Jag förstår din oro. Jag har själv undrat detsamma, men enligt vår diabetessköterska är det de kraftiga känningarna med medvetslöshet som kan orsaka hjärnskador. Men då är det också om man haft det upprepade gånger. Jag var väldigt orolig i början för jag tyckte Arvid var så liten när han blev sjuk (1 år) och det kändes som om han skulle kunna ta extra stor skada på grund av det. Några gånger har han haft riktigt lågt och mått väldigt dåligt av det, man någon kraftig känning då han tuppat av har han aldrig haft, tack och lov. Precis som du har jag undrat om han kan ha tagit skada ändå, men när jag ser tillbaka nu när han är 4 år så tycker jag nog han har varit ovanligt försigkommen och tidig med att lära sig saker. Än har det inte satt några spår i alla fall. Jag tror du kan vara lugn.
Hur lågt hade hon när hon mådde sådär dåligt? Kan det inte ha varit att hon sjönk väldigt mycket och snabbt som medverkade till att hon blev så påverkad? Hoppas hur som helst att ni hämtat er allihop.
Apropå Gluco-Watch så har jag själv egentligen inget att säga om den, men det har skrivits en del på Diabetesförbundets debattforum. Du kan ju gå in där och söka i gamla inlägg om du vill veta mer. |