Sök på innehåll hos Allt för föraldrar

Ior - tack för ett bra och trevligt inlägg

Skrivet av H-n
Det här är intressanta frågor du tar upp! Jag har ibland ställt frågan om varför man oftast inte tar upp frågorna om klass och etnicitet också, när man diskuterar feminism, fast jag brukar inte få svar eller så är svaret att det inte hänger ihop. Men de hänger ihop och det finns många paralleller. Diskussionen blir djupare och mer verklighetsförankrad.

Ett intressant fenomen är att inte så få invandrarkvinnor innehar höga chefsposter här i vårt land, även muslimska kvinnor.

Jag utbyter hemskt gärna fler erfarenheter och synpunkter med dig angående denna fråga. Jag blir nyfiken på dina erfarenheter! Citatet från fönsterputsarens dotter säger rätt mycket. Jag har en del funderingar och det vore intressant att höra dina synpunkter.

Maila gärna om du vill, adressen är: [email protected].

Hälsningar H-n

« Tillbaka till trådstarten