginflamation är det.

2009-10-20 @ 10:22:44
URL: http://www.hejaabbe.com
Postat av: madde.

jag håller alla tummarna jag har för att det är lunginflammation och absolut ingenting annat!!

stor Kram

2009-10-20 @ 10:25:19
URL: http://nogg.se/eddam
Postat av: Kickan

Jag är helt säker på att det är lunginfalmmation, du var ju cancerfri i resten av kroppen så varför skulle det bara vara metastaser där? Metastaser får man väl av en modertumör som sitter någon annanstans? Tänk positivt! det gör jag och jag håller tummarna för dig!

2009-10-20 @ 10:26:46
Postat av: Johanna

Försöker förstå hur det känns för att verkligen förstå - men det funkar ju så klart inte så. Det finns många omänskliga mardrömmar som vi människor tvingas leva i...

Håller tummarna hårt för att allt går bra och för att din mardröm ska få ett slut!

Kram/Johanna

2009-10-20 @ 10:29:11
Postat av: Millan

Skickar styrkekramar till dig!

2009-10-20 @ 10:30:40
Postat av: Josephine

Oj Lotta vad jobbigt!!!

Känner igen det här berg o dalbanan från min mosters cancersjukdom. Ena stunden jätte glad över ett positvit besked och nästa jätte ledsen över att återigen fått ett negativt besked.
Nu behöver det ju inte vara metastaser som läkaren sa,så håll fast vid att det är lunginflammation tills du vet!
Min kompis pappa fick diagnos lungcancer och idag är han frisk!!!

Största kramen,
Josephine

2009-10-20 @ 10:30:55
Postat av: Jenny

Vilken oro, vad orättvist,
Visst tror man att man skall fâ 3 mânaders uppskov, vila mellan proverna, men inte!

Styrketanke,

2009-10-20 @ 10:31:17
URL: http://min-farmor-lillie.blogspot.com/
Postat av: Mia

Fy vad tråkigt Lotta. Du var värd att få bara vara utan att tänka att du måste ta tillvara varje minut. Håller tummarna för att det inte är nåt.

Tyvärr är det nog så att detta inte är nån lärdom. Det bara drabbar en ändå.

Kram

2009-10-20 @ 10:33:58
Postat av: Benita

Vad ARG jag blir nu!
Det ska INTE vara mera nu!
Du SKA vara och förbli frisk! det har vi ju alla bestämt
Och vad för sorts idiot kan komma på idén att likställa en cancersjuk med en hypokondriker? Bara en mycket känslokall person, antar jag.

Åh, jag saknar ord... Du ska vara och bli frisk!
Inget annat går att acceptera, ju.
(((varm kram)))

Postat av: Maria

Lotta
På tal om hypokondriker. Ta dina "symptom" på allvar. Min Mamma har cancer. Hon har flera gånger tagit upp olika symptom med ASIH som bara viftat bort det ända till jag "tvingade" mamma till sjukhuset. Cancern hade spridit sig till underlivet. Nu finns det inget de kan göra för min Mamma. Så stå på Dig! Begär röntgen, undersökningar och de bästa doktorerna som finns.
Kram

2009-10-20 @ 10:40:46
Postat av: Lotten

Jag tappar andan när jag läser vad du skriver....varför.....kan ni bara inte få lugn och ro... Men ge inte upp, skulle det vara en negativ förändring är du ute tidigt och då går det säkert att bota även det. Men va på läkarna o kräv en ny röntgen efter pencillinkuren! Kram kram kram

2009-10-20 @ 10:40:56
Postat av: Pernilla Persson

Kära Lotta! DU finns i mina tankar.... P

2009-10-20 @ 10:42:32
URL: http://www.metrobloggen.se/pernilla
Postat av: Frida

Tänker på dig! Du förtjänar det bästa! Kram

2009-10-20 @ 10:44:45
Postat av: Johanna

Tänker på dig och skickar mycket god energi

2009-10-20 @ 10:46:43
Postat av: Malin

NEJ NEJ NEJ NEJ!! Fan vad ledsen jag blir!!!!!!!! Och arg!! Va fan! Kan du inte bara få vara ifred från denna skit!:. :( Jag hoppas det "bara" är lunginflammation... Kramar!

2009-10-20 @ 10:47:04
Postat av: Jessica

Jag inte hålla tillbaka tårarna när jag läser vad du skriver. Jag håller min tummar för att de är lunginflammation. Jag tänker på dig ofta, du är helt underbar Lotta!
Kramar

2009-10-20 @ 10:47:44
URL: http://minfamiljojag.blogspot.com
Postat av: Mia

Å vad jag lider med dig Lotta!!! Jag satt precis i bilen med mina kollegor och pratade om dig, hur fantastisk du verkar vara som människa, så ödmjuk, stark och underbar. Och så får jag läsa detta, jag blir så ledsen! :( Nu räcker det!!!!!!!!!!!!!! All världens kramar till dig.

2009-10-20 @ 10:51:19
URL: http://kattenslilla.blogg.se/
Postat av: sus

Hej Lotta! Jag brukar inte kommentera din blogg men läser dagigen. Tycker det som drabbar dig är fruktansvärt och försöker förstå hur du känner, men det går inte.

Jag tänkte berätta vad du har gjort för mig. Jag jobbar inom vården men träffar inte främst cancerpatienter. Trots det så möts våra vägar relativt ofta. Din blogg har gjort att jag har fått ett oerhört mycket större försåelse för dessa patieneter. Din blogg har gjort att mitt bemötade gentemot dessa har förändrats till vad jag tror är det bättre. Du har gjort mig till en bättre sjuksköterska, tror jag.

Jag håller verkligen tummarna för dig! Kram

2009-10-20 @ 10:54:34
Postat av: joss

Du är så j-vla stark. Jag tror på dig. Du klarar det här!

2009-10-20 @ 10:56:30
URL: http://jjjous.blogg.se/
Postat av: Frida

Det är inte ofta (aldrig?) man önskar någon en lunginflammation, men just nu gör jag det. Kram

2009-10-20 @ 10:57:37
URL: http://frajdejs.blogg.se/
Postat av:

Lotta! Förstår att det måste kännas helt överjävligt fruktansvärt just nu. Jag tänker på dig och håller tummarna för att det bara är lunginflammation. Kämpa på, allt gott till dig! Många kramar

2009-10-20 @ 10:57:49
Postat av: Anna

Lotta, det kommer att gå bra. En person som du behövs för att ge cancern "ett ansikte", för att folk ska vakna upp och lyssna.
Min pappa dog i cancer förra året, och om han hade lyssnat på både sin kropp och någon som dig för ett par år sedan, så hade han kanske levt idag...
Ge inte upp, du är värdefull! Inte bara för Lennox och Threst, din övriga familj och dina vänner, utan också för att driva kampen mot cancern vidare!

2009-10-20 @ 11:01:06
Postat av: Susanne

Om det är en lunginflammation eller inte är lätt att kolla upp så det bör göras omedelbart.
Gå till din husläkare och be att få ta de prover som krävs för att få rätt diagnos. Att avvakta de 10-14 dagar som antibiotikakuren är, verkar ohumant.
Lycka, lycka till.

2009-10-20 @ 11:01:59
Postat av: Ullet

Folk som kommenterar andras sjukdomar med nedsättande ordalag är skithögar! Man kan aldrig leva sig in i det om man inte varit med om det, man kan aldrig ta något förgivet. Jag hejjar på dej och hoppas på det bästa, tar med dej och de dina in i mina böner och vet att folk ibland pratar utan att ha hjärnan inkopplad!

Ge inte upp!

2009-10-20 @ 11:04:21
URL: http://gammelbyn.blogspot.com
Postat av: Annika

Vi tänker positivt ändå!

2009-10-20 @ 11:07:22
Postat av: cc

BYT LÄKARE!

2009-10-20 @ 11:10:01
Postat av: vita_margarita

Ta allt som rör dig på allvar. Det betyder inte att allt blir allvar. Det är DITT liv ingens annans.
Kram/vita_margarita

2009-10-20 @ 11:13:37
Postat av: Susanne med samma skitsjukdom

Helvete!!! Det är ju precis detta vi är så förbannat livrädda för varje gång vi gör våra kontroller!!!!
Även om det är lunginflammation är ju hela karusellen med känslor igång. De känslorna som ingen kan förstå som inte befunnit sig i samma situation.
Förbannade fucking skitsjukdom!!!!
Massa styrkekramar till dig!

2009-10-20 @ 11:16:16
Postat av: B-M

Klart att du ska besegra skitsjukdomen! Kom igen, du fixar det!!!!
Skickar massor med styrkekramar till dig

2009-10-20 @ 11:16:40
Postat av: Susanne med samma skitsjukdom

Glömde säga att är det inte läge för cancerdoktorerna där uppe nu att fixa en PET-röntgen??? Fråga igen!! Enligt personal där jag går och gör mina PET är det det säkraste och bästa sättet att upptäcka spridning.

2009-10-20 @ 11:21:13
Postat av: Mib

Det behöver inte ... Jag har en arbetskamrat som fick i lungorna och i huvudet, men hon är frisk idag.
Men jättejobbigt ändå alltihop förstås. Håller tummarna för dig.

2009-10-20 @ 11:21:26
URL: http://mibfilosoferar.blogg.se/
Postat av: veronika

Hej!
Din panikångest kan ju ha varit en pytteliten propp som nu syns på röntgen, jag hoppas det, för i så fall är väl värsta faran över även om det har skett en skada på lungan. Hoppas du blir helt frisk och slipper detta i framtiden. Men som cancer sjuk är man känsligare för just blodproppar, och ibland blir man inte jätte sjuk av en lunginflammation utan det blir mer som en svår förkylning med hosta och jag antar att du fortafarande är mer infektionskänslig än en som inte fått cellgifter under så lång tid. Jag vill, som du märker hitta en mindre farlig förklaring än just metastaser och jag håller tummarna för dig. Kramar ända ifrån snöiga Gällivare.

2009-10-20 @ 11:25:29
Postat av: Sara

Vill bara säga att vi är många därute som läser din blogg och som inte kommenterar något, men som ändå tänker på dig och din familj. Hoppas verkligen att doktorn bara är extra nogrann och att det inte är något allvarligare. Tänker på dig.

2009-10-20 @ 11:27:16
Postat av: annette

Alla tröstekramar och kärlek till dig. Den där hostan får vi hoppas på att det är en lunginflammation, det kan ju te sig på det viset med , det måste man tänka på mitt i eländet.

2009-10-20 @ 11:27:45
Postat av: Annette

Läser din blogg varje dag, fan jävla skit också om det är metastaser !! Hoppas hoppas att det är en vanlig jäkla lunginflammation som penicillinet tar död på. Kram till dig och din familj !

2009-10-20 @ 11:38:34
Postat av: cecilia

Hej Lotta!
Har precis lagt ifrån mig mama tidningen och kände att jag med engång måste Tacka dig för ditt mod och din generositet. Vilket hjärta du har, det värmer genom dina ord och skänker tröst och insikt.
KRAM

2009-10-20 @ 11:38:40
Postat av: Gabriella

Men för 17 blir det aldrig nog för dig? jag fattar inte att du inte skriker rätt ut! men i slutändan så är du frisk!!!! men vrf ska du plågas hela tiden. Även din fam drabbas ju oxå=( Usch jag blir så upprörd, tycker det är orättvist allting.

Kramar om dig, vet du klarar dig till slut
Bella

2009-10-20 @ 11:39:10
Postat av: Ingela

Det var väl själva fan att du inte du inte kan få vara ifred. Skit vad andra tycker, det är väl klart du är orolig. Ett tag funderade jag på att sluta läsa bloggar om cancer, för det var så deprimerande, men det går inte att sluta läsa din, vare sig du är sjuk eller frisk. Hoppas jag springer på dig någon gång i Sickla, då tänker jag ge dig en stor kram. Ingela

2009-10-20 @ 11:40:30
Postat av: Lena i Markaryd

Kära du!
En iskall hand kramar om mitt hjärta och tårarna rinner...så här skulle det ju inte vara...du skulle ju ha det lugnt nu. Men jag både hoppas och tror att det "bara" är en lunginflammation. Skickar många styrkekramar till dig och Threst

2009-10-20 @ 11:44:04
Postat av: Inger

Tänk att det alltid ska jäklas och nu denna väntan på besked igen. Jag har aldrig önskat någon lunginflammation tidigare men nu önskar jag att det är det du har. Tänker så mycket på Dig Lotta!!

2009-10-20 @ 11:46:20
Postat av: Ulli

Finaste du!
Läser din blogg nästan varje dag och har tyckt det varit så härligt sista tiden att livet känts något lättare för dig och sen detta bakslag.
Som alla andra håller jag mina tummar blåa för att det "bara" är lunginflammation, men förstår att svarta tankar finns i ditt sinne idag. All kärlek o värme till dig och din familj

2009-10-20 @ 11:48:20
Postat av: Nilla

kram
Många runt omkring mej har haft lunginflammation nu på sista tiden, jag hoppas även det gäller dej .. många tummar på att det inte är nåt annat skit :(

2009-10-20 @ 11:52:28
Postat av: Sara

Tappar andan när jag läser detta inlägg...stackars stackars dig...tänker på dig!
Många kramar

2009-10-20 @ 11:56:27
URL: http://saranordbergs.blogg.se/
Postat av: Catarina

Hej!

Vilket telefonsamtal att få vid bussen! Jag tycker att man ska inte få sådana samtal per telefon, man behöver få komma till sjukhuset och få information och få ställa frågor.
Hoppas verkligen att det är lunginflammation. Kan ju mycket väl vara det.
Håller tummarna för dig, du verkar vara jättestark psykiskt...........Fortsätt!!!!!!!!!!!!
Kramar Catarina

2009-10-20 @ 11:56:35
Postat av: En Mölnbobos Liv

Skickar styrkekramar till dig och hela familjen! Skit i tidningsartikeln fortsätt kämpa och tänk positivt, jag tror det funkar kanonbra.

Kram

2009-10-20 @ 11:56:48
URL: http://www.annakarlsson.se/blogg/
Postat av: Nilla

Gud vad jag lider med dig! Hoppas verkligen att det "bara" är en lunginflammation Jag förstår inte heller hur man kan kalla dig hypokondriker den personen vet inte vad detta handlar om anser jag. Hade gärna velat pyssla om hela din familj en helg här nere i Skåne.

Kram Nilla

2009-10-20 @ 11:59:00
Postat av: Karina

Mot betongväggen med skallen...ja du hade verkligen behövt vila tjejen. Nu ringer du Doktor husläkare och ber att få ta sänka mm och att ngn lyssnar på dina lungor...senast denna vecka!!! Snacka om tortyr att först köra en medicinkur symtomatiskt utan att veta vad det är!!! Är det medicinskt korrekt att göra så??? Stand up Stand up...stand up for your rights...kram

2009-10-20 @ 11:59:48
Postat av: Linda

Jag skulle inte önska dig lunginflamation annars men just nu gör jag det. Jag tycker det är för jävligt att du ska behöva få ett sånt här besked istället för ett positivt!!! Jag önskar dig ett frisk och lyckligt liv tillsammans med din familj och det ska jag be för när jag lägger mig att sova om natten!!! Ta hand om dig nu och försök att inte ge upp. Slå cancern på käften, du är så tapper, jag är stolt över såna som dig!!!
Kram

2009-10-20 @ 12:08:48
URL: http://frokenomjagfarbe.blogg.se/
Postat av: petralin

Klart det är lunginflammation! Klart det går över med penicillin! Man måste nog vara lite hypokondriker när man har cancer, jag är tvärtom och det har inte varit bra!

2009-10-20 @ 12:08:54
URL: http://metrobloggen.se/livetirosa
Postat av: malin

Nej, fy sjutton va ledsen jag blir för din skull!!!!
Jag önskar bara jag fick ge dig en stor, stor kram!!
MEN, jag tror visst att man ska tänka possitivt, det kan hjälpa i många situationer..
Tänker på dig!
Kram Malin

2009-10-20 @ 12:12:17
Postat av: Maria Lundqvist Atalay

SKITSJUKDOMAR är till för att besegras....och om jag känner dig rätt så kommer inte du bara gå och vänta utan så fort som det bara går försöka få ett snabbt svar, och du kommer som förr kämpa emot.
Det enda vi ALLA kan göra nu är att hoppas på det bästa....Själv har jag verkligen omvärderat livet sedan jag började följa din blogg..och nog blivit lite hypokondrisk kanske när jag har ont nånstans, men det är kanske för att skitsjukdomen är ganska vanlig och jag har sedan ett antal år tillbaka visat på markörer för olika leversjukdomar så jag går oxå till doktor Anna på Huddinge..Jag var alltid så frisk som ung men nu måste jag äta mediciner och det är faktiskt lätt att bli lite hypokondrisk ...men jag har bestämt mig som du att leva till fullo och försöka vara närvarande här och nu...Massa kramar Mary

2009-10-20 @ 12:20:23
Postat av: JuniTessan

Fastnade vid orden du skrev: VAD är det jag ska lära mg???

Fattar precis känslan. Har oxå råkat ut för så mycket och tänkt precis så. Sitter det någon däruppe och ska se hur mycket man klarar av innan man bryter ihop eller vad är det frågan om??

Bli arg!! Bli förbannad!! Gapa o skrik!! Det är din fulla rätt även om det bara är en lunginflammation. Den behöver du inte nu!!
Pekar inihelvete mycket finger åt alla jävla sjukdomar

1000 kramar till dig Lotta. kraaaaaaaam

2009-10-20 @ 12:21:02
URL: http://junitessan.blogg.se/
Postat av: ELIN - Julbloggen

Hoppas det är en vanlig lunginflammation..... Kram

2009-10-20 @ 12:21:32
URL: http://julaftonsmorgon.blogg.se/
Postat av: mia

snälla lotta
du måste ta kontakt med läkaren igen, om det är en propp kan det ju vara livsfarligt, det är inget man kan vänta och se hur det är med det tills eftet pencillinkuren, ring doktorn på en gång.
har själv haft propp i lungan, och jag var nära på att stryka med.
kram mia i örebro
du måste ringa doktorn

2009-10-20 @ 12:23:49
Postat av: Maria Lundqvist Atalay

SKITSJUKDOMAR är till för att besegras....och om jag känner dig rätt så kommer inte du bara gå och vänta utan så fort som det bara går försöka få ett snabbt svar, och du kommer som förr kämpa emot.
Det enda vi ALLA kan göra nu är att hoppas på det bästa....Själv har jag verkligen omvärderat livet sedan jag började följa din blogg..och nog blivit lite hypokondrisk kanske när jag har ont nånstans, men det är kanske för att skitsjukdomen är ganska vanlig och jag har sedan ett antal år tillbaka visat på markörer för olika leversjukdomar så jag går oxå till doktor Anna på Huddinge..Jag var alltid så frisk som ung men nu måste jag äta mediciner och det är faktiskt lätt att bli lite hypokondrisk ...men jag har bestämt mig som du att leva till fullo och försöka vara närvarande här och nu...Massa kramar Mary

2009-10-20 @ 12:25:37
Postat av: lena

Läser din blogg varje dag och är ÖVERTYGAD om att du kommer gå segrande ur den här striden!
kram från Lena R

2009-10-20 @ 12:26:03
Postat av: Petra

Tänker på dig och din fina familj! KRAM!!!

2009-10-20 @ 12:29:57
Postat av: Sanna

De måste kunna göra en skiktröntgen på en gång. Du får kräva det. Säga att du vägrar lämna sjukhuset innan du har fått en sådan.

2009-10-20 @ 12:31:53
Postat av: Line

Men vad håller doktor Bengan på med?? Ringer och säger att det är antigen en propp,lunginflammation eller metastaser?? Och sen skriver han ut penicillin? Om det är en propp då?? Du MÅSTE gå till en annan läkare Lotta. Tänker på dig hela tiden!!

Styrkekramar till dig.

2009-10-20 @ 12:32:34
Postat av: Ameliem Jonsson

Har varit på din blogg 2 ggr.Läste nu om ditt besked från läkaren som ringde.Reagerade på att han ringde o gav besked-ska du inte på något besök efter en röntgen? och håller med den som skrev innan mig om att propp i lungan är farligt o kan förändra sig snabbt.Ta kontakt med läkaren igen tycker jag.Du behöver väl få prata igenom de 3 alternativen som han gav dig, hur de olika scenarierna kan se ut.Annars tycker inte jag att han överhuvudtaget ska säga dem till dig.kan tänka mig att du nu tänker "vad händer om det är metastas, vad händer om det är propp, osv.Önskar Guds beskydd över ditt liv!Han kan göra under!

2009-10-20 @ 12:32:45
Postat av:

hej Lotta
Tråkigt att höra. Men undrar lite var det en vanlig lungröntgen som visa detta förändring eller en datortomografi, för om man är osäcker på vad det är för förändring i lungan ska man gå vidare med andra undersökningar för att ta reda på vad det verkligen rör sig om, jag menar om man misstänker som i ditt fall att det kanske kan vara propp eller ännu värre metasaser så är det inte ok att vänta med en fortsatt utredning för att utesluta om det är propp eller metastaser. Om det är propp så är det jätte viktigt att behandling sätts in för det så fort som möjligt annas kan man avlida, och om det är metastaser så måste man väl oxå då börja med behandling så fort som möjligt och inte vänta 7-10 dagar på att en antibiotikakur kanske hjälper mot en ev lunginflammation.....den här dr Bengan verkar inkompetent om han väljer att behandla så här, om jag var du skulle jag stå på mig och kräva omedelbar utredning och inte vänta i 7-10 dagar på antibiotikakur. Jag menar har du någon feber, har man tagit blodprover för att se om du har förhöjda infektionsparametrar???

2009-10-20 @ 12:35:51
Postat av: Pernilla Thunell

Nej, inte detta också. Hypokondriker hur kan någon säga detta till dej som brottas mot det som ger vilken människa med själ skrämselhicka. Bara inte denna person arbetar i vården. Har själv både som yrkesutövare i vården och nu som patient fått uppleva ett för stort normalitetstänkande som kan vara förödande för patienten men även för vården och samhället. Kan ta mej som ex normalgraviditet, liten mage, 4 v senare ändå mindre mage inlagd barn 1215gr neo vad kostar det. Ex 2 3 år senare smärta i höften 8 veckor läkarkontakt, diagnos på stående fot inflammation kortison sjukgymnastik, 3 månader senare rtg gigantisk stor tumör förstört stora delar av min höftled. Vad hade en rtg kostat i ett tidigare skede eller en extra tillväxtkontroll på min son Stå på dej Pernilla

2009-10-20 @ 12:37:40
Postat av: anna

Nej!!
Får en klump i halsen... det finns ingen rättvisa!
Men. Låt oss hoppas att det är en lunginflammation.

Kram Anna

2009-10-20 @ 12:39:22
URL: http://annabackhouse.blogg.se/
Postat av: lisa

jag tror inte att det är en spridning i lungan,känner det nästan!! lunginflammation är det.oroa dig inte för mycket lotta,tänk på om det är lunginflammation och tills dess du oroar dig ihjäl,du blir sämre efteråt psykiskt.kram

2009-10-20 @ 12:46:57
Postat av: Therese

Kommer på en massa att säga till dig just nu, men det som slår mig mest är hur JÄVLA frustrerande det måste vara!? Att vilja leva, men att en jävla sjukdom ska få göra det valet åt en! Att inte kunna få bort den jävla sjukdomen precis när man vill! Fan, jag hade nog varit JÄVLIGT frustrerad just nu om jag var du!
Hoppas innerligt för er skull att det bara är en envis lunginflamation!!!
Skickar en massa styrkekramar och fortsätter att ta med dig i min kvällsbön!

2009-10-20 @ 12:47:17
URL: http://havsluft.blogspot.com/
Postat av: Helena

Lungebetennelse!!!

Tenner et lys for deg og din familie!

Styrkeklemmer fra Norge

2009-10-20 @ 12:48:34
Postat av: Johanna

Du är fantastisk! Jag är övertygad om att du kommer att klara detta också, oavsett vad det är. Din livskraft är stark. En kvinna som jag känner till har fått sina lungor opererade ett flertal gånger för samma sjukdom men hon är fortfarande med oss och mår efter omständigheterna ganska bra. Jag tänker på dig! Kramar!

2009-10-20 @ 12:50:46
Postat av: Lotta Eriksson

Hej Lotta!
Jag började läsa din sida för att jag har din kusindotter A i min klass - och för att jag också opererats för koloncancer (och metastas i äggstocken) i år. Just nu går jag på cellgiftsbehandling.
Ville bara säga att jag tycker jättesynd om dig. Det där sista måste ju inte alls vara en metastas, men det hjälper ju inte att tänka förrän du vet. Jo, och så ville jag säga att iofs tror det har betydelse att tänka positivt, men det behöver ju inte betyda att man är orealistisk... Jag tycker inte att du verkar vara det minsta hypokondrisk och det ju SJÄLVKLART att nya osäkra besked skapar en jävla massa nojor.
Jag förstår att du mår piss. Den skulle ha en smocka på nosen.
/ lotta

2009-10-20 @ 12:55:11
Postat av: Anna

Min kompis hade små metastaser i lungorna efter sin
tjocktarmscancer. Hon hade inga symptom alls, typ
slemmig hosta. Utan att vara någon expert tror
jag ändå att metastaserna måste vara ganska stora
för att ge symptom, och om jag förstått saken rätt
så är det en liten förändring hos dig. Alltså tror
och hoppas jag att det är lunginflammation eller ngt
annat ofarligt. Tänker på dig.

2009-10-20 @ 12:58:19
Postat av: marie

Stackars dig/er!!
Hoppas på det bästa!!
Kramar marie

2009-10-20 @ 13:00:29
Postat av: Happy

Himla BRA att du går på din inre känsla, kollar upp saker och INTE GER DIG. Det finns ett jävlar anamma i dig som lyser så starkt. Älskar bilden med fingret. Fruktansvärt att du inte kan få slappna av någon gång och vila ut det du varit med om. Som alla andra här önskar jag dig att få bli FRISK och självklart att pricken på röntgen är det lindrigaste av alternativen. Skickar all min kärlek till dig!!!

Varma kramar

2009-10-20 @ 13:00:31
URL: http://happyontheway.blogspot.com
Postat av: sjuksöterskan

Ta omedelbart kontakt med denna inkompetenta dr Bengan och kräv vidare utredning för att utesluta om det är propp el. metastaser. För om det är propp i lungan krävs det att behandling för det sätts in så fort som möjligt annars kan du dö. Sen är det väl jätte viktigt att utesluta om det är metastaser i lungen för snabbt sätta in behandling. Alltså jobbar ju själv inom vården och jag blir så himla trött på alla inkompetenta läkare som inte gör sitt jobb och därmed riskerar patientliv. Det sker dagligen nästan varje timma misstag i vården vissa av misstag men många av den inte.

2009-10-20 @ 13:01:34
Postat av: Anna

Va??!!! Hur kan läkaren ringa på mob om en sån sak.. Man behöver få komma dit för att prata med någon om alla frågor man har! Min mamma fick bröstcancer 2005 med spridning till lungorna för 2 år sedan. Hon åkte in akut med hosta, dom röntgade henne och hon fick beskedet samma dag. Dom måste väl för i h-vete kunna kolla upp direkt?? All tid är värdefull... Man måste vara på hela tiden själv och inte bara nöja sig med det läkaren säger. Mamma kämpade tappert mot skitsjukdomen, men hennes kropp gav upp i september.....
Tänker på dig och din familj och skickar en massa styrkekramar!!!! Kämpa på!!
Kramar Anna

2009-10-20 @ 13:04:47
Postat av: Helen (undersköterska)

Livet är inte rättvist, det fick jag lära mig redan när jag var 18 år och min morfar dog efter att ha haft tjocktarmscancer med spridning till lymfkörtlar och lever. Men jag hoppas verkligen att det "bara" är en lunginflammation.

2009-10-20 @ 13:05:39
Postat av: Minna

Hej Lotta
Följer din blogg, har kommenterat nångång också(miste min son i leukemi för ett år sen)
Hoppas att du har lunginflammation! Och därav hostan du haft ett tag
Jag håller tummarna
Kram Minna

2009-10-20 @ 13:05:57
Postat av: Emelie

Vad tråkigt. Hoppas och håller tummarna att det inte är något allvarligt. Du är stark i allt det här. Sköt om er!

2009-10-20 @ 13:08:18
URL: http://bienvenido.blogg.se/
Postat av: Erika H

Åh nej! Usch! Inte det! Jag håller tummarna för att det inte är något allvarligt! Det kan ju vara lunginflammation! Det måste vara lunginflammation! Tänker på dig och din familj! Kramar till er alla!

2009-10-20 @ 13:11:57
Postat av: jessica

LOTTA!

Min mamma hade cancer. En väldigt vandlig bieffekt av cancer är proppar i lungorna. Mamma hade det flera gånger och fick blodförtunnande för det. Hon hade som du varit andfådd och inte haft ngn org samt ont på samma sätt som du.Var itne orolig! Det här fixar du! Jag lovar.

2009-10-20 @ 13:20:22
Postat av: Heja Lotta

Hallå, jag håller med flera av de föregående kommentarer, om det är risk för att det är en propp måste man väl behandla den DIREKT??? Inte käka penicillin i över en vecka. Nej, detta duger inte, ring och tjata till dig en undersökning kring detta idag. Du ska inte behöva vänta. Håller tummarna för att det är ngt "ofarligt". Kramar

2009-10-20 @ 13:25:31
Postat av: Annica

Ah men va fan! Jag vet att det är fult att svära men det är orden som kommer till mig när jag läser.... Håller tummar hela tiden! Hoppas på ett bra besked. Kraaaam.

2009-10-20 @ 13:28:08
URL: http://annica-minvraavvarlden.blogspot.com
Postat av: CAMILLA

Hej Lotta! Lider med dig vid detta besked. Har inte cancer själv men min mamma och flera andra i min närhet har haft det så jag vet vad det innebär att leva med denna skitsjukdom.
År 2004 (när min mamma var som sjukast i sin levercancer)fick min pappa samma besked som du har fått, en förändring på lungorna och fick utskrivet penicillin. Precis som du beskriver kände vi likadant. NEEEEJ!!! Men vet du vad Lotta. Efter två veckors penicillinkur var förändringarna borta!!!! Det var lunginflamation.
Det jag vill säga med mitt inlägg är: Försök att tänka positivt även om det är otroligt svårt. Jag håller alla mina tummar för dig!
Många kramar från Åland

2009-10-20 @ 13:29:17
Postat av: M

Hej Lotta. Jag har följ din blogg ett tag nu (hade själv cancer för 1.5 år sedan)och jag var så glad för din skull efter förra röntgenbeskedet. Och så får du de här! Fan, håller med dig om "skitsjukdomen". Inget gott kommer med den, bara ångest och förtvivlan. Extra jävligt när man har barn också. Där finns inga tröstande ord som hjälper. Håller så klart alla tummar för dig att det är lunginflammation och inte metastaser. Massor av kärlek och tankar till dig och din fina familj!

2009-10-20 @ 13:32:26
Postat av: Maria Sedström

Jag känner igen mig precis, fick exakt samma besked i våras. Lungorna känns på något sätt extra hemskt. Hoppas på att det är lunginflammation, håller tummarna för dig. Skulle det vara metastas så är loppet inte kört för det. Men det kan innebära en ny cellgiftskur kanske? Å det är inte kul, vet av egen erfarenhet. Tappa inte modet, du kan klara detta!
Hälsningar
Maria

2009-10-20 @ 13:33:07
URL: http://mariastankesmedja.blogspot.com/
Postat av: Maria Sedström

Jag känner igen mig precis, fick exakt samma besked i våras. Lungorna känns på något sätt extra hemskt. Hoppas på att det är lunginflammation, håller tummarna för dig. Skulle det vara metastas så är loppet inte kört för det. Men det kan innebära en ny cellgiftskur kanske? Å det är inte kul, vet av egen erfarenhet. Tappa inte modet, du kan klara detta!
Hälsningar
Maria

2009-10-20 @ 13:33:23
URL: http://mariastankesmedja.blogspot.com/
Postat av:

Men snälla medmänniskor

Jag tror inte Lotta är i behov av alla historier om cancer som drabbat nära och kära. Hon behöver PEPPAS inte tryckas ner av hemska historier av er alla. Tänk efter lite för faan innan ni mailar/bloggar

2009-10-20 @ 13:34:02
Postat av: Nettan

Har läst din blogg ett tag nu och känner verkligen med dig. Hoppas du kan försöka hitta ett gömställe att förvara cancerspöket på, att ta fram det när du vill att det ska vara framme. Lär dig kontrollera dina tankar, din ångest och lev idag.
En styrkekram till dig. Och ett tack för att jag får uppleva dina känslor.

2009-10-20 @ 13:35:19
Postat av: Jenny

Hej,
Jag har läst din blogg länge länge, varje dag och följer ditt liv och din oro och din vardag mellan hopp och förtvivlan.
Jag ber till gud nu att lungorna är fria från metastaser, finsn det någon rättvisa i världen ska du vara frisk nu och få leva ett bekymmersfritt liv tillsammans med din son! Jag tänker på dig från min lilla vardag här ute i Sverige.

2009-10-20 @ 13:37:13
Postat av: Ulla-Brith

Hej, jag blev jätteledsen när jag läste din blogg.
Nu får vi "hoppas" att det är lunginflammation, och
då finns det ju medicin som tur är.
Har själv haft flera lunginflammationer, och blivit bra. Var så "klok" (inte vet jag men) jag vaccinerade mej nu i augusti. Kanske du kan göra det också. Kram från mej

2009-10-20 @ 13:44:31
Postat av: Sabina

Har läst din blogg varje dag nu några månader och är imponerad av vilken stark person du är.
Hoppas allt vad jag kan på att det bara är lunginflammation. Håller alla mina tummar!!! Konstigt att man önskar att nån har lunginflammation.

2009-10-20 @ 13:46:23
Postat av: Alice

Fina Lotta, jag och många många med mig tänker på dig oändligt mycket efter detta svåra bakslag och håller tummarna hårt för att det bara är en elak hosta/lunginflammation. Stor kram!

2009-10-20 @ 13:47:10
Postat av: Roxanna - kamp efter cancern

Jag finner inga ord, jag sitter här o är förbannad på all cancer, att det inte kan vara NOG!!!
jag hoppas för allt i världen att det är bara en lunginflammation.
Jag kommer hålla tummar o tår.

ps. Fick tidningen idag på alla oss 4 tjejer :)
Alla vart superbra, och synd vi inte hann prata lite mer i fotostudion.

Kramar Roxanna

2009-10-20 @ 13:50:41
URL: http://sannassanna.blogg.se/
Postat av: Pernilla Thunell

Nej, inte detta också. Hypokondriker hur kan någon säga detta till dej som brottas mot det som ger vilken människa med själ skrämselhicka. Bara inte denna person arbetar i vården. Har själv både som yrkesutövare i vården och nu som patient fått uppleva ett för stort normalitetstänkande som kan vara förödande för patienten men även för vården och samhället. Kan ta mej som ex normalgraviditet, liten mage, 4 v senare ändå mindre mage inlagd barn 1215gr neo vad kostar det. Ex 2 3 år senare smärta i höften 8 veckor läkarkontakt, diagnos på stående fot inflammation kortison sjukgymnastik, 3 månader senare rtg gigantisk stor tumör förstört stora delar av min höftled. Vad hade en rtg kostat i ett tidigare skede eller en extra tillväxtkontroll på min son Stå på dej Pernilla

2009-10-20 @ 13:52:02
Postat av: Yvonne

Hej Lotta!

Skulle först vilja ta itu med den som kallar dig för hypokondriker, fy vad elakt!

Sen blir jag så ledsen för din skull, hade också hoppats att du skulle få leva livet utan cancerbesked. Hoppas, hoppas det inte är det men vi alla som haft någon i vår närhet vet att hosta inte är att leka med.

Tänker på dig och din familj och ger dig många tröstens kramar!
Yvonne

2009-10-20 @ 13:54:13
Postat av: AKP

Tänker på dig!
Håller tummarna för att allt går din väg denna gång!!!

2009-10-20 @ 13:57:36
URL: http://akp.blogg.se/
Postat av: Malin

NEEEJ!
Jag känner inte dig, men har under en tid läst din blogg och när jag läser det här trillar tårarna ner på tangentbordet. Att livet kan vara så grymt!? Mina tankar och varma kramar går till dig och din familj. Ta hand om er! Jag håller alla tummar jag kan för att det "bara" är en lunginflammation.
Kramizar Malin

2009-10-20 @ 13:58:27
Postat av: Lotta Nyström

Hej Lotta vännen!

Blev alldeles kall när jag läste detta blogginlägg, har inte varit uppkopplad på ett par dagar!!!!!!!

Sänder dig styrkeramar och ber för dig!

Kramar från vännen Lotta.

2009-10-20 @ 13:59:03
Postat av: Karin

Har läst igenom många av kommentarerna till det här inlägget, men jag är inte lika duktig som andra på att skriva en massa bra saker. Allt jag har i mina tankar just nu är (ursäkta språket) "Jävla skitsjukdom!".

2009-10-20 @ 14:01:33
URL: http://someoneelise.blogg.se/
Postat av: Mimmi

Jag har läst din blogg ett tag och jag säger bara ge det fan, vad det än är - du klarar det!

Kram!

2009-10-20 @ 14:03:06
Postat av: Carina

F_n oxå!!!Är det ALDRIG nog!!!Ursh,vad jag lider med dig,Threst & Lennox..Tårarna rinner sakta nerför mina kinder när jag läser,men DU ÄR STARK LOTTA! Tvivla aldrig på din styrka,att du är så stark beror helt & hållet på din livsglädje & kämparglöd vännen.
Önskar det fanns nått jag kunde göra för dig..men det jag KAN göra är att skicka dig HELANDE & KÄRLEKSFULLA tankar & syberkramar!!
<3

2009-10-20 @ 14:08:06
URL: http://cinahsspace.blogspot.com
Postat av: sara dalili

Hej
tycker att det låter konstigt att det skulle vara metastaser... brukar det inte bli i närliggande organ som det hamnar först...
Min man har haft tumör i foten och fått amputera sitt ben två gånger senast för två års sedan och nu har han fått metastaser (två stycken i lungan) men det känns inte som det är kört om man hittar dem i tidigt stadium och det behöver det inte bli för digheller. Vet att man helst inte gör biopsi men det kan mycket väl vara ansamling av blod mm så det behöver absolut inte vara metastaser..
Vet att det är svårt att fokusera på något annat men ta inte ut något i förskott det kan vara en förkylning som satt sig på lungan.
Massa kramar Sara

2009-10-20 @ 14:08:52
Postat av: Helen 66

Det är säkert lunginflamation. Be dr Bengan genast kolla upp det. Propp är jättefarligt så det kan han väl inte vänta med

2009-10-20 @ 14:13:51
Postat av: eija biff

jag såg ett annat inlägg som undrade hur det kommer sig att Bengan ger tre alternativ utan att utreda dem. det undrar jag också. herregud om det är en propp måste den väl åtgärdas omedelbart. han kan väl inte först ge en antibiotikakur för att sedan komma på att det är en propp. KRÄV OMEDELBAR VÅRD AV EVENTUELL PROPP. Och inte för att det spelar någon roll men man ger inte dylika besked per telefon.

2009-10-20 @ 14:14:03
Postat av: Anna

Känner dig inte. Och har inga kloka ord att säga.
Men du ska veta att jag tänker på dig. Och att jag
håller tummarna för dig!

Kram från Anna i Philadelphia

2009-10-20 @ 14:16:17
URL: http://www.annasweden.blogspot.com
Postat av:

Va FAEN!! Ska ni aldrig få slappna av?!
Ni bara andas ut,då är det dags igen....
Nog måste det gå att reda ut vad det är
så att du inte ska gå och må dåligt i 10 dagar.
Så många har ju skrivit här på bloggen,om liknande
situationer,Hoppas o tror att det är lunginflammation! STOR KRAM/nina.j

2009-10-20 @ 14:24:08
Postat av: Rosis

Har läst Din blogg länge nu, gått tillbaka och sett allt Du skrivit, kollar varje dag ibland ett par ggr om dagen för att se om Du uppdaterat... och nu kom det ett inlägg..

Det första jag tänker är... helvete, trodde att det var slut med skitbesked för Dig.
Men Du är stark Lotta, och jag kommer gärna och hjälper Dig att slå cancer helvetet på käften.

Kämpa vidare. Du är stark, och vi är många som försöker kämpa med Dig!!

Varma höstkramar från Askersund

2009-10-20 @ 14:26:57
Postat av: Sus

Fan vad tråkigt att höra. Väldigt grymt. Kunde det inte bara ha varit bra så du fick lite lugn? Fast lugnet finns ju inte där även om det ska vara så. Vad bra att du är så stark och tar din oro på alvar!

Stor stark kram från Sus

2009-10-20 @ 14:33:34
Postat av: Eva

Jag är också sjuk. Jag har också små barn.
Att läsa din blogg ger mig kraft. Du är en förebild för mig. Ditt tänkande, din inställning, din ödmjukhet och samtidigt tuffhet...jag lär mig av dig och tänker på dig extra mycket efter ditt senaste inlägg. All kärlek till dig och din kamp!

2009-10-20 @ 14:35:23
Postat av: Gunilla

Absolut en inflammation i lungan - något annat nekar jag att tro.
Alla styrkekramar i världen till dig Lotta!
Salsa!

2009-10-20 @ 14:39:14
Postat av: L

Ja du Lotta, det är ju som så, man känner sin egen kropp bäst själv. Det är väl kanske lite tur i oturen att du hittat ngn som tror på dig & låter dig genomgå röntgen (som ju eg enl rutinen inte alls skulle genomförts-vad hade hänt då??) Jag blir alldeles matt av vad som händer i Sveriges sjukvård idag (uttjatat ämne, jag vet, men det är ju helt fruktansvärt)Anette m Hjärntumören som får vänta på livsviktig behandling, där man kan köpa månader & kanske år. Du, som får tjata,tjata dig till dina undersökningar, blir ombedd att tolka din kropps signaler bättre!! Blir nästan lite behandlad som om du skulle inbilla dig allt....Vart är vi på väg?? Är det inte nog med denna hemska sjukdom, skall man behöva kränkas & lida lite xtra för att få sina undersökningar & behandlingar! Lotta, även om det skulle visa sig vara det värsta av de 3 alternativen är det absolut INTE kört, man kan operera detta också. Men, åk NU till närmsta sjukhus och be dem kolla om det är en propp (kan man ev. göra via ett blodvärde)Skandal att "B" inte följer upp det spåret direkt, då en blodpropp i lungan är ett potentiellt livshot, men är jag förvånad, dessvärre inte, det verkar vara mer regel än undantag att man som patient skall ifrågasättas tills man själv kan bevisa motsatsen på ngt sätt.
Det blev en "P.Olofsson"(som jag gillar att läsa;) lång kommentar idag, men vill bara tillägga att jag håller mina tummar för dig-stenhårt!!!

2009-10-20 @ 14:39:34
Postat av: Carina

Neeeeej! Jag har ju hållt alla tummar... Men nu hoppas jag att det "bara" är en lunginflammation. Jag tror visst att positiva tankar kan hjälpa kroppen att bekämpa det onda - så tänk glada tankar! Men det är bra att du tar din kropps signaler på allvar - det är många som inte gör det. Tänker "det går nog över". Hang in there!

Många höstkramar,
Carina

2009-10-20 @ 14:39:42
Postat av: Lotta B

konstigt att en läkare bara skriver ut en pencillinkur så där utan att ha utrett vad det kan vara. Begär att få komma på vidare utredning....

KRAM

2009-10-20 @ 14:42:09
Postat av: Ida

Tänker på dig, fortsätt vara stark även när det känns tungt. Känn styrkan från din familj, oss läsare och alla som bryr sig om dig, du kommer fixa de här! Kärlek och styrka till dig!

2009-10-20 @ 14:43:44
Postat av: Maddy

Nu ser du till att kräva en ordentlig utredning OMEDELBUMS av läkare- här ska inte testas penicillin !!
DU ska ju orka med - det är inte läk som kan bestämma vad du behöver...

Mitt i detta konstiga kaos ( hur fsiken kan man bara ringa tex ????)
så hoppas jag innerligt att det " bara" är en lunginflammation...

Håller tummar o skickar en styrke kram !

2009-10-20 @ 14:48:44
Postat av:

Lotta så här skrev du i mars förra året.

Du vet att jag vill göra en skillnad här i Världen och känner mer och mer att jag måste följa den "inre" rösten. Den som säger att det finns ett annat sätt att leva på. Där man ger och får tusenfalt tillbaks.

Det är ju precis vad du gör nu med din blogg. Du ger cancern ett ansikte. Du visar att man kan leva ett härligt liv trots rädslan. Du visar styrka och kämparanda, glädje och vitalitet.Och på något sätt lyckas du avdramatisera stigmat cancer. Kom igen nu. Kämpa på!

Jag förlorade min mamma i cancer förra året och har haft svårt att bearbeta hennes sjukdom. Din blogg hjälper mig mer än du kan förstå.

2009-10-20 @ 14:55:03
Postat av: Lotta

Nej men faaan också. Kan dom inte kolla redan nu så att det inte är några metastaser??? kan man ju tycka. Man vill ju inte äta penicillin som sedan visade vara helt i onödan. Jag håller tummarna hela tiden för dig. Det måste bara vara lungiflammation.
kramar i massor Lotta

2009-10-20 @ 15:01:27
Postat av: Linda

NEEEJ... Vilket besked. Inget som jag önskar dig överhuvudtaget. Nu håller jag både tummar och tår för att det är lunginflammation och inte metastaser. Jag hoppas verkligen att antibiotikan hjälper. Vet att jag inte kan säga något som lindrar besvikelsen och smärtan. Men jag tänker på dig!
Massa Kramar
Linda

2009-10-20 @ 15:02:46
Postat av: Malin

Läste och kände hur jag ville skriva att jag tänker på dig

2009-10-20 @ 15:03:46
Postat av: Karin S

Oh vad jobbigt! Hoppas det bara är en lunginflammation. Hoppas hoppas!

Jag tycker som flera andra här att du borde få komma in igen – idag – för mer grundlig undersökning för att utesluta alternativ. Detta är inhumant både mot dig och din familj.

Kram!
Karin

2009-10-20 @ 15:07:25
Postat av: Sandra

hej.. jag har läst din blogg ganska länge nu men inte kommenterat någon gång.. jag tycker du verkar vara en fantastisk människa och en toppen mamma,.. jag håller verkligen tummarna för dig..

2009-10-20 @ 15:13:31
Postat av: Petra

Fy så trist!!!
Håller tummarana för att det är en lunginf!!
Ta hand om dig själv & din goa familj!
Stor Kram Petra

2009-10-20 @ 15:13:43
Postat av: Kattaa

jag sitter här med svininfluensan och mår skit sen läser jag detta och tänker vad är lite svininfluensa?? Du Lotta sist när jag höll mina tummar så gick det bra. Jag är helt säker på att det är inflammation du har eftersom du hostar, tror inte att en liten förändring av metastas gör att du hostar nänä den kommer nog mer smygande jag är säker på att pencillinet tar den lilla djävuln.Tecknet du ger är rätt FUCK YOU FUCKING ASHOLE SHIT-ILNESS!

2009-10-20 @ 15:17:12
URL: http://girlinsuburb.blogg.se/
Postat av: Katta

jag sitter här med svininfluensan och mår skit sen läser jag detta och tänker vad är lite svininfluensa?? Du Lotta sist när jag höll mina tummar så gick det bra. Jag är helt säker på att det är inflammation du har eftersom du hostar, tror inte att en liten förändring av metastas gör att du hostar nänä den kommer nog mer smygande jag är säker på att pencillinet tar den lilla djävuln.Tecknet du ger är rätt FUCK YOU FUCKING ASHOLE SHIT-ILNESS!

2009-10-20 @ 15:17:23
URL: http://girlinsuburb.blogg.se/
Postat av: sofia

Älskade Lotta!
Aldrig har jag verkligen önskatr någon en jävla illa lunginflamation, men nu gör jag!!!!

All styrka och kraft till dig, modiga & starka kvinna!!!!

2009-10-20 @ 15:18:57
Postat av: Katta

det är helt säkert inflammation eftersom du hostat så mycket inte gör en liten metastas sånt oväsen så snäll är den nog inte. nej nej du blir bra av
pencillinet du borde fått det för länge sen bara.
Bra Lotta FUCKA den djävelsjukdomen.
FUCK YOU FUCKIN ASSHOLE.
Boka din Thailandsresa right away. Vi drar denb 27/11 by the way så har jag fått svin-sjukdomen hoppas man överlever med eller utan knorr.

2009-10-20 @ 15:20:48
URL: http://girlinsuburb.blogg.se/
Postat av: Lydia

Styrka!

2009-10-20 @ 15:28:21
Postat av: Malin GP

Underbart! GE fingret åt cancern!!!!! BIGTIME!!!
Ska hålla tummarna för att det är lunginflammation...
Varma kramar

2009-10-20 @ 15:29:55
URL: http://mgp.blogg.se/
Postat av: T

Kära, kära människa... Ord räcker inte. Jag tänker på dig!
Kram från Örebro

2009-10-20 @ 15:30:31
Postat av: Paula

Det är så fruktansvärt orättvist och hemskt!!! All styka till dig o din familj!!

2009-10-20 @ 15:34:21
Postat av: Veronica Lundgren

Fina du! Kan inte förstå vad du får gå igenom hela tiden som en känslomässig bergodalbana...som aldrig verkar att ta slut. Så härligt att se det stöd du ändå får via din blogg som en stor kram från oss alla. Tänker på dig hoppas och tror på lunginflammation. Kram kram från Veronica

2009-10-20 @ 15:41:31
Postat av: johannna

Men va faaaaan.... Önskar dig lunginflammation big time! Kramar!

2009-10-20 @ 15:43:59
Postat av: Amanda

Men seriöst. Hur kan man som läkare säga att det finns tre alternativ och vi provar med att behandla det minst dåliga och så väntar vi lite och ser.... Men hallå? Det var det dummaste jag har hört. Han kanske ska ta och undersöka lite till för att komma till klarhet i vad problemet ligger. Man kan väl inte leka uteslutningsmetoden 2009 särskilt inte när alternativen ser ut så. Jag skulle aldrig godta det om jag vore du. De får allt göra en annan sorts udersökning PRONTO! Faan vad trött man blir! Stå på dig gumman!!!

2009-10-20 @ 15:48:29
Postat av: Lejonkvinnan

Klart att det är lunginflammation! Något annat får det bara inte vara!
Skickar en hel hög med styrkekramar!!

2009-10-20 @ 15:50:07
URL: http://lejonkvinnan.blogg.se/
Postat av: Sassa

Skickar alla kramar all kraft och alla mina tankar! Jag VILL VILL VILL att du ska klara detta och är övertygad om att du ger skiten en fight som heter duga! Vi tror på dig!!! Skit på sig cancermetastaser, hos Lotta får ni inte någon ro att slå bo!

2009-10-20 @ 15:50:55
Postat av: Jennie

Jag blir förbannad på alla sjukdomars meningslöshet! Har väl aldrig förr önskat någon en lunginflammation så mycket som nu. Tänker på er. Styrkekramar!

2009-10-20 @ 16:03:55
Postat av: Annelie

Jag hoppas verkligen på att det "bara" är lunginflammation.
Fy vad jobbigt för dig.
Tänker på er.

2009-10-20 @ 16:07:30
Postat av: Lina

sänder många positiva tankar till dig!

2009-10-20 @ 16:09:31
URL: http://paus.qps.se
Postat av: Lotta

Kära , kära du ...och hela din familj .
Nu måste du "rule the world " , galna sjukvården , du måste kräva riktig diagnos . Ingen telefondiagnos .
Önskar bara allt det bästa för dig , tråkigt att du drabbas så här .Igen och igen ...och igen .
Livet kan vara alldeles underbart men också så gräsligt förfärligt . Ibland får vi aldrig svar på det som vi undrar , eller varför det ibland stormar in orättvisa vindar över oss .
Och stärk dig med hur värdefull du är för din lille son .
Och du , sjukvården finns för din skull det är inte tvärtom .
Bamsekram och en till ..och en till !

2009-10-20 @ 16:14:45
Postat av: Sara

Skänker en tanke till dig och din familj. Kram Sara

2009-10-20 @ 16:23:13
Postat av: Ulla-Brith

Hej. Jag förstår inte att din doktor inte gör mer
undersökningar direkt. Nu blir du ju behandlad för
lunginflammation. När värsta chocken lagt sig tycker jag du ska kontakta honom igen. Doktorn borde ju kunna utesluta något. En pencillinkur är väl iaf minst 10 dgr. Ju förr du får behandling för
rätt diagnos, självklart bäst.
Kram

2009-10-20 @ 16:23:32
Postat av: Marie

Jag har inte läst alla inlägg så förlåt mig om jag kanske upprepar vad många har sagt men;
kan de inte ta en snabbsänka (CRP)? Det är ju bara ett stick i fingret och man får svar med en gång. Snabbsänkan brukar ju kunna visa om man har en bakterieinfektion (vilket väl lunginflammation är?) i kroppen.

2009-10-20 @ 16:27:38
Postat av: Sara

Skänker en tanke till dig och din familj! Håller tummen på att det är något annat än metastaser. Kram

2009-10-20 @ 16:30:32
Postat av: Hanna

Usch! Tänker på dej. Håller tummarna att det är en lunginflammation. Någon gång ska väl eländet ta slut, och det är din tur att vara frisk och må bra. Att vara i din situation och alltid verka så glad och pigg och göra det bästa för att leva ett så normalt liv som möjligt, med kniven mot strupen, tycker jag är helt fantastiskt. (Och någon har mage att kalla dig hypokondriker, hmm.) Kram till dej och din familj

2009-10-20 @ 16:31:04
Postat av: Ulla-Brith

Hej,är ledsen för din/din familjs skull. Förstår
inte varför din doktor behandlar dig för lung-
inflammation. Det kunde ju vara tre olika sjukdomar.När chocken lagt sig för dej borde du kanske kontakta din doktor för mer provtagning. Om det är en propp kanske man kan ta några andra prov t.ex. KRAM

2009-10-20 @ 16:32:21
Postat av: Lussan

Tänker på dig! Du kommer fixa det här!!
Kraaaam

2009-10-20 @ 16:34:17
Postat av: Annelie

Jättekram till dig

2009-10-20 @ 16:34:59
Postat av: Anna Bill

För första gången i mitt liv håller jag tummarna för att någon har en lunginflammation.

2009-10-20 @ 16:35:56
URL: http://mittoperfektaliv.blogspot.com/
Postat av: Annika

Bara själva grejen att man HOPPAS på lunginflammation säger rätt mycket om hur tufft du har det... Helt rätt inställning Lotta, ge cancerhelvetet en rejäl smäll på käften, brukar inte svära men idag kände jag att det behövdes! Tänker på dig och skickar varma goa kramar som jag hoppas värmer litegrann.

2009-10-20 @ 16:37:17
Postat av: Sanna

Men du... inte för att jag, tack och lov, är särskilt insatt i cancervård, men har du fått svar på dina prover på tumörmarkörer som du nämnde tidigare? Borde inte dessa kunna påvisa om du behöver vara orolig för metastaser eller ej? I övrigt håller jag med andra som kommenterat att om man, som läkare, har den minsta oro över propp i lungan borde utreda det genast och inte efter en penicillinkur! Kramar!

2009-10-20 @ 16:43:13
Postat av: Annukka

Lämnar en kram här till dig Lotta.. en varm, innerlig, helande, kärleksfull kram som du kan snubbla in i när du vill och behöver.

Annukka

2009-10-20 @ 16:45:23
URL: http://annukka.wordpress.com
Postat av: R

Du är så jävla stark! Du lever! Det är dags att bli lite jävlar förbannad nu!

U go girl!

2009-10-20 @ 16:46:23
Postat av: Miriam

Å nej! Hoppas, hoppas, hoppas att det bara är en liten bakterie som bråkar! Jag håller alla mina tummar och ber för dig.

Stor kram!

2009-10-20 @ 16:48:09
URL: http://www.meramiriam.se
Postat av: Ina

Läser din blogg dagligen och har följt dig ett tag nu genom både glädje och sorg.
Ville bara säga att jag tänker på dig och skickar en styrkekram.
Hälsningar från Ina

2009-10-20 @ 16:57:54
Postat av: Tessan

FAN=(
Ska det aldrig ta slut,håller alla tummar jag har.
Tänker på dig.
styrke kramar ifrån Tessan i växjö

2009-10-20 @ 17:00:20
Postat av: Tessan

FAN=(
Ska det aldrig ta slut,håller alla tummar jag har.
Tänker på dig.
styrke kramar ifrån Tessan i växjö

2009-10-20 @ 17:00:48
Postat av: österbotten

Trots allt så tror jag att du har en minipropp..helt ofarlig såklart. Jag hoppas du orkar tro det också,Herrens välsignelse önskar jag åt dej. hälsningar från finlad

2009-10-20 @ 17:02:26
Postat av: Malin

Fingret upp här med - nu ser vi till att cancerhelvetet får på käften!

2009-10-20 @ 17:05:14
URL: http://malinlonn.blogspot.com
Postat av: ingela

Finns det ingen som kan UTROTA denna helvetssjukdom från jorden yta

2009-10-20 @ 17:12:29
Postat av: Lina

Kan aldrig förstå precis hur du känner, men lider med dig och följer din blogg dagligen, samtidigt som jag kämpar med min egen sjukdom. Sjukdomar i sån här klass borde inte få finnas. Jag har tre barn och man, vad händer med dem om jag inte klarar mig? Det tänker man på ofta...............

2009-10-20 @ 17:15:02
Postat av: Carina

Förstår verkligen din rädsla och ångest. Kunde det inte få vara bra nu? Jag tror och hoppas på att du drabbats av en lunginflammation. Styrkekramar från en snart blivande tvåbarnsmamma som vet hur det är att vänta och få sådana här besked....

2009-10-20 @ 17:17:58
Postat av: Camilla

Skit också! Detta hade man inte väntat när man gick och läste nu! Varför , kunde du inte få lite lugn o ro nu...
Håller tummarna för att det är Lunginflammation och att du fixa detta efter en penecilinkur!
Bamsekramar till Dig

2009-10-20 @ 17:25:36
Postat av: Stora lilla jag

FAAN rent ut sagt!! likt många andra har skrivit är jag dock ngt förvånad över din läkares svar och att han enbart skrev ut penicillin utan att klart utesluta möjligheten till en eventuell propp. Har själ problem med blodproppar och har givetvis blodförtunnande medel: Hör dig för igen, extra viktigt vid propp i lungan!!!! Kram på dig och familjen

2009-10-20 @ 17:26:00
Postat av: Camila Johansson

Önskar dig ALL LYCKA!!!!!
Kram

2009-10-20 @ 17:26:52
Postat av: Elisabeth

Och här är jag deppig för att jag blivit uppsagd från jobbet....va fan är det mot din vånda! Hållar alla tummar för dig !!!

2009-10-20 @ 17:28:01
Postat av: Anna-Karin

...önskar dig all lycka. Hoppas på ett glädjande besked. Många varma kramar till dig och din familj.

2009-10-20 @ 17:31:51
Postat av: Anna-Karin

...önskar dig all lycka. Hoppas på ett glädjande besked. Många varma kramar till dig och din familj.

2009-10-20 @ 17:32:13
Postat av: Anna

Men kräv att du får lämna blodprov. D-dimer är ett blodprov som visar lungemboli. Hade det varit risk för att du har det borde du blivit noggrannare undersökt och behandlad direkt, då det kan vara direkt dödligt.

Om det är lunginflammation borde du haft feber, och även detta kan man oftast se genom förhöjt CRP, SR (sänka) och LPK (vita blodkroppar).

Du borde bli närmare undersökt Nu! Inte behöva vänta i 10 dagar. Jag tycker att du kan kräva det!!

2009-10-20 @ 17:33:26
Postat av: Jennifer

Let's kick some serious ass!!!
Du klarar det här Lotta! Hoppas och ber till vad allt vad gud heter att det inte är något farligt.
Tänker på dig:)
varma kramar

2009-10-20 @ 17:34:04
Postat av: Cicci

Tänker på dej (er) jag hoppas och tror att det inte är något allvarligt. Styrkekramar

2009-10-20 @ 17:38:26
Postat av: Lena

Det är rätt tänk Lotta, ge cancern vad den tål. Hoppas innerligt att det är lunginflammation. Att tänka positivt botar inte sjukdomar ,men jag är övertygad om att det kan förlänga livet. Läkarna gav min man högst tre månader att leva efter cancerbeskedet. Maken sa att cancern ska minsann inte få knäcka mig. Han var mer envis än en åsna och levde faktiskt tio månader efter beskedet.
Styrkekramar via cyberrymden / Lena

2009-10-20 @ 17:43:02
Postat av: Maja Gräddnos

DRA ÅT HELVETE, CANCERJÄVEL! STICK OCH BRINN! DU FINNS INTE!!!!!

Lotta... jag saknar ord. Önskar jag kunde skicka något mera än bara varma tankar över nätet

2009-10-20 @ 17:44:49
URL: http://majagraddnos.wordpress.com
Postat av: Marie Lindström

Läste direkt din blogg när jag kom hem från jobb,det jag läste gjorde inte direkt mig så glad, Det behöver inte vara det värsta, håller tummarna för det bästa Kram Marie.

2009-10-20 @ 17:44:50
Postat av:

Hur kan det få vara så jävligt? Men jag tror på dig..kämpa!

2009-10-20 @ 17:47:47
Postat av: Nina

Neej, fy f¤¤n! Nu får det väl vara nog.

2009-10-20 @ 17:48:17
Postat av: Grrr

Kämpa på!!! Kicka den jäveln i skrevet, dra den håååårt i öronen, stampa den på foten iförd stilettklackar, boxa den rakt på dess fula jävla näsa, skalpera den, kör upp ett baseballträ där solen inte skiner. Kicka cancerns ass!!!

2009-10-20 @ 17:49:33
Postat av: Louise

Faan också! Fast än finns det hopp.
Kram på dej!

2009-10-20 @ 17:53:33
URL: http://brorsornabus.blogspot.com
Postat av: Helen

NEJ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! DET FÅR INTE VARA SÅ!!! HOPPAS DET ÄR EN LUNGINFLAMMATION SOM FÖRSVINNER MED ANTIBIOTIKAN!!! kram Helen

2009-10-20 @ 17:53:55
Postat av: karin

accepterar inget annat an lunginflammation! for helvetes satan. sa ar det javlar i mej. fan. sa det sa

2009-10-20 @ 18:00:30
Postat av: tiptip

jag hoppas du redan har hört av dig till sjukvården igen. det är inte okej att ge besked så här och det är inte okej att vänta med propp i lungan. och be att de gör den PET röntgen imorgon. Och inte meddela resultatet på telefon. Har du ingen kontaktperson?
och alla ni som berättar om alla hemska diagnoser era nära och kära drabbats av kan väl strunta i det just den här gången. Goda råd och peptalk är vad som gäller.

2009-10-20 @ 18:07:00
Postat av: Anna Hällman

Miljoner styrkekramar och tusen böner till någon där uppe.... Du kommer fixa detta...

2009-10-20 @ 18:07:31
Postat av: Linda

Säg för fan till mig när du behöver hjälp att spöa skiten ur skitsjukdomen. Skiten borde fan inte finnas.
Men skickar massa med styrkekramar ifrån min & min familj...

2009-10-20 @ 18:18:01
URL: http://www.minprinsessaminaprinsar.com/
Postat av: Anna

Men fan, rent ut sagt.
Håller "tummarna" för lunginflammation... om man nu kan få säga så.

2009-10-20 @ 18:25:17
Postat av: melkerboii

Jag fyller år idag! Kan man få ett grattttiiissss? :D

2009-10-20 @ 18:29:22
URL: http://melkerboii.blogg.se/
Postat av: Nere för räkning men inte knockad

Lotta så sorgligt att läsa detta - jag hoppas hoppas hoppas att det är en lunginflammation. Men om det inte är det, om det skulle vara metastaser, vill jag bara berätta att min mamma levde i många år med god livskvalitet med metastaser i lungorna. Att tänka sig att man kanske bara lever i tio år till är ju naturligtvis inte heller något drömscenario, men vem vet vilka botemedel man forskat fram på den tiden? Det behöver alltså inte alls vara kört för dig även om det nu skulle visa sig vara det värsta. Ingen tröst kanske, men jag vill i alla fall förmedla detta. Stor kram till dig!!

2009-10-20 @ 18:29:22
Postat av: anna

neeeeeejjjj jävla f*tt cancer. gode gud gör så penicillinet hjälper så det inte är skitsjukdomen!!!!
tänker på dig.
förresten vad är det för film??

2009-10-20 @ 18:30:43
Postat av: Anna

Kära Lotta,
jag blev chockad av att läsa ditt inlägg. Det verkar ju helt vansinnigt att lämna ett besked via mobiltelefon. Det blir verkligen tydligt att vården är avpersoniferad och vissa läkare har svårt att leva sig in i sina patienters oro och lidande.

Du måste ju få utredas på en gång och inte behöva våndas under ett par veckor för att först o främst utesluta lunginflammation?! Borde man inte först utesluta metastaser eller lungpropp? Det verkar så bakvänt.

Jag tillsammans med så många andra tänker på dig! Jag kan inte ens börja försöka förstå vad du går igenom men jag har en enorm respekt för dig och ditt sätt att dela med dig av dina erfarenheter.

Lycka till Lotta! Jag hoppas som alla andra att det är en eländig lunginflammation och inget allvarligare!

Kram!

2009-10-20 @ 18:48:57
Postat av: Kerstin

Du starka och goa människa, det här måste gå bra. Du/Ni ska inte ha fler motgångar. Ni alla i familjen är värda att få ha det lugnt. Det räcker med allt som har varit. Med ditt enormt positiva och generösa sätt att vara, så kan det bara gå bra. Som du ser på antalet kommentarer så är vi MÅNGA som nu håller tummarna och är med dig, hoppas att det kan hjälpa lite. KRAM

2009-10-20 @ 18:50:10
Postat av: Helle

Tycker det är förjävligt! Men det är så den här sabla sjukdomen är! Jag säger bara: Ge den en smäll! Jag håller alla tummar jag har!
kram Helle

2009-10-20 @ 18:51:40
Postat av: Mia

Sänder kramar och har dej i mina tankar !!!!!

2009-10-20 @ 18:58:37
Postat av: Cajsa

Hej Lotta!
Du vet när man har en känsla av någonting, du vet när man riktigt känner på sig något. Så känner jag nu. Att allt kommer att ordna sig alltså.
Det är konstigt, men det känns som jag bara vet det.
Tänker på dig i dessa tuffa tider!

2009-10-20 @ 18:59:03
Postat av: Jenny

Hej!
Läser din blogg dagligen och den är helt fantastisk. För första gången måste jag bara skriva några rader till dig och kommentera ditt senaste inlägg. Är skit ledsen för din och din familjs skull och trodde inte mina ögon när jag läste det, MEN det slog mig att du skrev i inlägget före att du fick gå och lägga dig med din son på lördagen för att han hostade så mycket...så jag tror med bestämdhet att han har släpat hem dagis-baciller till dig som "bara" ger honom en förkylning men på oss vuxna slår det hårdare...därav lunginflammation. Det är i motvind drakar lyfter! Go Lotta - du är bäst!
Kram

2009-10-20 @ 19:02:17
Postat av: Cajsa

Ps. En arbetskamrat blev för några dagar sedan helt friskförklarad från skitsjukdommen. Det var så härligt att höra!
Jag vet att den dagen kommer att komma för dig med!

2009-10-20 @ 19:02:26
Postat av: Ada

OM DU HAR PROPPAR ÄR DET OERHÖRT VIKTIGT ATT DU SNABBT FÅR BLODFÖRTUNNANDE MEDEL.
JAG HAR HAFT PROPPAR I LUNGORNA OCH JAG BLEV FLÅSIG FRÅN EN SEKUND TILL EN ANNAN UNGEFÄR.

HAR FÖRSÖKT HITTA DIN E-MAILADRESS FÖR JAG SKULLE VILJA UPPMANA DIG ATT KONTAKTA LÄKAREN OCH BE ATT FÅ HEPARIN ELLER FRAGMINSPRUTOR OMGÅENDE. PROPPAR I LUNGORNA KAN VARA LIVSHOTANDE!!!

HOPPAS DU SER DETTA! VILL DU VETA MER OM PROPPAR I LUNGORNA SÅ SKRIV TILL MIG: nsew@musiker.nu

VAR RÄDD OM DIG!!!
Ada

2009-10-20 @ 19:03:54
Postat av: Maria Wisselgren

Usch och fy fan! Känner med dig Lotta, vilken rysare live! Hoppas VERKLIGEN att du kan få titta tillbaka på den här tiden, tänka: fy fan vad det var jobbigt- och SKÖNT att det är över!
KRAM

2009-10-20 @ 19:11:55
Postat av: Pernilla

Hej Lotta!

Jag tycker det är för jävligt att du och alla människor med cancer skall behöva ha det så här. Måste vara den värsta tortyren man kan uppleva. Fruktansvärt. Hoppas verkligen det går bra!
Kram

2009-10-20 @ 19:12:06
Postat av: marianne

jag saknar ord...

jag kan inte tror på det

2009-10-20 @ 19:16:37
Postat av: Tina i Falun

Kära Lotta.
Om du kan, vilket inte alltid är så lätt, bry dig inte om de bitska kommentarer du får här, och om du skulle vara hypokondriker, ja då kan jag hämta ner månen.........Om den människan som skrev det inte kan förstå bättre, så är den liten och obetydlig....
Jag hoppas du efter penicillinkuren får bra utlåtande, "vad är väl en bal på slottet=vad är väl en lunginflammation"....

Kramar från ett kyligt Falun

2009-10-20 @ 19:18:33
Postat av: Anna Isaksson

Hej Lotta!

Jag har följt din blogg i snart ett år, men det är första gången jag lämnar en kommentar.Jag tycker att din blogg är så tänkvärd och du är så klok.

Jag är 40 år jobbar i inrednings butik i Stockholm har en vuxen dotter.

Jag blir så förbannad på att du inte kunde få dom här månadernas" lugn och ro "som du så gärna önskade och behövde.

Kämpa på! Jag tycker att du är otrolig som orkar leva så vanligt liv som du gör! Du verkar vara en vinnare.

2009-10-20 @ 19:19:32
Postat av: Pernilla

Jag vill oxå säga dig att jag tycker du är enorm som ger så av dig själv. Det du gör är enastående.
KRAM

2009-10-20 @ 19:19:51
Postat av: Pernilla

Jag vill oxå säga dig att jag tycker du är enorm som ger så av dig själv. Det du gör är enastående.
KRAM

2009-10-20 @ 19:20:17
Postat av: Anne

Jag har aldrig önskat någon en sjukdom, speciellt inte en lunginflammation, men just nu önskar jag av hela mitt hjärta att du har just det.

Fan helvetes jävla skit! Måtte det bara vara en lunginflammation.

Och till den, ursäkta j*veln, som kallade dig för hypokondriker, denne skulle jag gladeligen dra i örat.

Varma kramar till dig Lotta.

2009-10-20 @ 19:22:12
URL: http://annemoije.blogspot.com/
Postat av: Hanna

Kan inte ens börja att sätta mig in i din situation även om jag försöker för jag tänker att det kan vara nyttigt att stanna upp och tänka på allt fint vi har o allt jag ska vara så tacksam för. Tänker på dig och din familj, vet faktiskt inte mer vad jag ska säga...
/Hanna, sjuksköterska

2009-10-20 @ 19:24:24
URL: http://www.hannaj66@blogspot.com
Postat av: Blixtras mamma

Jag gör som dig nu! FUCK YOU SKITSJUKDOMEN!

2009-10-20 @ 19:30:47
Postat av: Camillas lockar

Jävla skit, Lotta. Hoppas innerligt att det "bara" är lunginflammation. Stor kram på dig.

2009-10-20 @ 19:32:54
URL: http://www.lockar.se/
Postat av: Ulla-Brith

Hej, hur kan en person vara så hemsk att han/hon
tycker att du är en hypokondriker.
Man skäms över vissa människor. Otroligt!!!!

Kram till dej Lotta

2009-10-20 @ 19:34:14
Postat av: Bernermorsan

USCH nej fy ! Lider med dig vad du måste gå igenom. De får vara nog nu!
Håller alla tummar tassar som finns här hemma

2009-10-20 @ 19:36:09
URL: http://bernermorsan.blogspot.com/
Postat av: Åsa

Nej vilket jobbigt telefonsamtal. Håller tummarna och hoppas på att det är lunginflammation. Måtte pencillinet verka!!!
Kram.

2009-10-20 @ 19:44:35
Postat av: Katarina

Många många många många många många många många många många många styrkekramar.

2009-10-20 @ 19:45:15
Postat av: Lola

Fan vad jobbigt.

2009-10-20 @ 19:45:49
Postat av: Mia

Många styrkekramar till dig och familjen!!! Nu håller vi alla tummar!

2009-10-20 @ 19:50:20
Postat av: Veronica J-S

Lider med dig Lotta. Skickar massor av styrkekramar!!!! En lunginflammationsdiagnos kan man med säkerhet fastställa. Och vadå propp? En propp i lungan kan leda till ett akut livshotande tillstånd!!! Metastas? Hur såg den här "förändringen" ut? Nä, ta du och ring den där Bengan och fråga vad fan som pågår.

2009-10-20 @ 19:53:34
Postat av: Berit

Lotta!
Vet inte om du kommer ihåg mig, men för att göra en lång historia kort så är jag mycket cancersjuk. Känner med dej och vet av egen erfarenhet hur du mår nu där du nu är på eggen mellan liv och död! Tröst? Vill ge det till dej men tror inte att ord når fram just nu. Sug åt dej dina nära och kära och låt dom bli din livlina. Ge cancern på käften, som du skrev! Brukar jag göra! Varje gång jag gör något roligt eller upplever kärlek så tänker jag att nu får den djävulen på käften. Det största föraktet jag kan visa sjukdomen är att jag ibland glömmer den. Där är inte du nu men du ska se att du kommer dit. Tänker på dej Lotta och önskar innerligt att du får ett gott besked sedan!

2009-10-20 @ 19:54:38
Postat av: Caroline/Drömlägenheten

Men va fan.........

Vet inte vad jag skall skriva mer än att hoppas på en lungiflammation.

STYRKEKRAMAR!

Postat av: Catarina Löv, mamma till Alfons

Ikväll blir jag förbannad. Jag följer dig här, ganska regelbundet, och ikväll dundrar ilskan som empati! Vaddå hypokondriker, för att någon sänker garden, talar ut, ser sanningen om allt det där överjävliga och allt det där underbara. För visst fan är det så. Att när du en gång upplevt cancer ställs ALLT på sin spets, och de där strykningarna över håret, eller som jag ofta kände, över sonens avmagrade kind, innehåller all kärlek.

Vad jag önskar dig ro, Lotta. 60 mil bort och inte alls det liv jag lever, men RESPEKT, för dig och din fina, fina familj.

Livet är för kort. Jag önskar dig lugn, och en liten förkylning. Det är du värd!

Varm höstkram från en mamma uppe på åsen med tre levande flickor och en hjärtans älskad avliden son.

Annan cancer, samma skit.

2009-10-20 @ 20:06:20
URL: http://alfons.blogg.se/
Postat av: C

Men helvete att du inte kunde få lite sinnesfrid och mental vila, att du behövde få denna j-a kalldusch. Jag tror inte heller du har metastas, men herregud nu denna ångest till nästa besked. Helt omänskligt att du ska behöva uppleva detta nu. Så orättvist och överjävligt för dig. Jag tror att du har ngn basilusk som krupit sig ner alternativt liten propp. Och röntgendoktorerna är supernoga med dina bilder och reagerar vid minsta lilla "diffus-het" med tanke på din historia. Bra att du lyssnar på din magkänsla i alla lägen, stå på dig, alltid. Nu måste man vänta på detta nya helvetiska besked, din stackare, för jag tycker att du gått igenom otroligt mer än tillräckligt för länge sen. Vid propp i lungan brukar ett blodprov vara förhöjt som kallas D-dimer. Tyvärr kan det vara förhöjt vid en massa andra tillstånd, som graviditet el cancer, men man brukar säga att ett negativt prov med stor sannolikhet utesluter propp i lungan. Det tas regelmässigt på akutmottagningar och vissa VC, men man brukar ej få svar omgående på VC, men det kan variera. Men om man får ett förhöjt värde, VET man fortfarande inte, då måste man gå vidare med en spiral CT av lungorna (vilket också är en ytterligare stråldos för dig). Jag tror du har en infektion eller liten propp, det är vad jag innerligt hoppas. Kram

2009-10-20 @ 20:09:05
Postat av: Lena.K.

Hej Lotta!
Nu är det ett tag sen jag har kommenterat här och nu kan jag bara inte låta bli.
Jag hoppas för din skull verkligen att det inte är metastaser. Jag har själv och en var så stor som 12 cm MEN med min nya behandling sen i slutet av april har den minskat bra. Har tagit 2 rtg under tiden och det visar bägge att dom minskar. En metastas har jag i ryggrade bl.a för dom är på fler ställen ( lunfor,lever och njure) men den hade nästan försvinnit och dom andra har bara minskat så försök HA GOTT HOPP!
Stor kram
lena

2009-10-20 @ 20:09:56
Postat av: Lena.K.

Hej Lotta!
Nu är det ett tag sen jag har kommenterat här och nu kan jag bara inte låta bli.
Jag hoppas för din skull verkligen att det inte är metastaser. Jag har själv och en var så stor som 12 cm MEN med min nya behandling sen i slutet av april har den minskat bra. Har tagit 2 rtg under tiden och det visar bägge att dom minskar. En metastas har jag i ryggrade bl.a för dom är på fler ställen ( lunfor,lever och njure) men den hade nästan försvinnit och dom andra har bara minskat så försök HA GOTT HOPP!
Stor kram
lena

2009-10-20 @ 20:11:26
Postat av: Caroline

Fina, fina Lotta. Jag hoppas och ber att det bara är något övergående typ lunginflammation. Att penicillinet biter och du kan slå cancern på käften och att du har besegrat den en gång för alla.
Utan att hävda att jag vet för mycket så låter ju "en liten förändring" hoppfullt, mer hoppfullt än en tydlig förändring. En liten förändring kan vara ett infilitrat i lungan, dvs inflammation.
Jag hoppas du vet att vi håller alla tummar vi har för dig!

2009-10-20 @ 20:14:54
Postat av: Carina Jung

Jag vill bara önska dig lycka till och hoppas innerligt att du snart kan få njuta av livets dagar utan att alltid bli påmind om den väg som vi alla någongång kommer få gå...kram Carina

2009-10-20 @ 20:15:41
Postat av: Jenny L

Men va FAN!! Jag tror helt klart på lunginflammation. Många kramar & tankar till dig

2009-10-20 @ 20:17:57
Postat av: Elli

Hypokondriker? En kallsinnig människa utan kontakt vare sig med sina egna eller andras känslor tycker jag en sådan människa besitter. Tragiskt att du behöver få en sån kommentar. Hoppas av hela mitt hjärta att det är något annat än cancer de har sett på dina röntgenplåtar. Pencillin i all ära men kan du inte få ett svar på vad det är för förändring förrän först om tio dagar eller vad en kur nu har för längd. Vilken plåga av väntan...Jag tycker du är otroligt stark människa och långt ifrån hypokondrisk. Många styrkekramar till dig. Ps Jag vet att du är procenten som överlever detta Ds

2009-10-20 @ 20:17:58
Postat av: Sussie

<3

2009-10-20 @ 20:20:40
Postat av: Gunilla

Jag känner hur jag höll andan när jag läste ditt inlägg... kan inte ens föreställa mig hur DU reagerade. Usch och fy, jag tycker verkligen du, ni, haft nog med elände.

Håller alla mina tummar för att det bara är något som medicinen lätt tar kål på. Fortsätter hålla dom tills kuren är klar.

Varm kram från Närkeslätten

2009-10-20 @ 20:26:58
Postat av: Åsa

Vanmakt och ångest det är orden jag läser i ditt besked.I min andra läsning läser jag HOPP och tron på att detta måste vara det botbara ...pneumoni och propp.Allt bloggstöd till dig o din lilla familj.

2009-10-20 @ 20:28:41
URL: http://www.nogg.se/DruttenoJena
Postat av: Babsan

Mina varmaste kramar och bästa tankar sänder jag till dig!

2009-10-20 @ 20:28:45
Postat av: mia nordström

Underbara lotta du som gett mig så otroligt mycket styrka och mod under mitt år med skitcancer. Det räcker nu det MÅSTE vara lunginflammation.Många styrke kramar till dig och din fina familj

Mia

2009-10-20 @ 20:29:39
Postat av: Lena Ekedahl

Hej Lotta!
Vad ska jag säga? Jag saknar ord! Att det aldrig slutar och ger sig. Jag förstår att det måste vara ohyggligt jobbigt "bara" med denna hemska väntan på besked.Det måste vara olidligt att vänta på ett svar och försöka leva däremellan. Man kan ju inte bara lägga sig ner och vänta.... vilken ångest ! Jag hoppas av hela mitt hjärta att det inte är cancer utan lunginflammation. Jag tänker på dig! Du finns i mitt hjärta! Kom igen Lotta!!!

2009-10-20 @ 20:33:54
Postat av: Lina

Jag blir så ledsen, så matt... varför ska denna jä*la skitsjukdom drabba så många och så många unga! Barn ska inte behöva förlora sina föräldrar när de är så små!!! Sänder styrketankar till dig.

2009-10-20 @ 20:36:05
Postat av: Emma

Jag är en av de många läsare som följer din blogg. Hittills har det varit i det tysta. Allt du skriver, både om skitsjukdomen, och annat berör mig mycket. Tycker att du är en fantastisk människa/mamma och en otroligt duktig journalist. Jag hoppas nu av hela mitt hjärta att de de sett på röntgen inte är något annat än vanlig lunginflammation. Kan inte förstå vad du och din familj går igenom, jag kan bara ana hur det känns. Vi är otroligt många som följer dig och tänker på dig.
Varma styrkekramar!

2009-10-20 @ 20:37:16
Postat av:

Jag är en av de många läsare som följer din blogg. Hittills har det varit i det tysta. Allt du skriver, både om skitsjukdomen, och annat berör mig mycket. Tycker att du är en fantastisk människa/mamma och en otroligt duktig journalist. Jag hoppas nu av hela mitt hjärta att de de sett på röntgen inte är något annat än vanlig lunginflammation. Kan inte förstå vad du och din familj går igenom, jag kan bara ana hur det känns. Vi är otroligt många som följer dig och tänker på dig.
Varma styrkekramar!

2009-10-20 @ 20:39:37
Postat av: Annelie

Jo, du har rätt: nu är det nog. Jag känner med dig och hoppas för din skull. Varma tankar.

2009-10-20 @ 20:43:59
URL: http://anneliehansson.blogg.se/
Postat av: Ella

KÄRA kära Lotta
Jag skriver som många här sagt: HUR kan någon bara ha mage att kalla dig hypokondriker....den personen skall skämmas ordentligt.

Lotta - jag blir lessen över allt du måste gå igenom - det är superjobbigt med all väntan och alla röntgen och prover och sedan svaren.

Önskar verkligen att det är lunginflammation - men visst borde läkaren även kolla det du skrev propp... Aldrig hört om propp i lungan?

Lotta - du är en underbar person som jag önskar att du ska få bli starkare och att allt blir bättre.
Vet av egen erfarenhet att har man en gång fått cancerdiagnos så får man leva med den.....
Och nu vill jag verkligen att du ska få leva många många år och vara precis så härlig person som du är. Du är en ljuspunkt för många och du är så ärlig när du delar med dig av vardagen. Helt chosefri.

Kram kram från Ella

2009-10-20 @ 20:46:14
Postat av: Kristina

Har aldrig kommenterat här, men nu känns det som om jag måste. Det är några månader sedan jag började läsa din blogg (efter att jag sett någon artikel någonstans). Jag började från början, med dag 1 och läste igenom varenda inlägg. Det var som att läsa en bra bok, mycket skratt, men även många tårar, glädje, sorg, empati, ja, you name it. Jag t.o.m beställde ett Bracy-armband (vilket jag dessutom fick...) och har haft den på mig varje dag sedan dess och varje morgon när jag har satt på mig den, så har jag tänkt på dig. Dagens inlägg var det jag har önskat att inte behöva läsa! Jag ber till gudarna eller jävlarna eller alla eller vem som helst, som kan se till att det är "bara" lunginflammation. Jag känner att vi är många i detta land, som behöver Dig för att du så fint och konkret ska kunna fortsätta att berätta om skitsjukdomen, men även om LIVET! Jag behöver det iaf! Jag vägrar att tro att det är någonting annat än behandlingsbar sjukdom.
Mycket styrka och kärlek till dig och din familj.

2009-10-20 @ 20:47:24
Postat av: Sofia

Lotta, jag ber och hoppas att det "bara" är en vanlig lugninflammation. Tänker på dig och sänder massor av styrketankar! Varma kramar till dig och din familj.

2009-10-20 @ 20:55:03
Postat av: Annika

Lotta, jag tänker ofta på dig... Blev alldeles kall när jag läste ditt inlägg idag. Hoppas verkligen att det är en lunginflammation och inte något annat. Och hoppas att du får reda på vad det är så snabbt som möjligt. Och att du får behandling så snabbt som det bara är möjligt. Sänder styrkekramar till dig

2009-10-20 @ 20:56:28
Postat av: Melissa

Jag tänker på dig Lotta! Jag hoppas på att det bara är en lunginflammation eller dylikt, nu är det nog med H-vete för dig och familjen! Styrke kram!!!!!!!!!

2009-10-20 @ 20:58:57
Postat av: Sofi

Det ÄR bara en bakterie. Det ÄR bara en bakterie. Det ÄR bara en bakterie!!!!!
Hopp hopp hopp hopp!!!
All världens kramar till dig!!!!!!

2009-10-20 @ 21:04:06
URL: http://zofi.blogg.se/
Postat av: Helene

Hej Lotta!
En av mina närmaste vänner fick bröstcancer bara 32år gammal, något år senare skulle hon göra en bröstrekonstruktion och av en händelse tar de en lungröntgen där de hittar ett flertal förändringar.
Operationen blir inställd, hon åker hem med en ny cancer diagnos.
Tur i oturen så hittades dessa förändringar i tid och hon har nu 6 år senare opererat bort sin Portakart.
Vad jag vill har sagt är det behöver inte betyda slutet även om det är cancer igen.
Jag kan inte i min vildaste fantasi föreställa mig vad du går igenom nu, men jag håller alla tummar och tår jag har att det är en simpel lunginflamation.
Sänder en hög med styrkekramar till dig och din familj.

2009-10-20 @ 21:06:47
Postat av: Anne

Ord blir för små ibland. Jag önskar bara att det är en inflammation. Håller tummarna. Stor kram

2009-10-20 @ 21:09:56
URL: http://astas.wordpress.com
Postat av: Camilla

Det är klart att det är en lunginflammation, dina tidigare röntgen bilder för några veckor sen visade inget och du har känt dig hänging och hostig ett tag vilket är symptom på lunginflammation. Ta hand om dig och din familj. Jag beundrar din styrka Lotta! Kramar Camilla

2009-10-20 @ 21:10:37
Postat av: anna-lena

Jag säger bara "-Jävla Skit",men det är säkert bara inflamation...Han där uppe vill bara hålla dig på "tå" så du fortsätter spridda ditt budskap
Kram A-L

2009-10-20 @ 21:11:07
Postat av: anna-lena

Jag säger bara "-Jävla Skit",men det är säkert bara inflamation...Han där uppe vill bara hålla dig på "tå" så du fortsätter spridda ditt budskap
Kram A-L

2009-10-20 @ 21:11:27
Postat av: anna-lena

snacka om att stava som en kratta. Jag blir nervös av att skriva ett inlägg...och du skriver varje dag. Jag längtar till att se vad du har att skriva om varje dag.
Kram igen A-L

2009-10-20 @ 21:14:14
Postat av: Annika

Usch så ledsen jag blir men samtidigt finns ju hoppet där att det är en infektion ja till och med en propp kan väl vara ett bättre alternativ än metastaser. Sen är metastaser i lungan inte tvunget att vara slutet eller har jag missförstått det hela? Min mamma dog i lungcancer för två veckor sen och vi hoppades nästan på att det varit metastaser istället för den form av lungcancer hon hade för den formen fanns typ ingen som helst överlevnadschans.

Håller tummarna så hårt jag bara kan för att det inte är metastaser utan en enkel infektion!!!!

Kram

2009-10-20 @ 21:17:09
URL: http://nikki73.blogspot.com/
Postat av: Therese

Vet inte alls vad du går igenom nu men lider ändå med dig. Fick en klump i halsen precis nu när jag läste ditt inlägg. Fy f-n för livet ibland, varför ska livet vara så orättvist? Hoppas och håller tummar och tår för att det "bara" är lunginflammation. Kram

2009-10-20 @ 21:20:16
Postat av: Jenny (Moas mamma)

Hej Lotta

Ge inte upp, min dotter 7 år kämpar med sina eventuella lungmetastaser och även vi väntar på att röntgen ska visa positivt,,,
Kampen mot denna djävla sjukdom är fruktansvärt och det ja läser i din blogg känner jag mig som mamma mycket igen det du skriver.. Ja hoppas med hela mitt hjärta att nästa röntgen ger dig positiva besked, ge den dj.... sjukdomen på käften en gång för alla.. Läser ofta men kommenterar sällan.. Håller tummarna för dig.
Kram Jenny

2009-10-20 @ 21:20:41
URL: http://moahenriksson.blogg.se/
Postat av: Lisa i Örebro

Tufft besked oavsett om det är något ofarligt eller ej. Du är beundransvärd i allt du gör och det hoppas jag att du känner att vi tycker.
Något jag funderat mycket på är hur man i din situation vill få stöd från nära och kära? Förstår att det varierar från person till person och från dag till dag, men är det i slutändan någon som lyssnar och låter dig älta som är det som stödjer dig bäst? Följer din blogg så ofta jag kan, men jag har inte sett om du skrivit något om detta.
Klarar du av att hantera dina tankar och din ångest (som jag antar att du har?!) med hjälp av familj och vänner eller behöver man även proffessionell hjälp? Kanske lite för personliga frågor som du självklart inte behöver svara på men det är tankar som jag ofta funderar på när jag läser din blogg.
Önskar jag kunde hjälpa dig specifikt, men bidrag till cancerfonden med dig i åtanke är det bästa jag kan göra.
Kram

2009-10-20 @ 21:24:35
Postat av: iDA

Lotta!
Jag har följt dig i två år snart och jag har aldrig skrivit till dig tidigare. Vet inte varför jag gör det idag men när jag läste ditt inlägg kände jag bara djup sorg för dig och din fina familj. Det får vara nog nu!
Du är verkligen helt fantastisk... Jag är förstummad av din ärlighet och av den styrka du delar med dig av på bloggen.
Jag har i min min närhet allt för många som drabbats som dig av "skitskjukdommen" och jag sticker precis som du upp fingret av ilska.
Jag följer dig idag med sorg men allt som oftast med glädje det härliga liv som du ändå lever.
Och jag tror att du redan gjort ditt val. Du skall överleva detta! Kram på dig och fortsätta göra världen vacker!

2009-10-20 @ 21:29:05
Postat av:

Hej Lotta,
Satt här hemma i soffan och kände mig lite ledsen, surfade in på din blogg. Nu sitter jag här och känner mig oerhört dum som deppar över ett egentligen ganska angenämt problem, när du (och många med dig) går igenom så oerhört svåra prövningar! Ditt skrivande får oss, som (just nu) är friska, att inte ta livet för givet, att vara lyckliga för det vi har och vara lite extra rädda om varandra. Ta hand om dig och familjen! Håller mina tummar stenhårt...

2009-10-20 @ 21:30:22
Postat av: Ika

Jag tycker den där Bengan verkar ta det hela med en klackspark! Kräv att han utesluter både propp & metastaser. Pc vad är det?
Du klarar detta!

Puss å kram hela dan
Ika

2009-10-20 @ 21:32:26
Postat av: Therese

Ville bara skriva att jag tänker på dig/er.
Styrkekram

2009-10-20 @ 21:33:49
Postat av:

Fan.
Ni är så jäkla starka.
Och ni kommer klara det!!

2009-10-20 @ 21:35:09
Postat av: Camilla

Satans jävla skitsjukdom. Men jag tror visst att positivt tänkande är bra. Ge ALDRIG upp.

2009-10-20 @ 21:39:57
Postat av: Karin

Du har ett litet barn som går på dagis, det KAN vara lunginflammation, tänk på det. Måste inte vara det allra värsta.
Lev som om det vore lunginflammation om du kan, tänk att det kommer att gå över, unna dig livskvalitet i varje dag.
Det är du värd. Kram!

2009-10-20 @ 21:41:46
Postat av: Hanna

NEJ! STACKARS, STACKARS, STACKARS dig...det måste vara fruktansvärt jobbigt för dig just nu...Du som är värd att ha det bra efter allt det här jobbiga...ORÄTTVIST är vad det är...men jag ber och håller mina tummar och tår att det inte är någon propp eller metastas...Varmaste kramar från
Hanna

2009-10-20 @ 21:44:51
Postat av: Marianne

Kräv mera undersökningar omedelbart!!!!!!!
Finn dig inte i att ta pencillin, kräv mera röntgen, scanning och prover.
Stå på dig!!! Kram

2009-10-20 @ 21:48:34
URL: http://mariannestext.blogg.se/
Postat av: Eva

Skickar massor av styrkekramar till Dig.

2009-10-20 @ 21:50:52
Postat av:

Hejsan Lotta om det nu e lunginflammation eller lungembolier så känns det bra.... Tänk bara positivt o låt inte denna skitsjukdom ta över. Jag känner att du är en budbärare av denna skitsjukdom ..Du kommer klara detta. Visa vägen för dom andra.. Jag följer din blogg dagligen. Kram Kram Anita

2009-10-20 @ 21:52:02
Postat av: Mini

Lotta, du vackra, starka, modiga, känsliga, sårbara kvinna... Jag skickar styrka och kraft, och hoppas av hela mitt hjärta att det är lunginflammation. Försöka att såt ut med ovissheten dessa dagar, och se sen till att du blir ordentligt undersökt.
kram/Mini

2009-10-20 @ 22:03:17
Postat av: caro

Är man t.ex slemmig i lungorna kan de säga på röntgen att de ser "förändringar" så det behöver inte vara nåt vännen. Förhoppningsvis bara lite slem som sagt som man då hostar av. Ta det lugnt tills du vet vad det är även om det är svårt!

kram

2009-10-20 @ 22:04:16
Postat av: Amanda

Ingen som inte har varit med om detta kan sätta sig in i dig och din familjs situation. - Jag försöker tänka på hur det skulle vara, jag får ont i magen och känner sorg, men jag känner ändå inte det ni känner. Jag blir ledsen över detta besked, att ni nu ska behöva oroa er igen. Men jag håller tummarna på ett gott besked vid nästa rönkning!

Styrkekramar till Dig och Din familj

2009-10-20 @ 22:06:52
Postat av: Ciccan

Fan, vet inte riktigt vad jag ska skriva mer än att jag håller alla tummar och tår för att det "bara" är lunginflammation då fått! kram en masse

2009-10-20 @ 22:11:35
Postat av: Monica

Jag tänker på dig!
Varma styrkekramar till dig och din familj

2009-10-20 @ 22:12:36
Postat av: Lotta

Kram!

2009-10-20 @ 22:15:04
Postat av: Frida

KÄMPA!!

2009-10-20 @ 22:15:39
Postat av: Magdalena Marklund

Tja. Måste sälla mig till din publik och säga att jag är grymt imponerad av ditt raka sätt att spegla din vardag. Om när du vänder om och ger tiggaren en slant - skitsamma att det är samhällets sak. Över ditt mod att berätta, och över ditt fuck-off i ovanstående inlägg. Att vara utsatt - berätta- och leva med högburet huvud ändå. Du ger det ytliga liv du speglar i ditt yrke en dimension och ett djup. Jag trodde inte att "skvallerreportrar" var kapabla till det. Jag har varit fördomsfull. Förlåt. Och jag hoppas på det allra bästa för dig och de dina. Hopp och tro kanske ändå KAN försätta berg!
Varma hälsningar/ Magdalena

2009-10-20 @ 22:16:42
Postat av: Josefin

när jag läst klart detta inlägget kom jag på mig själv med tårar som rullar ner för min kind. Jag undrar varför livet ska vara så orättvist. Du har ju en underbar familj och ett underbart liv.
Jag lever med ett motto "what god brings you to he brings you trough" och i ditt fall hoppas jag att brings you trough menas att du kommer få se din son växa upp och bli gammal och grå :)
Din sjukdom är inte värd att få vara i en sån fin människa som dig.

jag hoppas med hela mitt hjärta att du kommer bi fullt friskt och kan leva precis som du vill utan hemska tankar i bakhuvudet.

2009-10-20 @ 22:18:59
Postat av: lillemor

Hoppas att förändringen har försvunnit efter din penicillinkur, jag har för mig att man brukar äta det i 10 dagar.
Men tro för den skulle inte att det är kört om det skulle visa sig vara metastasar. I så fall får du antagligen cytostatika som får dem att minska i storlek eller till och med försvinna.
Men fram till nästa röntgen är det bättre att rikta in sig på att det är lunginflammation.
Jag ska hålla min tumme riktigt hårt....

2009-10-20 @ 22:20:04
Postat av: Sanna

Jag förstår hur trött och förbannad du måste känna dig - men ÄN är det ju inte bekräftat att det är cancer. Låter sjukt att säga detta, men hoppas att det 'bara' är lunginflammation. Och skit i de som kallar dig hypokondriker - med dagens vård måste man ju vara mästare gällande sin egen hälsa. Kram

2009-10-20 @ 22:21:15
URL: http://mademoisellehiver.blogg.se/
Postat av: Linda

Hoppas på det bästa! Fortsätt kämpa på.. Många styrkekramar

2009-10-20 @ 22:22:06
Postat av: Sara

Hej Lotta,
Kan inte föreställa mig vilken ångest detta besked innebär. Skitsjukdomen är hemsk!
Att få detta besked per telefon - Vad säger det om att kunna sätta sig in i andra människors känslor... Att sedan gissa på tre olika alternativ - Kan det bli värre?
Jag kan inte vara "hurtig" och säga att det är det ena eller det andra, men helt klart är att det är lika stor chans för lunginflammation, propp som det är för det värsta.
Men att "sjukvården" har denna "rutin" och inte bryr sig mer om den drabbade - än att skriva ut penicillin, och säga att vi får se om tio dagar... Hur skall du klara dom dagarna? Skrämmande sjukvård!
Vi tror och hoppas på det bästa Lotta!
Kram Sara

2009-10-20 @ 22:26:45
Postat av: Git

Kan inte annat än bli förbannad! Hur mycket ska du behöva stå ut med? Jag blir så ledsen när jag läste ditt inlägg och att du ska behöva vänta flera veckor igen och bära denna oro tills nästa besked. Du klarar och vinner detta kriget!
Kram

2009-10-20 @ 22:27:23
URL: http://gitemanuelsson.blogg.se/
Postat av: Evis

"enheljävlaraddaavdefulastesvärordjagkankommapå"

"denstörstavarmastetröstandebamsekrammankange får du"

2009-10-20 @ 22:27:52
Postat av: Josefine

Skitsjukdom, HOPPAS allt är som det ska. Bästa bilden och Lotta du är SKITSNYGG!! Kramar

2009-10-20 @ 22:30:09
URL: http://www.prinsessansdagbok.com
Postat av: Sussi

Älskade Lotta <3
Det här ska inte hända!!!!
Vi håller alla tumma och tror och hoppas att det är lite slem.Puss puss

2009-10-20 @ 22:42:25
Postat av: Marie

Jag fick propp i lungan två gånger, båda gångerna av bröstcancern jag lidit av i ca 5 år nu. Går på blodförtunnande sprutor varje dag, livet ut. Läkarna sa att blodpropp kan hänga ihop med sjukdomen eller behandlingen, så är det en propp du fått får du nog räkna med att det är sjukdomen som visar sig igen. Jag har spridning i levern, tarmen och skelettet, med smärtor som följd. Har fått strålning mot nacken, nu väntar nästa mot svanskotan. Än så länge har du mycket tid kvar vilket det än visar sig vara, hoppas du orkar ta hand om den. Jag lever livet njutningsfullt, ser mina barn på ett alldeles speciellt sätt och tar vara på allt. Enligt doktorn lever jag och mår bra mycket tack vare min humor. Jag tänker aldrig "varför just jag?" eller "vad orättvist livet är". Jag är inte förmer än andra, och det finns gott om drabbade av denna folksjukdom. Jag är 46 år, många ojar sig om att man har cancer, men då brukar jag svara att jag har det nu som de kommer att få sen(tyvärr). Ingen kommer levande från denna jord, alla ska dö. Visst kunde man fått några år till, men jag är tacksam för ett fint liv och mina underbara barn.
Allt gott:)

2009-10-20 @ 22:42:26
Postat av:

Älskade Lotta <3
Det här ska inte hända!!!!
Vi håller alla tumma och tror och hoppas att det är lite slem.Puss puss

2009-10-20 @ 22:43:23
Postat av: manne

Såå sorgligt och svårt att leva under hot!
Du är otroligt stark och duktig och jag hoppas som många andra att det är lunginflammation. . . . jag bestämmer att du blir frisk efter penicillinkuren!

2009-10-20 @ 22:45:02
Postat av: Maria

Jag ska få mitt nästa besked på tisdag. Det är klart, att jag för din skull, och av rent egoistiska skäl, inte vill läsa detta.

Och att du hela tiden ska få vänta på besked...

Jag hade tänkt fråga dig lite om du tycker det är jobbigt det här med att man behöver gå på toa snabbare än innan och hur du tacklar det. Jag tycker det kan vara psykiskt jobbigt när man är ute på stan med två små barn, jag är helt enkelt nervös för att bajsa på mig. Men vi kan ta det en annan dag. Det är ju inget problem i sammanhanget.

2009-10-20 @ 22:48:42
URL: http://lyx.bloggagratis.se
Postat av: Annelie

Hej!
Det måste vara så att Bengan är inne på inflammtion. Att per telefon säga att det kan vara antingen det ena eller det andra är för mig obegripligt. Är det en propp skall du ju ha speciell behandling för det! Röntgenläkaren måste väl kunna se skillnad och om inte så tycker man ju att man kan få kompletterande undersökning. Inte gå omkring och vänta och undra och ha ångest över att inte veta! Styrkekramar och hoppas på pencillinets verkan!

2009-10-20 @ 22:48:44
Postat av: Therese

Fan också!! Helvete. Nej!!! Kramar om <3

2009-10-20 @ 22:48:48
URL: http://prinsessansliv.blogg.se/
Postat av: Sara

Neeeeej :-(

Håller alla tummar och tår för att det ska vara lunginflammation eller en propp och inga metastaser!

Kram

2009-10-20 @ 23:13:34
Postat av: Carro

Hej,
Följer din blogg dagligen. Jag röstar på dig....ge cancerhelvetet en smäll på käften en gång för alla!!!

Kram

2009-10-20 @ 23:18:08
URL: http://lillkrukans.blogg.se/
Postat av: Susanne

Marie...allvarligt talat...hur tänkte du nu??
Jag har också cancer men inte fan drar jag upp alla ställen den är spridd till!! Det är ju liksom inte dig vi vill läsa om.
Så som du pratar verkar det ju som om det är ok att dö när som helst. Det är inte ok att dö ung och inget jag någonsin kommer att fölika mig med!!!
Visst finns det många som har cancer men det är väl alltid jävligt för den enskilde! Även om alla andra kommer att få det som du skriver.
Du tillhör kanske dem som tror att cancer drabbar dem som gjort något ont...
Skärp dig!!

2009-10-20 @ 23:19:42
Postat av: Catarina från Umeå

Nääää, Lotta! Vad är nu detta. Fy o. usch! Det måste vara någon förkylning som syns på lungan. Det bara MÅSTE vara så o. jag tror på det också! Kram//Catarina

2009-10-20 @ 23:42:47
Postat av: Therése

Hej Lotta! Jag läste ditt senaste inlägg för många timmar sedan men blev först nästan som paralyserad och fick göra annat ett tag och låta det som du skrev här - smälta in..

Jag vill bara ge dig en varm kram och tala om att jag förstår att det här beskedet inte på något sätt är ok och lätt att förstå för dig, din man och övriga familj. Man kan tycka att läkarens sätt att meddela dig det här var något ogenomtänkt och nästintill dumdristigt av honom. Samtidigt vill jag tro att han ger dig den behandling som är bäst för dig - just nu. Jag håller tummarna för dig att du med penicillinets hjälp inom några dagar ska känna av en liten förbättring i fråga om din hosta. Ikväll kan du nog inte koppla av med den tanken och det hade antagligen inte jag heller gjort. Vi, som kommenterar, finns här för att uppmuntra, stötta, värma och ta hand om dig och vi ger aldrig upp vårt positiva tänkande! Snart orkar du slå tillbaks igen och fortsätta din kamp - Lotta! Du är värd allt gott som finns!

2009-10-20 @ 23:52:33
Postat av: Maria

NEJ!!!! Nu får det vara nog. Håller tummarna för dig, och hoppas och tror att det bara är lunginflammation. Kram /Maria

2009-10-21 @ 00:08:43
Postat av:

Hypokondriker? Det var det dummaste jag någonsin hört! Det är verkligen jättebra att du är uppmärksam, det kan rädda ditt liv. Jag håller alla tummar i världen, för att det bara ska vara en lunginflammation. Positivt tänkande kan kanske inte bota cancer men de kan iaf lindra oron för några minuter eller kanske bara några sekunder men det är alltid något, för en människa som svävar i ovisshet! Jag tänker på dig! Många varma kramar

2009-10-21 @ 00:25:14
URL: http://elinunleashed.blogspot.com
Postat av: Sofia

Du fixar det! Tänker på dig.

2009-10-21 @ 00:41:04
URL: http://larssonsofia.blogg.se/
Postat av: Sandra

Tänker på dig skall du veta! Stora Varma Kramar

2009-10-21 @ 01:51:33
Postat av: sylvia

Det är klart att det är lunginflammation. Min kusin har leukemi och just nu fått lunginflammation. Det är tid för det nu, när det börjar bli kallt och ruskhöst.

2009-10-21 @ 02:03:48
Postat av: sofia

sänder lite värme, tänker på dig och dina nära. du förtjänar inte detta helvete till cancer. men en riktig kämpe är vad du är!

jag håller tummarna för att det är en lunginflammation. du är en stark person!

Kramar

2009-10-21 @ 02:13:33
URL: http://jordkraft.blogg.se/
Postat av: Snusan

Du lever nu...glöm inte det...lyckan fjäril har varit iväg en lång tur från dig och har bara inte landat än...Ett blodkärl spricker lätt vid hosta...Jag vet att du inte kommer släppa tankarna innan du vet...fick ont i hjärtat när jag läste men vill inte att du ger bort dina positiva tankar till skitsjukdomen.. det förtjänar den inte... Lev nu och för kärleken till din familj...Lyckans fjäril kommer tillbaka...håller din hand i tanken...Änglarna tänker inte släppa in dig den här gången heller bara så du vet...för du äger livet länge till..

2009-10-21 @ 02:24:51
Postat av: Sanna

Åhnej, vilken hemsk väntan... Vilken himla tur att du tog hostan på allvar, och att de lyssnade på dig (vilket ska vara självklart)! Hoppas hoppas att penicillinet hjälper!!

2009-10-21 @ 05:00:23
Postat av: vally

Hur står det till i välfärdslandet när cancerläkare sitter i teve och klassar ner sin tidigare abetsplats, efter att ha flytt till Danmark. Vi borde ha samma standard som dom som de rosar.
Du älskade vackra kvinna som ser ut som sundheten själv. Allt gott till dej.
Kram
/Vally

2009-10-21 @ 06:14:07
Postat av: Liselott

Usch, vad jobbigt för dej och din familj. Att ännu en gång försättas i det hemska stadiet av ovisshet. Hoppas du får positivt besked fortast möjligt. Hoppas att solen får skina på dej och att du snart får vakna ur den här mardrömmen en gång för alla.
Tänker på er. Kram Liselott

2009-10-21 @ 07:41:45
Postat av: Marie

Så tråkigt! Men, då jag jobbar inom vården, tycker jag det är märkligt att man inte direkt gör en datortomografi. Skulle det vara en propp så bör den ju behandlas omgående.

2009-10-21 @ 08:03:10
Postat av: Lena

Hej kära du, vet du att det är inte kört för det..om det nu är metastaser. pappa har haft precis samma spridning som du, tarm (fått stomi) och lungor, opererade bort metastaser i lungorna vid 3 tillfällen, har nu gått 5år sedan. Han är 67 och han har orkat med det bra, du är ung och stark, jag tänker på dig..kram

2009-10-21 @ 08:04:51
URL: http://www.lenasblandning.blogspot.com
Postat av: Maria

Håller krampaktigt tummarna för dig. Kram

2009-10-21 @ 08:06:16
Postat av: Jeannette

Alla goda, starka tankar är med dig och din familj! Det måste gå bra.

2009-10-21 @ 08:08:23
Postat av: Johanna

Nej... Det är så orättvist, livet. Jag hoppas att det blir ett bra besked, och att du inte behöver gå länge utan att veta. Kramar!

2009-10-21 @ 08:09:06
URL: http://dolk.blogg.se/
Postat av: Maria från aff, oktoberbarn 05.

Fy vad jag blir arg!
Nu får det vara slut på sådana här tråkiga besked till dig.
Det är ju som om du åker bergodalbana hela tiden.
Tusen och tusen styrke kramar till dig.

2009-10-21 @ 08:10:30
Postat av: Maria

Håller tummar och tår för dig Lotta!!! Skickar en STOR styrkekram

2009-10-21 @ 08:22:05
Postat av: Line

Hej igen Lotta och alla blog läsare.

Vi är så många som tänker på dig just nu!! Vi blir arga,ledsna, förtvilade, ifrågasätter sjukvården osv
Det blir tyvärr en hel del negativt du får läsa, men alla vill vi stötta dig. Det är svårt att säga de rätta orden bara..

Om vi alla skulle akicka dessa ord ( i tankarna till dig) så hoppas jag du får den styrka som du behöver just nu!!

SLUTA ALDRIG HOPPAS
SLUTA ALDRIG BE
SLUTA ALDRIG DRÖMMA
UNDER KAN JU SKE

Kram på dig fantastiska Lotta

2009-10-21 @ 08:31:47
Postat av: Pia

Tänker på dig.
Känner med dig.
Hoppas med dig.
Kämpar med dig.
Kram /

2009-10-21 @ 08:38:12
Postat av:

Tänker på dig. på er! Håller tummarna!
/mia

2009-10-21 @ 08:44:50
Postat av: Peter Olofsson

Oj, Lotta! Nu var det kommentarer här, undrar om jag blir nummer 417 eller 510, kanske inte ens någon idé att skriva här. Ibland brukar jag ju vara nr 5-6!
Ja, nog om det, antingen du läser det här eller ej så kanske det finns några andra som gör det!
Vill bara att du och många andra inte ska tappa hoppet helt.
Läs aldrig Expressen och Aftonbladet och låt de bli en ledstjärna i medicinska kommentarer. Har nyligen läst klart två studier om "positivt tänkande" och dess inverkan på sjukdomsförlopp och dess inflamtionsdämpande effekt!
Alldeles för långt och krångligt att gå in på här, är någon intresserad se då min medicinoblogg
www.jernsaxen.blogspot.com
Ville bara skriva dessa rader, mycket viktigt!
Självklart så botar det inte cancer, men förbygger, helt klart!
Hoppas du inte uppfattar olika saker som att du skulle vara hypkondriker, för det är du verkligen inte. Detta är ett "mycket platt medie" så viktiga frågor som denna ska verkligen inte "avhandlas" på ett forum som på en blogg.
Självklart så är din oro befogad! Försök att ta det lugnt och ha det så bra som det bara går!
Okej, fånigt sagt, men i alla fall!
Kram ifrån Peter Olofsson!

2009-10-21 @ 08:46:56
URL: http://oumberligating.blogspot.com
Postat av: Linda

Neeeeej,fy f-n vilket tråkigt besked och ovissheten är värst.Men hoppas på en lunginflammation,Och nej det är inte KÖRT om det är metastaster,min mamma fick en spridning till båda lungorna och efter cellgifter var det bara ärr kvar.
Efter jag läst ditt inlägg och skrollade ner så kom en reklambild på en springcykel till barn 3-6 år,då kom tårarna.
Du är otroligt stark och min "Årets Örebroare"
Styrkekram Linda (Örebro)

2009-10-21 @ 08:47:28
Postat av: Gudrun

Kära Lotta! Jag tror också som många andra att du skall ta kontakt med läkaren och begära fler undersökningar omgående.Vad som helst är bättre än denna ovisshet, du är en figther som i värsta fall ger cancern en omgång till så den förblir borta. Tusen kramar och du, även det mörkaste molnet sägs ha en silverkant.

2009-10-21 @ 09:03:59
Postat av: Helen Hagström

Lilla gumman!
Jag lider med dig och din familj. Jag hoppas att det ordnar sig och att det är en lunginflamation som penicilinet botar. Efter allt du gått igenom får det väl vara nog snart. All lycka och hopp om en bra och frisk framtid till dig och din familj. Kramar, tänker på er. / Helen

2009-10-21 @ 09:33:09
Postat av: Tina

Läser i din blogg för första gången om din fight till Cancern! Läser dina bra ord om livet i sig och om din känslor för döden! Rädslan över att döden skall knacka på din dörr och vill komma in.
Du skriver väldigt bra och du är ju journalist som får andra människor att tänka till, det är bra!

Såg att Du hade skrivit om Martin som hade ALS, såg på fruns hemsida att Martin gick bort i slutet av september, så otroligt sorgligt! Programet "Himlen kan vänta" var så himla bra, som talade om livet och ändå så "låtsas" människor som om döden aldrig finns. Jag jobbar inom vården och har sett döden på nära håll, jag har en kär vän som fightas nu för att få överleva en liten stund till. Hon hoppas på att få köpa lite mer tid innan döden kommer och hämtar henne.
Vi håller tummarna för att det är något mindre "farligt" för Dig och fortsätt med att skriva om döden och att man inte skall ta livet för givet utan njut medan man kan :)

//Tina

2009-10-21 @ 09:37:36
Postat av: Lena

Hej med förhoppningar om att du orkat sortera tankarna.
Jag har just legat på sjukhus för lunginflammation. Först röntgades jag precis som du på fotot. Efter ett par dagar samma röntgen. Då menade läkarna att det är för diffust för att se om någon förändring skett, varför jag fick göra en annan slags röntgen. Du vet, när det känns som om man ligger i en talande toapappersrulle. Då skulle allt synas bättre. Varför, med din historia, gjordes inte det på en gång? Vidare när jag togs in, fick jag spotta resultatet av min hosta i en behållare för analys. De hittade pneu-vad-det-nu-heter-bakterier direkt.
Fick du göra det?
Gillar inte din läkares attityd, men tycker att DU är fantastisk!

2009-10-21 @ 09:37:38
Postat av: Sara

Hej Lotta, har följt din blogg ett bra tag nu å ja gillar den skarpt...:)Jobbigt att läsa det du skrev men ja tänker på dej å lycka till nu...håller tummarna hååååårt
KRAM SARA

2009-10-21 @ 09:37:44
Postat av: jeanette Hamner

Ja ge den JÄVLA SJUKDOMEN på käften!!! FAN vad jag hatar den sjukdomen!!!! Du har rätt inställning, håller nu tummarna för att det är lunginflammation! Och du - du är bäst! Du är tapper! Du är en fantastisk mamma! Det kommer att gå bra!!!! Du ska få se Lennox ta studenten! Du ska få se honom växa upp till en man! Och du ska kunna skratta inifrån - snart! Jag hoppas verkligen det och jag tror att positivt tänkande aldrig kan vara fel. Ge inte upp! Stor kram Jeanette

2009-10-21 @ 09:48:03
URL: http://tantjanet.blogspot.com
Postat av: Elin A

Hej! Har precis hittat hit till din blogg. Håller tummarna för att det är lunginflammation som du fått och inget annat.
Tänker på dig då du lever i varje mammas mardröm. Kramar till dig och din familj!

2009-10-21 @ 09:48:42
Postat av: Camilla

Ledsen för din skull och önskar av hela mitt hjärta att det ej är något farligt. Lycka till
Kram
Camilla

2009-10-21 @ 09:52:11
Postat av: jenny

Har nyligen börjat läsa din blogg Tack för att du hjälper mig och andra att få perspektiv på livet.Jag håller alla tummar jag kan för dig! Hoppas på en liiiiiten lunginflammation. Styrka och kramar från mig.

2009-10-21 @ 10:01:41
URL: http://www.metrobloggen.se/attfangadagen
Postat av: Superquinnan

Fan Lotta!!!!!!!!!!!!!! Du och fin fina familj grejar detta med. Ni är starka! Ja, varför blir vissa människor mer prövade än andra? Vi alla hoppas givetvis att det är en lunginflanmmation. Vi måste tro det, något annat finns inte på världskartan! Kämpa på fina du och mys mycket med familjen. Kram

2009-10-21 @ 10:13:06
URL: www.issevisse.wordpress.com
Postat av: Angelica

Vill bara ge dig en STOR kram....

2009-10-21 @ 10:55:01
URL: http://angiegurl.blogg.se/
Postat av: Inga-Lill

hej Lotta!!
Instämmer i mångas synpunkter. Men inte ska Du behöva gå o vänta OM detta är det ena eller det andra. Du ska väl kunna få en fördjupad undersökning och få veta snbbt vad det är. Det är ju inte klokt annars. Vem skulle orka vänta.
sora kramar till Dig.
Inga-Lill

2009-10-21 @ 11:01:19
Postat av: Anna

Dom måste utreda vidare, inte vänta på en penicilinkur!!! Kräv att dom tar olika prover samt en tumörstatus som tillsammans med röntgen kan visa om det är metastaser eller inte.
Hoppas och ber att du får må bra!!!!
KRAMAR

2009-10-21 @ 11:04:18
Postat av:

Hej Lotta!
Tycker inte att det är riktigt rätt att bara ringa och berätta så där, borde inte du fått komma dit och göra fler undersökningar, fått chans att ställa alla dessa frågor som kommer? Men vad vet jag. Håller tummarna för dig kram Linne

2009-10-21 @ 11:15:10
Postat av: Catti

Skickar en kram till dig och ber för dig!

2009-10-21 @ 11:17:35
Postat av: Carina

Vad ska man säga!? Jag kände bara FAAAN, när jag läste ditt inlägg. Nu måste det väl ändå räcka. Men med din inställning, ditt mod och starka livsvilja MÅSTE det bara ordna sig. Du behövs - inte bara för din familj - utan även för oss andra som du dagligen ger hopp, skratt, tårar, underhållning osv. Fortsätt kämpa! Ge aldrig upp!

2009-10-21 @ 11:18:25
Postat av: Lotta Gray

Styrka till dig!

2009-10-21 @ 11:20:05
URL: http://lottaiparis.blogspot.com
Postat av: Sofia

Hej Lotta, Vad otroligt tråkigt att höra. Men håll modet uppe! Jag håller så klart tummarna för en lunginflammation. Men skulle det till äventyrs inte vara det kan jag berätta att min mammas lungcancer upptäcktes vid en rutinröntgen efter en lunginflammation eftersom en lunginflammation tydligen kan ge upphov till tumörer. Hon opererades och nu är hon helt frisk två år senare. Lungan är bra att operera eftersom den växer ut igen precis som levern. Men jag håller tummarna för att det inte är något allvarligt!! Kram, Sofia

2009-10-21 @ 11:23:06
Postat av: Eva

Har följt din blogg nästan sedan starten och åkt med i din berg-och-dalbana. Kan inte annat än att hålla med alla övriga här, kämpa och ta till lite extra jävlar anamma så ska du se att det här också går bra.
Men, jag blir faktiskt lite förbannad på vår sjukvård emellanåt. Inte minst när jag har följt dig här. För det första så ska man vara jäkligt frisk för att vara sjuk. Man måste orka ifrågasätta och jäklas lite grand och vara obekväm för att få sin rätt i alla lägen. Och det som slår mig när jag läser din blogg är att de ibland handskas lite lamt med dig. Det saknas handlingskraft bland läkarna ibland tycker jag det verkar som. Och det är ju svårt att säga om det beror på just den läkaren eller om det beror på att de sitter i en rävsax och inta får ta för många egna initiativ ibland.
Det SKA vara en självklarhet att en person som har gått igenom det du har gjort, ska ha första prioritet när det gäller uppföljningen. Och gårdagens besked är ju så upprörande att man får utslag. Visst kan du få antibiotika för en "eventuell" lunginflammation. Och visst vore det perfekt om det bara är en sådan. Men man ska absolut inte sitta på ändan och vänta på att denna eventuella sjukdom ska gå över. MAN SKA GÖRA NÅGOT MER NU!! Bengans jäkla skyldighet som legitimerad läkare är att utreda dig IDAG för att vara säker på vad det var dom såg på röntgen. "Kanske en propp", herregud man ska ju inte gå omkring med en propp i lungan, bara det kan ju vara livshotande. Och är det en metastas så ska den tas omhand NU och inte senare om några veckor.
Som allvarligt sjuk cancerpatient borde man faktiskt få ett alldeles eget, oberoende ombud eller talesman eller vad man nu ska kalla den. En person som kan hjälpa dig och andra att få allt det du har rätt till och ska ha just i nuläget. Det här duger inte alls.
Vad skulle hända om du hörde av dig till Bengan igen och talade om för honom att du inte vill vänta på att antibiotikan eventuellt ska hjälpa? Skulle han förstå att han måste agera tro?
Jag har jobbat i sjukvården i hela mitt arbetsföra 54-åriga liv och vet att man måste vara bråkig för att överleva oavsett sjukdom eller problem.
Har aldrig varit allvarligt sjuk själv men jag kommer ihåg när jag hade problem med elaka infektioner i äggledarna flera gånger som ung. Först blev jag lite vagt behandlad av en ung läkare som inte hade någon handlingskraft alls. Dagen efter kontaktade mina föräldrar sin bekant som var överläkare på samma sjukhus och vips så blev jag behandlad som en VIP-person och fick allt som behövdes för att jag skulle bli frisk, plus lite till. Hemsk erfarenhet i sig, men i det läget struntar man fullständigt i alla solidariska tankar om att alla ska bli behandlade lika. Man tänker bara på sig själv och ingen annan och den rätten måste man få ha när man är sjuk.
Det blev långt det här. Men för att summera det hela, låt hornen växa ut och bli en jävul och kräv att Bengan & Co tar hand om dig NU.

2009-10-21 @ 11:27:13
Postat av: Hemmakatten

Jag tror på dig. Din styrka och förmåga att komma igen. Du berör. Du inspirerar.

2009-10-21 @ 11:30:57
URL: http://hemmakatten.blogg.se/
Postat av: Åsa

Men helvetes jävlars helvete (förlåt språket). Så himla orättvist. Ja hur man kan kalla en cancerpatient hypokondriker det kan man ju fundera på... idiot! Det jag även har mycket svårt att förstå är hur denna Bengan kan lämna detta besked på telefon...???...
Jag ska hålla alla tummar jag har!
Kram

2009-10-21 @ 11:37:20
Postat av: Malin i Uppsala

Det gör mig ont att läsa detta inlägg. Det är så orättvist! Min svärmor har cancer för andra gången. Hon skulle just till att bli friskförklarad efter att ha varit symtomfri i fem år men så kommer skiten tillbaka värre än innan. Varför kan inte onda människor få detta? Varför händer detta även goda människor som du. Jag lider med dig och du finns i mina böner. Tappa inte hoppet och modet!
-Malin

2009-10-21 @ 11:45:37
Postat av: Moa

Fy fan Lotta! Sla den där jäkla cancer fan pa käften ordentligt nu! Vi vill att den ska bort för alltid!

2009-10-21 @ 11:45:52
Postat av: Daniel

Förstår att du emellertid är inställd på det värsta - omänskligt vore annars efter allt du fått utstå.

Men vi hoppas på en vanlig lunginflammation som är lindrig och är snabbt övergående.

En finsk sisu nyt-saatana-räcker-det kram!!

2009-10-21 @ 11:46:04
URL: http://danielfagerholm.webblogg.se/
Postat av: Charlotte

Hej Lotta - jag kommenterar nästan aldrig men måste bara skriva: Här hålls alla tummar för att det inte är något farligt...

2009-10-21 @ 11:48:32
URL: http://ansgarssyskon.blogg.se/
Postat av: Sara

Jag blir så ledsen när jag läser det här. Jag följer dig dagligen och jag tycker nog att du haft din del av livets jävligheter för ett långt tag!! Jag kommer att göra det enda jag kan just nu, hålla tummarna. Inte för att det hjälper dig, men du ska veta att vi är många som tänker på dig och din familj och önskar er allt gott. Lägg ingen energi på puckon som inte vet vad de pratar om, "hypokondriker"... vad ska man säga, det är ju bara att skita i dom. Radera dom.
Kramar i massor till dig! / Sara

2009-10-21 @ 12:03:03
Postat av: Ninna

Hej Lotta!Har följt din blogg och kamp med stort intresse. Jag är imponerad av din styrka och din positivitet.Sluta aldrig med den. Vi hoppas på att det "bara" är en lunginflamation. Hemskt bara att du ska behöva få vänta så länge på svar. Jag håller tummarna för dig.Ge inte upp i kampen mot denna skitsjukdom.Kram

2009-10-21 @ 12:04:33
Postat av: flygeva



Lotta,

Om "delad glädje är dubbel glädje" borde "delad smärta & sorg vara hälften..." vill ta bort oro &
frustration fr dina axlar....men skickar tusen skyddsänglar och positiva vibbar!!!! Har följt en av mina bästa vänners cancerkamp ( då jag även fick förmånen att träffa Sabina) under drygt 5 år. Min kompis Anettes berg-och dalbana under dessa år gör att jag "liiite" anar hur du känner just nu...
det är ju förstås jobbigt att kämpa och hålla glöden uppe, men du har nog fått en speciell kraft i ditt liv som hjälper inte bara dig.....bamsig kram flygeva

2009-10-21 @ 12:14:58
Postat av: Charlotte Siwers

Till Dig, en vacker video. Tank om det gick att fixa all med lite magi...

2009-10-21 @ 12:20:14
URL: http://www.youtube.com/watch?v=6Hxi67GdMrw
Postat av: Maria

Vi tänker på dig! Kram Maria m. familj

2009-10-21 @ 12:46:53
Postat av: Mikaela

Jag satt på jobbet och åt äpple när jag läste detta..
De föll genat ner på golvet kan jag ju meddela..
Fan fan fan fan för denna jävla sjukdom..
Varför kan man bara inte få vara lycklig å frisk för???
Jag håller på dig!
Både du å jag ska klara detta!!!

2009-10-21 @ 13:00:03
URL: http://cessapowder.blogg.se/
Postat av: Carina

Bra inställning, slå cancern på käften. Men det måste verkligen vara en berg och dalbana för dig. Först besked om att allt är bra och så igen någon som slår undan benen på dig. Jag håller tummarna att det är lunginflamation du har.

2009-10-21 @ 13:11:53
URL: http://carinaduvefjord.blogg.se/
Postat av: Eva-Lotta

Styrkekramar från mig!

2009-10-21 @ 13:21:31
Postat av: veronica

Positivt tänkande är visst viktigt, även från de omkring dig. Visualisera mållinjen och även den sista metern ska tas!

2009-10-21 @ 13:22:18
Postat av: Malin

Jo du ska känna på Lenox hår extra mycket nu, för då använder du detta nu bäst.

2009-10-21 @ 13:36:56
Postat av: anette

Har följt din blogg, eftersom jag drabbats av samma skit som dej. Jag lever med stomi idag och det kan jag tycka e ok. Sista röntgen visade något i min vänstra ljumske, så nu går jag och väntar på svar på det. Fan, man blir så jävla besviken. Så jag vet precis hur det känns, aldrig lugn o ro. Det mals hela tiden något i huvudet. Vi fixar det.........

2009-10-21 @ 13:41:33
Postat av: Åsa

Usch vad ledsen jag blev nu. Håller tummar och tår för att det ska vara lunginflammation.
Somsagt, räcker det inte nu? Har ni inte haft nog med oro?

J-vla skitsjukdom!!!!!!!!!!

Följer din blogg dagligen och din kamp. Har sagt det förr och du insiprerar enormt mycket med din inställning och positivitet. DET är viktigt för att klara av den psykiska press som det innebär att ha cancer. Du är grym Lotta och jag önskar dej allt gott!! Skitsjukdomen kommer inte vinna!

Massa styrkekramar

2009-10-21 @ 14:00:52
URL: http://asajohansson.blogg.se/
Postat av: Julia - Älska utmaningen!

Tänker på dig Lotta. Inte ofta man hoppas nån har lunginlammtion...
Massor med kramar till dig och alla långfingrar jag kan komma åt till cancern.

2009-10-21 @ 14:01:14
URL: http://livetsomsjuk.blogg.se/
Postat av: A

Blir så ledsen för din skull när jag går in och läser om beskedet du fick. Eller "icke-beskedet", för vad det är vet du ju inte.
Jag håller såklart tummarna för att det är lunginflammation och att penicillinet hjälper.
Läser din blogg emellanåt och hittar även andra bloggar om cancer via din blogg.
Är själv frisk, men får sådan panik ibland när jag tänker på hur skört livet är. Tittar på mina barn, 14 och 3 år, och vill bara ta dem i min famn och aldrig släppa. Kan inte, och vill inte, riktigt sätta mig in i hur det ska kännas att vara sjuk och inte veta om man kommer att få leva med dem.
Men samtidigt ger din blogg, och andras, en ny syn på livet.
Jag lär mig att uppskatta de små sakerna i livet. Att njuta av stunderna med familjen istället för att reta upp sig på dammtussar, obäddade sängar, ej uppätna mackor och annat oviktigt (fast visst svär jag ändå över småsaker).
Jag önskar dig allt gott och, som sagt, håller tummarna för lunginflammation.
Kram!

2009-10-21 @ 14:01:59
URL: http://minsoffa.blogg.se/
Postat av: Emily

Jag håller tummarna för dig lotta!

2009-10-21 @ 14:17:24
Postat av: Veronica

hoppas innerligt att det rör sig om lunginflamation....massor av styrkekramar i denna ovisshetens tid. Kämpa på!

2009-10-21 @ 14:31:52
Postat av: D

Måste bara skriva ngra rader i min UPPRÖRDHET! Först och främst vill jag beklaga beskedet du fick Lotta. hoppas innerligt att det inte är ngra metastaser. MEN, i min nyfikenhet googlade jag på blodpropp i lungan, och till min förvåning stod det i all info jag hittade att vid misstanke om blodpropp i lungan skall man ringa 112! Vadå äta penicillinkur i tio dagar?!?! Jag är SÅ upprörd över att du behandlats så nonchalant! FÅR det verkligen gå till på det där viset? chockad Vad säger ni andra bloggläsare?? Överreagerar jag kanske?

2009-10-21 @ 14:38:15
Postat av: Freddis

Kram, Kram , Kram!!!

2009-10-21 @ 14:39:41
Postat av:

Hej Lotta,

Håller tummarna och önskar innerligt att "förändringen" är något helt ofarligt.
Tycker också det låter helt otroligt att de inte kan kolla upp vad det är snabbare, särskilt om det finns en misstanke att det är en propp..!!!
Tänker på dig, kram!

2009-10-21 @ 14:52:15
Postat av: Mathilda

Lotta, jag är så ledsen för din och för er skull. Att ni aldrig riktigt kan eller får njuta av varandra bara för att göra det och för att det är så livet borde vara. För alla.

Jag hoppas från det innersta rummet i hjärtat att det bara är en lunginflammation som visat sig på röntgen.

STOR KRAM till dig!

2009-10-21 @ 14:52:23
URL: http://enannandelavstockholm.se
Postat av: Lena

Tänker på dig och skickar en stor kram till er alla tre. Ge inte upp!
Kram

2009-10-21 @ 15:18:15
Postat av: anne haavisto

Skickar den största varmaste kick fuckin as-kramen OCH LÅNGFINGRET.
Till dig och beskedet.

Lycka till kära Lotta, tänker på dig!!!

2009-10-21 @ 15:47:48
URL: http://www.haavistos.blogspot.com
Postat av: Shanna

Hej..jag måste börja med att säga att jag gillar de du skriver. Att du är ärlig och verkligen skriver som de är. Min kompis mamma fick cancer och alla runt omkring blev förskräckta och ledsna..alla visste att hon skulle dö..men inte när. Sånt är svårt att veta eftersom man kan bli friskförklarad och sen efter något år kommer den tillbaka igen! Och då är den kanske mer agressiv..kroppen kan inte klara av hur mycket som helst. Men man måste veta att den klarar mycket.

Jag vet inte hur de är att få cancer..jag kan inte ens försöka sätta mig in i hur de är..det går bara inte. Jag tycker de är starkt av dig, att du inte ger upp. Att du har bestämmt dig för att överleva och kämpa..jag håller tummarna på att det inte är något allvarligt med dina lungor!

Ta hand om dig och försök att se de ljusa i allt de där mörka

(kram)

2009-10-21 @ 16:40:39
URL: http://shannaisnotaangel.bloggplatsen.se
Postat av:

Hej Lotta !
Jag har aldrig skrivit till dig men läser din blogg nästan varje dag. Jag tycker att du är fantastisk stark som orkar skriva och berätta för omvärlden hur du mår. Min mamma har coloncancer och går på cytostatika så jag vet hur mörk tillvaron kan vara i bland. Försök att inte ta ut något i förskott. Jag tror INTE att det är metastaser. Håller tummarna för dig och din familj. MVH /Emilie

2009-10-21 @ 17:13:15
Postat av: Hanna

Åh :( Jag tänker på dig, er, så! Håller alla mina fingarar och tår för dig!

Varma kramar!

2009-10-21 @ 19:31:12
Postat av: Evelina

Jag håller båda tummarna för dig, Lotta. Hoppas, hoppas...

2009-10-21 @ 21:25:16
URL: http://cuteewe.blogg.se/
Postat av: Mikaela

Jag brukar läsa då och då men aldrig skriva.
Jag hoppas av hela mitt hjärta att det inte är något farligt.

Stor varm kram till dig och din familj!

2009-10-21 @ 22:10:44
Postat av: Tilly

Men fy vad tungt känns som en stor klump för din skull, det borde vara nog nu....fan jag tänker på dig......

2009-10-22 @ 10:33:53
Postat av: sofia

Jag börjar med att ge fingret till dataskrämen. Nej, inte till dig utan jag joinar dig att ge fingret till din skitsjukdom. Tänker på dig och vet att du är stark och vet att du kommer klara detta och vinna!

2009-10-22 @ 11:58:01
Postat av: Jenny

Nej, nej nej... hoppas och håller tummarna för att pencillin är det enda som behövs! Stackars dig! tänker på dig och din familj.
Många kramar och tankar
/Jenny

2009-10-22 @ 15:27:24
URL: http://jennybabylon.blogg.se/
Postat av: Jackety

Du kan aldrig gå emot en sjukdom om du vill ha bort den, det är lite som att simma i motvatten:) Allting stannar upp:) Ta reda på varför istället:) Så kanske det löser sig utav sig självt:) Eller det gör det men det beror helt på dina val:)

2009-10-23 @ 04:36:29
URL: http://jackety.blogg.se/
Postat av: m

FYFAN DET RÄCKER NU. jag blir så jävla arg. du har gått igenom tillräckligt. varför är det så att människor gång på gång drabbas av skit, speciellt såna som inte förtjänar det? det är 2 människor i mitt liv som också är drabbade av cancer, den enda är 50år och den andra väldigt, väldigt ung.. under 20 år. och ingen av dem är en ond människa, och inte du heller. och jag förstår inte varför det ska vara så jävla orättvist. det finns mördare, pedofiler och andra hemska människor, borde det inte drabba dem. nej jag vet inte vad jag säger, jag trodde att du hade lyckats bli av med den och skulle slippa sånhär skit resten av ditt liv.
men! du har gjort det en gång och du kommer göra det igen, ge skitsjukdomen på käften, du om någon kan det.
vi vet att du är stark. och nu håller vi tummarna för att det "bara" är lunginflammation - annars, som sagt, ger du sjukdomen på käften. du klarar det, du är en kämpe! vet inte om denhär kommentaren överhuvudtaget går att läsas iochmed att jag är så upprörd att jag mest bara skriver ner en massa ord, men ja, det jag ville säga är att om det nu är något så klarar du det. så!

2009-10-23 @ 23:54:08
Postat av: Marie Picasso

Jag följde Sabinas kamp mot cancern och hon frågade mig om jag ville sjunga på bokreleasen av "Livet kan inte vänta" vilket jag aldrig kommer att glömma!

Vi mailade varandra och hon var en fantastisk stark människa vilket jag hoppas att du också fortsätter vara.

Det man tänker ställer kroppen och hjärnan in sig på, så jag förstår verkligen att det är svårt att vara positiv, men snälla försök !

Jag önskar dig all värme, styrka och kraft för att du ska få leva ett långt och kärleksfullt liv :

Må gott Marie Picasso

2009-10-24 @ 22:41:32
Postat av: aisha

Hej! Jag kan känna igen mig så mycket av vad du skriver. Jag har inte gått igenom något liknande men jag vet hur det är att vakna på morgonen och känna smärta. Men det negativa försvinner faktiskt i en sekund. Fast det tar emot en sedan ändå och då känner man sig så himla förvirrad(I mitt fall) Och man känner sig så nere och trött i själen! Och det suger! Men jag beundrar dig, jag beundrar dig så himla mycket! Jag har följt din blogg länge och du representerar många starka kvinnor runt om i Sverige. Det ska du veta!

2009-10-24 @ 23:55:12
Postat av: Anna

Jag tänker på dig och håller alla tummar och tår för att det bara är en liten lunginflammation. Hoppas att du får veta snart så att du inte behöver oroa dig för länge.
KRAM!

2009-10-26 @ 20:56:43

Kommentera inlägget här:

Namn:
Kom ihåg mig?

E-postadress:

URL:

Kommentar:


Design by www.SannaE.se
Plan Sverige