Sök på innehåll hos Allt för föraldrar

Välkommen!

Skrivet av Carina
Är mamma till Celine 7 år som fick diabetes när hon var 2,5. Och visst är det bra med såna här snackställen.

Har haft ett dagis som det var massa problem med att få dem att fatta diabetes men nu på 6 års har det funkat mycket bättre, dock har jag saknat att en person är ansvarig för Celine var dag. Som det varit nu är det flera om dagen som träffar/ansvarar för henne. Det känns lite splittrat.

Celine börjar skolan i morron och hon har fått en fröken med diabetes samt att det finns en resurs i klassrumemt brevid som är tillgänglig för Celine också.

Tyvärr så är erfarenhet av tonåring lika med noll hos mig, men du, sen när Celine kommer upp i tonåren då har du mycket erfarenhet att ge oss om det. :)

Kram, Carina

« Tillbaka till trådstarten